Өлең, жыр, ақындар

Адиабаттық процесс

Жамбыл облысы, Қаратау қаласы
М.Әуезов мектебі
физика пәні мұғалімі: Абдираманова Казипа Тулегеновна

Физика пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспары (презентациясымен).

 

Сабақ тақырыбы: Адиабаттық процесс.

Мектеп: М.Әуезов  атындағы орта  мектебі

   Күні: 

Мұғалімнің аты-жөні: Абдираманова Қ.Т.

   Сынып: 10

Қатысқандар

қатыспағандар

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Термодинамиканың бірінші заңын адиабаттық процеске қолданып, жобалау әдісін пайдаланды

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

   Термодинамика заңдарын адиабаттық процесте қолданады, адиабаттық процестің табиғатта және техникада қолданылу аясын ерекшелейді, графиктерін талдайды, процескетолық ғылыми мағлұматтар береді, есептер шығаруда термодинамика заңдарын пайдаланады.

Оқушылардың басым бөлігі:

  Адиабаттық процестің табиғаттағы, қоршаған ортадағы маңыздылығын ерекшелеу арқылы ғылыми тұрғыдан сипаттайды

Кейбір оқушылар:

  Термодинамика заңдарын қоршаған ортамен байланыстырып, талдау жасай алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

  Оқушылар термин сөздерді айта алады;

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Термодинамиканың заңдылықтарын, процестердің атауларын жатқа айта алады

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Адиабаталық процесте жылу сыйымдылығының мәні неге тең?

Адиабаттық процессте ішкі энергия қалай өзгереді?

Идеал газдың pV диаграммасында адиабата мен изотерма сызықтары қандай болады?

Алдыңғы оқу

Термодинамика заңдарын біледі.

Жоспар

 

Жоспарланған уақыт

 

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған  жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

       Ресурстар

Басы

10 мин

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру кезеңі: оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.

Топқа бөлу: оқушыларды 3 шағын топқа түстер арқылы топтастыру.

(Топ ішінде рөлдерге бөлінеді: топ басшысы, уақыт сақшысы, хатшы, баяндамашы)

Үй тапсырмасын тексеру: Тест арқылы жүреді

1. Изопроцестер дегеніміз не?
А. Параметрлерінің біреуінің мәні өзгермей қалған кездегі процестер
В. Газдың бір параметрінің мәні тағайындалып қалған екі мәндер арасындағы сандық тәуелділік
С. Газдың екі параметрлерінің мәні тұрақты болған кездегі процестер

2. Бір атомды идеал газдың ішкі энергиясын анықтайтын формула
А.  ΔU=A+Q
В.  U=RT
С.  U=3m RT /2M

3. Термодинамика ғылымы нені зерттейді?
А. Жұмыс атқармай энергияның бір денеден екінші денеге берілу процессі
В. Жылу құбылыстарына арналған энергияның сақталу заңы
С. Денелердің молекулалық құрылымы ескерілмейтін жылулық процестер теориясы

4. Ішкі энергия дегеніміз не?
А. Барлық молекулалардың кинетикалық энергиясымен осы  бөлшектердің өзара әсерлесуін потенциялдық энергиясының  қосындысына тең
В .Жылу алмасу (жылу беру) кезінде дене алатын не жоғалтатын  энергия
С. Механикалық жұмыс жасау кезінде дененің энергия бөлуі

5. Менделеев-Клапейрон теңдеуі:
А. P=nKT
В. P1V1=P2V2
С. PV=m RT/M  

6. Молекула жылдамдығын алғаш өлшеген ғалым
А. Штерн
В. Шарль
С. Гей-Люссак

7. Бойль-Мариотт заңының жазылуы:
А. P=nKT
В. P1V1=P2V2
С. PV=m RT /M  

8. Термодинамиканың 1-ші заңының математикалық өрнегі:
А. Q  = ΔU+А
В. ΔU= А
С. А′ > 0

9. Термодинамиканың бірінші заңы
А. Денелердің молекулалық құрылымы ескерілмейтін жылулық процестер теориясы
В. Жылу құбылыстарына арналған энергияның сақталу заңы
С. Ішкі энергияның механикалық түрге айналу процесін көрсететін заң.

Кесте құру

процесс

Тұрақты параметр

формуласы

 

 

 

 

 

 

Ой қозғау (тақырыпқа байланысты презентация көрсетіледі).

Проблемалық сұрақ:

Неліктен жылу сыймдылық қандай да бір процеске тәуелді?
Жүйеге берілген жылу мөлшері әрқанаш температураны арттыра ма?
Оқушыларды сабақ мақсатымен, жетістік критерийлерімен таныстыру.

Жетістік критерийлері:

Термодинамика заңдарын ажырата алады.

Процестердің негізгі ерекшеліктерін сипаттай алады.

 

 

Түрлі түсті қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Интербелсенді тақта

 

Слайдтар

Ортасы

25 мин

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 2 мин

 

 

 

 

8 мин

 

 

 

 

2 мин

 

Топтық жұмыс: «Кері дизайн» стратегиясы арқылы жүргізіледі.

1-топ: Презентация арқылы адиабаттық процесті жоба арқылы қорғайды..

2-топ: Адиабаттық процесті практикалық тұрғыдан қорғайды.

3-топ: Реферат түрінде қорғайды.

Бағалау: тапсырма критерийлері арқылы бағалау

1. Термодинамика заңдарын біледі, адиабаттық процеске қолданады.

2. Нақты мысалдар  келтіре алады

3. Адиабаттық процесті тұжырымдайды, техникамен байланыстыра алады.

Кері байланыс:

1. Шағын топта бірлесіп жұмыс жасаған ұнады ма?

2. Бірлескен жұмыс барысында құнды мәліметтер ала алдың ба?

Жұптық жұмыс:

«Дейін кейін» кестесін толтыру

Дейін

(Жаңа тақырыпқа дейін термодинамика заңының қолданылуы туралы  не білесіз)

Кейін

(Жаңа тақырыптан кейін  термодинамика заңының қолданылуы туралы не білдіңіз)

  1.

  1.

  2.

  2.

  3.

  3.

  4.

  4.

   Бағалау: жұптардың арасындағы өзара бағалау (смайлик арқылы)

Плакат, маркер, стикер, қосым. мәліметтер, оқулық,

Доп, термос, насос

 

Бағалау парағы

 

 

 

 

 

 

 

Үлестірме парақшалар, смайлик, интербелсенді тақта

 

Соңы

10 мин

 

7 мин

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

1 мин

  Жеке жұмыс:

  Кесте толтыру

Процестер аты

Тұрақты шама

Графиктері

Жылу мөлшерінің мәні

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Жеке жұмыс «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы мұғалім тарапынан бағаланады (Сабақтан тыс)

 Кері байланыс. «Рефлексия тақташасы»

рефлексия

Маған ұнады       

?

Маған қиын болды

 

 

 

   Үйге тапсырма: §5.10 және 5.11. оқу, 12 жаттығу 13-16

Үлестірме

парақшалары

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексия тақташасы

Стикер

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді  қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың  үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс


•    Топтық жұмыс
«Ақпараттар алаңы» стратегиясы
•    Жұптық жұмыс
«Дейін-кейін» кестесі
•    Жеке жұмыс
Кесте толтыру

•    «Тапсырма критерий» арқылы бағалау
•    Смайлик арқылы өзара бағалау
•    Мұғалім тарапынан «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»арқылы  бағалау (сабақтан тыс)

•    Биология
•    Слайдтар
•    Ынтымақтастық орнатады
•    Бір-бірінің құнды пікірлерін тыңдай біледі
•    Өзара жағымды қарым – қатыс орнатады

Рефлексия

Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер  енгіздім және неліктен?

 

Бүгінгі өткен сабағымда әдіс-тәсілдер  қолданылды. Осы әдіс-тәсілдерді пайдалану арқылы оқушылар еркін диалогкқа түсті.. Соның ішінде «кері дизайн» әдісі арқылы балалар еркін диалогқа түсіп, ілгерілеу әдісі арқылы жоба түрінде қорғады.. «Еркін микрофон» әдісі арқылы оқушылар өз ойларын еркін жеткізте білді. Бүгінгі тақырыпты әр топ өз мәліметімен бөлісе білді..Осы әдістер жоғары сынып оқушыларына тиімді болды. Және де берілген уақытта үлгеріп отырдым. Себебі тақырып оқушыларыма жеңіл болды, оқушылар регламент сақтай алды.Келесі сабақтарда басқа әдістерді пайдалану арқылы оқушылардың білімдерін ерекшелеуді көздеп отырмын.

 

Қорытынд  бағамдау Әр тапсырмада оқушыларым формативті бағаланып отырды. Сабақ соңында суммативті баға қойдым.

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз