Өлең, жыр, ақындар

Тері – ағзаның қорғаныс мүшесі

Маңғыстау облысы, Жаңаөзен қаласы
№12 бастауыш мектеп
Алмакуль Енсегенова Уткелбаевна

Сабақтың тақырыбы: «Тері – ағзаның қорғаныс мүшесі»

Мақсаты:

1.Терінің негізгі қорғаныс қызметі жайлы түсінік беру.

2. Терінің қызметі туралы жалпы биологиялық түсініктерін, есте сақтау, шығармашылық ойлау қабілеттерін  дамыту

3 .Өзінің денсаулығын күтуге және жеке бас гигиенасы ережелерін сақтауға, тазалыққа тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

Терінің қорғаныс қызметін атқаратындығын түсінеді. Теріні күтудің жолдарын біледі.Терінің зақымданған жағдайына  алғашқы дәрігерлік көмек көрсетуді үйренеді.

Керекті жабдықтар

Интербелсенді тақта,оқулық, жеке бетшелер, бейнеролик, маркер, презентация

Сабақтың түрі:

Жаңа сабақ

Оқыту әдісі:

Жеке жұмыс, жұптық жұмыс,  топтық жұмыс

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының  іс-әрекеті

 

Ұйымдастыру  кезеңі:

 

Қызығушылығын ояту.

Сыныпты топқа бөлу, топ ережесін құру

Ақылдасып топ басшысын сайлайды, топ ережесін бірлескен түрде шығарады.

Үй тапсырмасын тексеру:

Топтық жұмыс

Берілген сұрақтар  бойынша үй тапсырмасын пысықтау

Ітоп. Ағза мүшелерін атау  және оның қызметі туралы түсінік беру.

ІІ топ. Адамның ішкі мүшелерінің  атауларын табу.

ІІІ топ. Спорт түрлерін атап беру. Не себепті оқушы спортпен  шұғылдануға  тиісті?

ІV топ. Қандай спорттық үйірмелерді білесіңдер?

Әрбір топ өздеріне берілген тапсырманы топта талқылап, жауаптарын қорғайды.

Түсінігін баяндап береді

 

Адамның ішкі мүшелерін сәйкестендіріп сызбамен сызады.

Оқушылар өз ойларын айтады.

Спорт ойындарын, Спорттық үйірме атауларын топтастырады.

Жаңа сабақ

1. Ой шақыру.

- Адамның ішкі мүшелерін не жауып тұрады?

а) Бейнеролик көрсету

Сыртқы  қабат

Үстіңгі қабат теріні қатты бөлшектердің газдардың, сұйықтардың әсерінен  сақтайды.

Ортаңғы қабат
Терінің бұл қабаты қан тамырлар мен жүйке талшықтардың таралған ұштарымен торланған.

Ішкі қабат
Май ұлпасынан түзіледі, ол ағза мүшелері үшін оқшаулағыш қабат, қоректік заттар мен энергияға қойма болып есептеледі.

2. Ой бөлісу.

І топ. Терінің жарақаттану себептері

ІІ топ. Дене тазалығын сақтау ережелері

ІІІ топ.Терінің атқаратын қызметін теріп жазу. (оқулықты пайдалану)  

ІV топ. Терінің құрылысын теріп жазу (кестені пайдалану)

3. Сергіту сәті

4. Ой-шолу. Топпен жұмыс.

Алғашқы көмек беру түрлерін іс жүзінде көрсету.

І топ. Дене жарақаты..           

ІІ топ. Соғып  жарақат   алу.   

ІІІ топ. Күйген кезде

ІV топ. Үсіп қалу, алдын алу

Оқушылар топта талқылап, жауап береді

 

 

 

 

 

 

Терінің жарақаттану себептерін жазады

Дене тазалығын сақтау ережелерін  жазады

Терінің қызметі және құрылысы:
1. Эпидермис 2. Жылу реттеу 3. Нағызтері  4. Тынысалу  5. Шел қабаты 6. Сипап сезу

Бой  сергітеді, көңілдері көтеріледі

Әрбір топ берілген тапсырма бойынша алғашқы көмек беру түрлерін әңгімелеп береді, іс жүзінде көрсетеді.

Бекіту

                           Тест

Әр топқа жеке бетше таратылады, бір-бірін тексереді.

Қорытындылау

1. Рефлексия  

2. Үйге тапсырма

А) Мәтінді оқу.

Б) оқулық бойынша сұрақ-тапсырмаларға дайындалу

3. Бағалау. Әр топ басшысы бағалайды. Смайлик.

 

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз