Өлең, жыр, ақындар

Геометриялық фигуралар тарауын қайталау

Тексерілді ДОІЖО:_____________________

 

Пәні: Математика

Пән мұғалімі:

Алтыбаева М.Т.

Сыныбы:

 2 «Ә» сынып

 

Күні: 13.02.2016 ж

Сабақтың тақырыбы:

Геометриялық фигуралар тарауын қайталау

Сабақтың мақсаты:

Екі таңбалы сандарды Жазбаша қосу мен азайтуды оқушылар орындайды. Бір және екі амалмен шығарылатын есептер құрастыра алады. Геометриялық  фигуралардың  периметрлерін таба алады

Оқыту нәтижелері:

  • Геометриялық фигураларды ажыратып салыстыра алады.
  • Геометриялық фигуралардың периметрін таба алады.
  • Есепке кері есеп құрастыра алады

 

Түйінді идеялар

  •   Жазбаша қосып азайта алады

 

Сабақтың көрнекілігі:

Интербелсенді тақта, актив студия да жасалған жұмыстар, жұлдызша, қалта.

Сабақтың түрі:

Жаңа сабақ

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

 

 

 

4 мин

  1. Сәлемдесу.
  2. Ұйымдастыру.
  3. Оқушыларды геометриялық фигуралардың қиындыларын құрастыра отырып 4 топқа біріктіру.
  4. Сабақ барысымен таныстыру.
  5. Бағалау парағын таныстыру.
  6. Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру

Сәлемдесу

Өздерін ретке келтіру

Оқушыларды геометриялық фигуралардың қиындыларын құрастыра отырып 4 топқа біріктіру

Кітап құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындаштарын дайындыққа келтіру

 

2 мин

Психологиялық дайындық.«Миға шабуыл» әдісі

Геометриялық фигуралармен топтарға бірігу

1. Қандай геометриялық фигураларды білеміз?

2. Ұзындық өлшем бірліктерін атаймыз

3. Қандай бұрыштарды білеміз?

4. Периметрді қалай табамыз?

Сұрақтарға жауап береді

Мадақтау, қолдау.

2 мин

Үй тапсырмасын тексеру.

№6

   15     43        37     83       49       63      54     93

 +       -          +       -          +         -         +      -

   28     28        46     46       14       14      39     39

   43     15        83     37       63       49      93     54

 

Оқушылар өздерінің шығарған есептерін салыстырып тексеріп, түзеп отырады

 

 

Мадақтау, қолдау.

 

 

3 мин

Қызығушылықты ояту «Миға шабуыл»

Логикалық тапсырма

Алғашқы үш сабақ: қазақ тілі, математика және әдебиеттік оқу болды. Математика бірінші емес, әдебиеттік оқу бірінші де, үшінші де емес. Қай пән нешінші болды?

 

 

Р/с

Сабақ кестесі

1

Қазақ тілі

2

Әдебиеттік оқу

3

Математика

 

 

Мадақтау, қолдау.

Жұлдызша тарату

 10мин

Жаңа сабақ

Қайталау

Тақтамен жұмыс

№1. Шығар.

  Асханаға 15 кг май және одан 7 кг артық ет әкелінді. Асханаға неше килограмм азық –түлік әкелінді?

Есепке кері есептер құрастыр және оларды шығар.

А)  Май-15кг

      Ет -?,7кг артық         ?

      Ш: 15+(15+7) =37

     Ж: Барлығы 37кг , ет-22кг      

 Ә) Май-?кг 7кг кем            ?

      Ет- 22 кг

Ш:(22-7)+22=37

Ж: Барлығы 37кг, май-15кг

№2. Шығар.

  Асханаға 50л сүт әкелінді. Оның ертеңгі тамаққа 20литрі, ал түскі тамаққа5 литрі жұмсалды.Асханада неше литр сүт қалды?

Кері есептер құрастыр және оларды шығар.

 

Ертеңгі тамаққа-20л

Түскі тамаққа-5л             50л

Қалды -?

Ш:50-(20+5)=25

Ж: 25л қалды

 

Ертеңгі тамаққа-?л

Түскі тамаққа-5л                50

Қалды -25

Ш:50-(25+5)=20

Ж: ертеңгі тамаққа 20л жұмсады

Оқушылар есептің шартын, сұрағын, шешуін, жауабын құрастырады. Әр топтан 1оқушы орындайды

Мадақтау, қолдау.

Жұлдызша тарату

7 мин

Топтық жұмыс

№3 «Баспалдақ» ойыны

 

Тақтамен жұмыс

 

№4  Салыстыру

2м3дм+3м5дм  = 3м5дм+2м3дм

8м9дм-2м3дм  < 9м8дм-3м2ддм

5дм9см-2дм3см < 8дм3см-2дм3см

6дм7см-2дм4см  >5дм9см-3дм2см

 

 

Оқушылар  берілген тапсырмаларды орындайды.

 

Мадақтау, қолдау.

Жұлдызша тарату

2 мин

Сергіту сәт

«Зейінді бала»

Ойын «ЗЕЙІНДІ БАЛА»

 

 

 

 

 Кімнің есінде ретімен не қалса, соның суретін сал. Қарауға 3 сек. уақыт беріледі.

Осы фигуралардың қайсысы бұрыннан таныс?

 

 

Оқушылар интербелсенді тақтадан геометриялық фигураларды ретімен ақ қағаз бетіне салады. Бірінші болған оқушы салған суретін көтереді

 

Мадақтау, қолдау.

Жұлдызша тарату

4мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3мин

 

 

 

 

4мин

№5

А) Қабырғалары 3дм және 5дм тік төртбұрыштың периметрін тап

Р=16дм

Ә) Қабырғасы 5дм шаршының периметрін тап

Р=20дм

Б) Қабырғалары 2см және 3см тік төртбұрыш сал. Оның периметрін тап

Р=10см

В) Қабырғасы 2см шаршы сал. Оның периметрін тап.

Р=8см

 

Кел ойнайық

 

Сабақты қорыту: №7

   15  36   67   19

  +    +    +     +

   29  48   27   37

   44  84   94   54  

 

Оқушылар жеке орындайды

Әр топ өзіне берілген тапсырманы орындайды.

 

Әр топтан 1 оқушы орындайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтық жұмыс

Жауабы дұрыс шығу үшін

+;-  таңбасын қояды

Мадақтау, қолдау.

Жұлдызша тарату

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұлдызша тарату

 

 

 

 

 

Жұлдызша тарату

1мин

Үй тапсырмасы

№6 Теңдеулерді шеш:

Х+32=85          х-24=46         50-х=25

х=85-32            х=46+24        х=50-25

х=53                  х=70              х=25

53+32=85        70-24=46       50-25=25

85=85               46=46            25=25

 

Оқушылар тапсырманы жазып алады.

№6   167-бет

 

2

Бағалау: Топ басшыларының бағасымен салыстыра отырып бағалау.

Топтың жинаған жұлдызшаларын санау

 

 

 1 мин

Рефлексия

Оқушылар сабақтан алған әсерлерін смайлик түстеріне сай бояу

 

Не сәтті өтті?

 

Не сәтсіз өтті?

 

Нені өзгерткіңіз келеді?

 

Келесі жолы не  істемексіз?

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз