Өлең, жыр, ақындар

Үлкен және кіші қанайналым шеңбері

Пәні:

      Биология

Күні:

20.01.2017

СЫНЫП: 8 «А»

Қатысқандар: 25

  Қатыспағандар: 0

Сабақ тақырыбы: 

«Үлкен және кіші қанайналым шеңбері»

   Мұғалімнің есімі:

   Тукоякова Шарипа

Сабаққа негізделген оқу мақсаты :

 Қан  тамырларының түрлері мен олардың ерекшеліктері,үлкен және кіші қанайналым шеңберлері мен олардың маңызы туралы түсінік қалыптастыру.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар орындай алады:

Үлкен және кіші қанайналым түрлері мен олардың ерекшеліктерін біледі.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Қанның қозғалысы тамырдың соғуы ішкі жағынан өлшейтінін біледі.Адам организмінде қан тамырлар бойымен үздіксіз қан ағады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Танометрмен қан қысымын өлшейді.

Тілдік мақсат:

Оқушылар орындай алады:

 

1.Үлкен қанайналым шеңбері сол жақ қарынша-дене мүшелерімен ұлпаларға-оң жақ жүрекшеден аяқталатынын біледі.

2.Кіші қанайналым шеңбері оң жақ қарынша-өкпе-сол жақ жүрекшеден аяқталады.

3.Қанның қозғалысы.Қан қысымы туралы айта алады.

4.Тамырдың соғуы туралы біледі.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Кіші қанайналым шеңбері,қан қысымы,тонометр,гепертония,гипотония.

 Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Үлкен және кіші қанайналым шеңберлері туралы нақты мәлімет беру.

Талқылауға арналған тармақтар:

1.Үлкен қанайналым шеңбері.

2.Кіші қанайналым шеңбері.

3.Қанның қозғалысы.Қан қысымы.

4.ТАмырдың соғуы.

 

Сіз неліктен екенін айта аласыз ба? Не себептен ойлайсыз?

 

 

Ересек адамда тамыр минутына қанша рет соғады?

Алдыңғы тақырып:

Қан тамырлар және олардың түрлері

Жоспарланған уақыт есебі

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басы

4 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

10 минут

 1.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу

Оқушыларды түгелдеу

2.Тілектер нөсері әдісімен психологиялық ахуалды жақсарту.

3.Сыныпты топқа бөлу

Мозайкалық әдіс бойынша суреттер арқылы сыныпты төрт топқа бөлу.

4.Үй тапсырмасын сұрау

Өткен сабақты пысықтау.

                      А-деңгейі.

1.Артерия қан тамырларының қызметін түсіндіріңдер.

2.Капиллярлардың басқа қан тамырлардан қандай айырмашылығы бар?

3.Денедегі артерия және вена қан тамырларының орналасуында қандай ерекшеліктер бар?

                       В-деңгейі

1.Артерия қан тамырының 3 қабатының айырмашылықтарын талдаңдар.

2.Ең ірі артерия  қан тамыры қалай аталады?

3.Капиллярлар неше топқа бөлінеді?Вена қан тамырларын торлық сипаттаңдар.

                         С-деңгейі

1.Артерия және вена қан тамырларының құрылысын бір-бірімен  салыстырып түсіндіріңдер.

2.Капиллярлардың құрылысы мен атқаратын қызметі қандай?

3.Вена қан тамырларының  ерекшеліг, неліктен олар терінің астынан көрініп тұрады?Ірі артерия қан тамырлары неге көрінбейді?

 

 

 

 

Стикер

Қима қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қан топтары кесте.

Интерактивті тақта

Ортасы

3 минут

 

 

 

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

6мин

 

 

 

 

 Жаңа сабақ

Миға шабу стратегиясы

Тарам-тарам бір қалам

Айқыш-ұйқыш шырғалаң

Толған ағын тоқтаса жоғалады бірге адам

(Қан тамыр)

Джигсо әдісі

Жаңа тақырыпты сыныптағы төрт топқа мәтін беру арқылы бөліп беремін

1-топ.Үлкен қанайналым шеңбері

2-топ.Кіші қанайналым шеңбері.

3-топ.Қанның қозғалысы.Қан қысымы.

4-топ.Тамырдың соғуы.

«Ассоциация» құру.

Венн диаграммасы

 

 

 

 

 

 

                              

 

 

 

Үлкен қан-                         Кіші қанайналым  

айналым шеңбері               шеңбері

 

Автор орындығы

Тонометрмен жұмыс.З/ж№12

Тамырдың соғуын анықтау.

Жаңа сабақты пысықтау

Құпия сандар

Терминдермен жұмыс.

Білгенің дұрыс(ғалымдар)

 

 

Оқулық,интербелсенді тақта

 

 

 

Оқулық

Жұмыс дәптері

 

 

 

қима қағаздар

 

 

 

 

 

 

Интерактивті тақта

 

 

 

 

 

 

 

Аяқталу

 

5мин

Кері байланыс

Не білдім?Нені білемін?Нені білгім келеді?

Оқушылардың өз ойларын айтуы

 

Стикер

Қосымша мәліметтер

Тонометрмен жұмыс жасау,тәжірейбеден өткізу.

Саралау - оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау - оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс - Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ- мен байланыс.

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма (тапсырмалар сәйкес болды ма)?

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?

1.Сабақтың мақсаты,міндеті өз деңгейінде жүзеге асты.

2.Оқушылар үлкен және кіші қанайналым шеңберлерін оқып үйренді.

3.Жоспарланған тапсырмалар осы күнгі тақырыпқа сәйкес болды.

4.Уақытты тиімді пайдаланбағандықтан, кейбір тапсырмалар толық орындалмады.

5.Жоспарыма уақытты дұрыс үнемдейтін және оқушыларға тиімді болатын тапсырмаларды енгізу керек.

Қорытынды бағалау:

Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)

1.Үлкен және кіші қанайналым шеңбері арқылы тақырыпты ашу

 2.Қанның  қозғалысы қан қысымы   арқылы тақырыпты түсіну

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.Уақытты тиімді пайдалану

2.Жоспарды оқушылардың білім деңгейіне сәйкес жоспарлау

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз