Өлең, жыр, ақындар

Тригонометриялық функциялардың қос бұрыштарының формулалары

 

Шығыс Қазақстан облысы, Күршім ауданы

Қарашілік негізгі орта мектебінің математика пәні мұғалімі: Тоқтар Айжан

Сынып

9

Пәні

Алгебра

Тақырыбы

Тригонометриялық функциялардың қос бұрыштарының формулалары

Мақсаты

Тригонометриялық функциялардың қос бұрыштарының формулалары білу.

Міндеттері

   1. Формуласын пайдаланып, қос бұрыштың формулаларын алуды білулері тиіс.
   2. Бұрыштың формулаларын түсінулері керек.
   3. Тригонометриялық функциялардың қос бұрыштарының формулаларын тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіру кезінде қолдануды талдау керек.

Күтілетін нәтиже

1) Тригонометриялық функциялардың қос бұрыштарының формулаларын біледі.

2) Қос бұрыштың косинусы мен синусының формулаларын салыстыра алады.

3) Алған білімдерін жүйелей алады.

   Топта жұмыс жасай алады.

Жеті модульдің қамтылуы

   •    Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану;
   •    Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету;
   •    Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау;
   •    Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу
   •    Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

Сабақтың типі

Жаңа білімді меңгерту сабағы

Тақырыпты ашуға байланысты тәсілдер

 Жылы сезімдер, жұбыңды тап, Кластер қорғау, «Блум»түймедағындағы сұрақтар, Жигсо, деңгейлік тапсырмалар, ой сергек, перфа карта, кері байланыс. 

Сабақтың көрнекілігі

Интерактивті тақта, компьютер, стикерлер, перфа карта, А3

Пән аралық байланыс

Геометрия, әдебиет, биология

Сабақтың жоспары

Мұғалімнің іс-әрекеті

          Оқушының іс-әрекеті

Басы

Ұйымдастыру кезеңі

(3 мин)

Қызығушылықты ояту.

«Жылы сезімдер» тренингі. Оқушыларға шеңбер болып тұрып, алғыс айту күніне орай қатысып отырған мұғалімдерге жылы сөздермен рақмет айту арқылы сынып ішінде жағымды психологиялық ахуал қалыптастырамын. Топқа 3 стикерлерге формула, қалған үшеуіне формуланың қалған бөлігін жазып, соны құрастыру арқылы 3 топқа бөлемін

1 – топ «Синус», 2 – топ «Косинус», 3 – топ «Тангенс».

Топтарға топ аты мен келесі жағына оқушыларды жігерлендіретін «Өзіңе сен, өзіңді алып шығар, еңбегің мен білімің екі жақтап» Абайдың сөзі жазылған қағаздар таратамын.

Қатысып отырған қонақтарға жылы сөздерімен алғыстарын білдіреді.

Өз жұптарын формулалар бойынша іздеп табады, топқа бөлініп топ ішінде рөлдерге бөлінеді (топ басшы, уақыт қадағалаушы)

Үй тапсырмасын тексеру

(5 мин)

 

Кластер қорғау (идеялар мен ақпараттардың арасындағы байланыстарды айқындауға арналған жазба кесте)

   Өткен тақырыпқа байланысты әр топ өзаттарына байланысты кластер қорғауды ұсынады.

А3 –ға топта бірлесе отырып жазба кестені толтырып, тақтада қорғайды.

(7 мин)

«Блум»  түймедағындағы сұрақтар қойылады.

 

Қарапайым сұрақ:

Анықтауыш сұрақ:

Негізгі тригонеметриялық теңбе-теңдіктердің қайсысы артық?

Түсіндіруші сұрақ:

Тригонометриялық функциялардың қасиеті бойынша неліктен ІІ ширекте Sin α функциясы  “+”, Tg α функциясы  “-” таңбада болады.

Шығармашылық сұрақ:

Егер тең болса,       өрнегінің  мәнін табыңдар?

Кіріктірілген сұрақ:

Тригонометриялық есептерді  шешуде көбінесе қандай тригонометриялық формулалар жиі қолданылады?

  Тәжірибелік сұрақ:

деп алып,    –ны анықтаңдар.

Ортасы

Жаңа сабақ

(20 мин)

1. Жаңа сабақтың тақырыбын өздері ашады. Қосу формуласындағы ß-ны мен алмастырғанда қандай бұрыш шығатынын көрсете отырып тақырыпты оқушылардың өздері ашуына жетелеймін.

формуласын өзім дәлелдеп көрсетемін.

Қалған формулаларды Жиксо(көлемді мәліметтерді оқушылардың өздеріне игеруге және бірін-бірі оқытуға, үйретуге бағытталған тиімді тәсіл) әдісін пайдаланып

формулаларын тақтада дәлелдеп, басқа топтарды үйретуді ұсынамын.

Деңгейлік тапсырмалар. Оқулық бойынша

А деңгейі №364. 1- топ (а), 2- топ (б), 3- топ (в)есептері  №367(б)

В деңгейі №381. 1- топ (а), 2- топ (б), 3- топ (в) есептері.

С  деңгейі №385 дәлелдеу.

 

 Тақырыпты өздері хабарлап дәптерлеріне жазады.

 Түсіндірмені тыңдайды, формулаларды  дәптеріне жазады.

 

Топта талқылайды, тақтада формуланы дәлелдейді, басқа топқа түсіндіреді, үйретеді.

Деңгейлік тапсырмаларды орындайды.

Сергіту жаттығуы

(2 мин)

  1. 4 сызық арқылы нүктелерді тұтастырыңдар         
  2. Бір шырпыны қозғап, теңдеудік екі жағын теңестіру керек.

   Соңы

Кері байланыс (3мин)

перфа картадағы тапсырмалар оқушыларға жеке-жеке таратылады. 

Картадағы ойықтың орнына тиісті формуланы қояды.

Бағалау кезеңі (2мин)

Өзін–өзі бағалау парақшаларындағы ұпайларды санап бағалауды ұсынамын.

Топ басшысы бағалайды

Үйге тапсырма (1мин)

Үй тапсырмасын жариялаймын.

Күнделіктеріне үйге берілген тапсырманы жазып алады.

Рефлексия

(2 мин)

Оқушы күтілген нәтижеге сәйкес өзіне-өзі рефлексия жасайды. Сабақ бойынша түсініп, білгендері бойынша белгі береді.

... Бүгін сабақта білдім... Ұсыныс жасаймын.... Мен сабақта үйрендім... Мен бүгін сабақта қайталадым.... Мен бүгін сабақта бекіттім 

Парақшаны толтырады


Пікірлер (2)

Тоқтар Айжан

бұл сабақтың мақсаты қол жетімді және оқушының атынан қойылған.

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз