Өлең, жыр, ақындар

В.Сухомлинский «Ақ шаш»

К.Нұрғалиев атындағы №43 мектеп -лицейінің

Бастауыш сынып мұғалімі: Кошербаева Айгуль Раймкановна

 

Сабақтың тақырыбы: В.Сухомлинский «Ақ шаш»

Мақсаты: Оқушылардың Василий Сухомлинский туралы түсінігін кеңейту; «Ақ шаш» әңгімесінің мазмұны мен идеясын ашу, таным мүмкіндіктерін ашу.

Сабаққа деген қызығушылығын арттыру; ана туралы мақал-мәтелдер айту; қиялын дамыту; дүниетанымын кеңейту; оқушылардың сөздік қорын, ой-санасын дамыту. 
Оқушыларды имандылыққа, үлкенді сыйлауға, анасын қадірлеуге тәрбиелеу. 

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту

Әдіс – тәсілдері: Топқа бөлу, миға шабуыл, ойлан, жұптас,талқыла мультимедия, сұрақ-жауап, түсіндіру, ой шақыру, қорыту, шығармашылық жұмыс, диалог, СТО.

Сабақтың барысы

Кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің іс -әрекеті

Оқушының іс -әрекеті

Ұйымдастыру

 

 

 

 

 

 

 

Мотивациялық –бағдарлау кезеңі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Шаттық шеңберге тұрады.

 Сабағымызға сәттілік тілеп, бір-бірімізге жарқын жүзбен қарап,

  сабағымызды бастайық. 

 Оқушыларда топқа әр түсті гүлдер  арқылы бөлу.

 Үй жұмысын бекіту   

 – Сапарғали Бегалинниің «Мейірім» шығармасындакім туралы айтылған?

 - Шоқан Уалиханов кім?

 -  Шоқанның  бойынан қандай қасиеттерді оқып білдік?

 Осы мәтіннен ұлттық әдеп туралы не білдік?    

 Өмірдегі ең жақсы көретін адам кім? Неге? Не үшін сен анаңды жақсы көресің?       

 - Олай болса балалар, бүгінгі сабақта тағы да мейірімді

   жан туралы білетін боламыз.

  Тақтаға назар аударып сөзжұмбақты шешіп көрейік

 

 

 

 

Сөзжұмбақтың тігінен қандай сөз шықты?

Әрбір адам – туысым, досым, жақыным

Әрбір сабақ – үйрену, ұғу, талпыну

Әрбір ісім- кішіпейілдік, әдептілік, бірлік.

Әрбір сөзім- шындық, адалдық, мейірімділік

 

 

 

Шоқан Уалиханов туралы.

Мұхаммед Қанафия ғалым, шығыстанушы, тарихшы,фольклоршы, этнограф,географ, ағартушы

 

Жанашырлығын, сыпайылығын, әдептілігін, мейірімділігін

(Сәлем сөздің атасы үлкенді сыйлау, ағаны ренжітпей дауды өршітпей әділ шешім шығару мейірімді болу)

Ана. Өмірге әкелген адам. Сен үшін өмір бойы жанын беруге дайын адам. Оқушылар өз пікірлерін білдіреді.

 

 

«Ақ шаш»

Операциялық-орындаушылық кезең

 

3 мин

 Кіріспе әңгіме. Балалар, біз самай шашы ағарған немесе ақ шашты деген сөз тіркестерін кімге арнап айтамыз? Неге шаш ағарады? Неге кірпік, неге қас ағармайды?

 Себебін кім айтады?

 Ендеше бүгінгі әңгімеміз кім туралы екен?

 Ол Василий Александрович Сухомлинскийдің «Ақ шаш» әңгімесі

 В.Сухомлинскийдің  портреті көрсетіледі.

 Бұл  кім? Сухомлинскийдің өмірі туралы қандай мәліметтерді білеміз

 Оның қандай шығармаларымен таныстық?  «Қатқан нан», Нағыз адам

 Негізгі ойы қандай? Өзіңді ғана ойламай, өзгенің де қамын ойлау керек.

 

Аналарды меңзеп айтамыз. Барлық адамның жасы ұлғайғанда шашы ағарады,бірақ аналарымыздың шашына ақ ерте түседі екен. Себебі, аналар балаларын үнемі ойлап жүреді, уайымдайды.

Оқушылардың пікірлері. Ең сезімтал шаш жүрегімізге жақын қабылдап, шаш арқылы сырқа шығады.

Ана туралы

В.А. Сухомлинский  Украина  Республикасында  дүниеге  келген. Украина халқының  атақты  ұстазы,  жазушысы. Топпен ақылдаса отырып, пікір ағашын толтырады    

. Нағыз адам Негізгі ойы. Өзіңді ғана ойламай, өзгенің де қамын ойлау керек. Жалпы бір сөзбен айтқанда адамгершілікке тәрбиелейді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

 

  4. Оқулықпен жұмыс

а) Мәнерлеп оқып беремін 

ә) Өз беттерімен оқыту 

в) тізбектеп оқыту

Әңгіменің кейіпкерлері кімде?

5. Мәтінді талдау

І топ - Мишаның байқампаздығын қалай аңғардық?

ІІ топ- Анасының алғашқы жауабы қандай болды?

 ІІІ топ-  Мишаның сенгіштігін мәтіннің қай бөлігінен білуге болады?

IV топ - Анасының екінші жауабын тауып оқы

- Соңғы сұраққа барлық топ жауап береді. Анасы не деп жауап береді деп ойлайсыңдар?

Осыған сәйкес сендерде оқиға болды ма? Ананың шашына ақ түсірмеу үшін біз қандай болуымыз керек? Ана неге сендер үшін уайымдайды?

Ананың тілі

Әр топқа тапсырма беріледі.

Ойлан, жұптас,талқыла»  әр топқа тапсырма таратылады

Ітоп Ана туралы эссе жазу

ІІ топ Ана туралы өлең шығару

ІІІ топ Анасының суретін салу

ІV топ Ана туралы мақал – мәтел жазу

 

 

Оқулықпен жұмыс жасайды. Оқушылар мәтінді іштей оқиды.  Жаңа сөздерді табады

 

 

Миша және анасы

Деңгейлік сұрақтарға жауап береді

Ол анасының басындағы ақ шашты көріп байқады.

Анасы езу тартып күлді.

 

Анасының ауырғаннан ананың жүрегі ауырса шашы ағарады.

Ауырғаннан, жіңішке ағаштың басына өрмелеп шыққанын көріп...

Оқушылардың пікірлері тыңдалады.

 

Әр оқушының басында болған оқиғасы жайында айту.

 

Анамызға арнап ән шырқап берейік. Оқушылар ән айтады

 

 

Өлеңді аяқта

... .... сыйлаймын.

... .... тыңдаймын.

.... .... аламын,

.... .... боламын.

-------------------- барамыз,

-------------------- саламыз.

-------------------- сыйлаймыз,

-------------------- тыңдаймыз.

 

 

Сәйкестендір

Осы мәтінге сәйкес келетін мақалды тап.

Ананың көңілі балада,

Баланың көңілі далада.

Ана сүті бой өсіреді,

Ана сүті ой өсіреді.

Анасыз өмір – сөнген өмір

Осы мәтінге сәйкес мақалды тап

 

Ананың көңілі балада,

Баланың көңілі далада.

 

 

 

Рефлексия

 

Семантикалық карта толтырады

Оқушылар кестені толтырады 

Бағалау

 

Нәтижесін айтады мадақтау

Үй тапсырмасы

 

«Менің анам» деген тақырыпқа шығарма жазып келу.

 

Сабақтан көріністер

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз