Өлең, жыр, ақындар

Ахмет Байтұрсынұлы «Балаларды оқуға шақыру» өлеңі

Рахимгалиева Айкерім Мирасовна
ҚАУ жанындағы ЮНЕСКО қауымдастырылған мектебі
Қазақ тілі және әдебиеті пәнінің мұғалімі

 

Тексерілді:

Сабақ жоспары

Пән: «Қазақ әдебиеті»                 Сынып: 5                     Мерзімі: 15.09.2016 ж. 

Сабақтың тақырыбы: Ахмет Байтұрсынұлы «Балаларды оқуға шақыру» өлеңі

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушыларға ақынның өмірі мен шығармашылығы жайында кең ақпарат беру. Кең тынысты поэзиясының ауқымын көресете білу. Ол жайында еркін тілдесе білуге жетелеу. Лирика жайында түсінік беру.
Дамытушылық: түрлі деңгейдегі тапсырмаларды орындау арқылы білім алушылардың ойлау қабілеттерін, тіл белсенділігін, жазу мәдениетін дамыту. Сөздерді меңгерту арқылы сөздік қорларын, тіл байлығын арттыруға тырысу.
Тәрбиелік: топтық жұмыстар жасау арқылы оқушыларды адами ізгі қасиеттерге жетелеу. Оқушыларды бірін-бірі сыйлауға дағдыландыру. Эстетикалық тәрбие беру.

Сабақтың түрі: дәстүрден тыс

Сабақтың типі: ойын сабағы (сайыс сабағы)

Әдіс-тәсілдер: ойын технологиясына негізделген сабақ (кейбір элементтері) қызығушылықты ояту, миға шабуыл (дельфи әдісі), танымдық бағыттағы сауалдар қою, ассоциациялық таным т.б.

Көрнекіліктер: бүктеме қағаз, смайликтер, флипчартқа арналған қағаз қиындылары, 5 сынып оқулығы Алматы «Атамұра» 2015 жыл, 224 бет.

Пәнаралық байланыс: орыс тілі, қазақ әдебиеті, бейнелеу өнері т.б.

Сабақ барысы:

Кезең

Уақыты

Жұмыс мазмұны

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Әдіс-тәсіл

 

Ойынды дайындау

   - Сценариін дайындау:

Сабақта оқушыларға бүгінгі сабақтың өтілу формасы жайында сөз қозғау. Басты бағыт-бағдар беру.

Үй тапсырмасын тексеру:

Абай өлеңін жаттау.

   - Жоспар кұру:

Моделінің қысқаша сипаттамасын беру.

   - Жалпы сипаттау:

Ауызша сипаттама. Ойын ережесін айта кету.

   - Мазмұнын меңгеру:

121-122 беттегі мәтінді іштей оқу жұмысы.

Сөздікпен жұмыс жасау.

   - Материалмен қамтамасыз ету:

Смайликтер мен флипчартқа арналған қағаз қиындысын тарату.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағыт және ақпарат беруші

Қабылдау, түйсіну.

 

 

 

Ақпаратты өз бетімен және ұжымдық түрде меңгеру.

 

 

Талқылау, анализ жасау.

 

 

 

 

 

 

 

 

Қызығушылықты ояту

 

Танымдық сауалдар қою

Ойынға кіріспе

 

   - Проблемалық мақсат қою:

Өлеңді меңгеру. «Кел, балалар, оқылық» өлеңімен салыстыру.

   - Шарттарын білу:

Ойын шартын түсіну.

   - Топ кұру:

«жылдар, жылдар» ойыны арқылы топқа бөліну.

   - Рольдерді бөлісу:

Топтағы әр баланың функиясын анықтау.

   - Регламент белгілеу:

Берілген уақыттан аспау.

   - Жалпы түсінік беру;

   - Тиісті консультация беру:

Мұғалімнің көмегі.

Ойын шарттарын түсіндіреді.

 

 

 

Топқа бөледі.

 

 

Регламенттін орындалуын қадағалдайды

 

 

 

 

 

Ізденімпаздық бағытта жылжып отырады

 

 

 

 

 

Талдау, ассоциациялық таным

Ойынды жүргізу кезеңі

 

   1. Топтық жұмыс:
   •  әдебиеттермен жұмыс;
   •  тренинг;
   •  ойлану;
   •  ойыншылармен жұмыс.

«Кім жылдам?»

А) 1 топ: А.Байтұрсынұлының өмірі мен шығармашылығына арналған кесте толтырып, оны жауаптарына пайдаланады.

2 топ: Жоғарыда берілген мәтіннен «Қандай» деген сұраққа жауап беретін сөздерді теріп жазыңдар, олармен сөз тіркесін, сөйлем құрастырыңдар.

Б) «Тапқырлар» сайысы 124 беттегі сауалдарға жауап іздеу.

В) Екі өлеңді салыстыру. Виенн-диаграмма толтыру.

   2. Топ аралық жұмыс, пікірталас:
   • топтардың жұмысты баяндауы:
әр топ өзіне берілген тапырманы баяндайды.
   • нәтижені қорғау: нәтижені қорғайды. Ұжымдық бағалау орын алады.
   • пікірталас туғызу:

Атқарылған жұмысқа баға беру.

   3. Талдау және қорытындылау кезеңі.

Ойынға қорытынды жасау;
Мұғалімнің қорытынды сөзі.
- Талдау; рефлексия:
Менің сабақтан алған әсерім: не білемін, не білдім, нені білгім келеді?
- Баға және өзіндік баға:
Топ басшысы бағалау парағын өткізеді. Баға талданады.
- Қорытындылау, жинақтау:
Сабақтан алған әсерім. Смайликпен жұмыс жасау. Жеңімпаз топ анықталады. Топ мадақталады.
- Ұсыныстар беру.
Үй тапсырмасы: Өлеңді жаттап келу. Ақынның өмірі мен шығармашылығын мазмұндап келу.

 

 

 

Бағыт-бағдар беру.

 

 

Түзету жұмыстарын жүргізу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Бақылау, талдау

 

 

 

Топпен жұмыс жасау

 

 

 

Материалды өз бетімен меңгеру

 

 

 

Талдау

 

 

Ой қорыту

 

 

 

Сайыс

 

 

 

 

 

Талдау

 

 

 

 

Виенн диаграмма толтыру

 

 

 

Т-кестесін толтыру

 

Инсерт кестесін толтыру

 

 

 

Смайлик тудыру


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз