Өлең, жыр, ақындар

Hardware and Software

О.Тұрмағанбетұлы атындағы Жаңаөзен мұнай және газ колледжі
Ағылшын тілі пән мұғалімі
Тасполатова Калбиби Танатаровна

Сабақтың тақырыбы:

Lesson title:  «Hardware and Software» (Компьютерлік құрал – жабдықтар, бағдарламалық қамтамасыз ету).

Сабақ мақсаты:

Purpose of the lesson:

а) білімділік: Ағылшын тілінің кәсіби іскерлік лексикасын қолдана отырып, электрондық есептеу техникасы мамандығы бойынша «Компьютерлік құрал – жабдықтар және бағдарламалық қамтамасыз ету» туралы мағлұмат беру, жаңа терминдерді үйрету.

educational: using the industrial and business lexis give information on computing, learning new terminology.

ә) тәрбиелік:

Заманауи ақпараттық терминдерді оқыта отырып, студенттерге эстетикалық мәдениетін қалыптастыруға тәрбиелеу.

educational: by teaching of the modern information terminology upbringing the  aesthetic culture in students.

б) дамытушылық: Ақпараттық технологияларды пайдаланып, студенттердің сөздік қорын молайту және танымын кеңейту. Кәсіпкерлік қабілеттерінің қалыптасуына ықпал жасау және іскер адам дағдыларын қалыптастыра отырып, бәсекеге қабілетті тұлғаны дамыту.

developed: raise and wide the knowledge on students` vocabulary by using informative technology. Help to form entrepreneurial and competitive  properties in students.

Сабақты өткізу әдісі:

Lesson methods:  «Автор орындығы», «Сөздерді сәйкестендіру», «Ғажайып шар» ойыны, «Ассоциация» әдісі, «Ойлы болсаң, ойлап көр», «Араб грамматикасы», «Класстер әдісі», «Тазалық» әдісі.

 Author`s position, Phrases, Fascinating balls, Association method, «Guess if you can», Arabic grammar, Cluster method, Cleaned method.

Сабақ түрі:  Аралас сабақ

Lesson type: Combined lesson.

Пәнаралық байланыс:     

Connection to other subjects: «Электроника және микроэлектроника негіздері»

Fundamentals of electronics and microelectronics.

Көрнекілік материалдар: Интербелсенді тақта, слайдтар, суреттер, қима қағаздар т.б.

Visual aids:       Interactive board, slides, schemes, handouts, etc.                      

 

САБАҚ БАРЫСЫ

OUTLINE

І. Ұйымдастыру бөлімі:

Organizational part:

Lecturer:

Good morning, students! Today we are going to have an open day and we have got some guests from different departments of educational system of Mangystau.

Let`s me welcome you to our lesson!

First, we revise our homework, which are reading, translating and retelling some terminology of Computer Architecture. Then we will move to our new lesson and where I`ll explain you. Next, you will be separated into 2 groups and we will fix your obtained knowledge using different methods.

Қайырлы таң, студенттер! Бүгін бізде ашық есік күні және Маңғыстау өңірінің білім беру бөлімдерінен келген қонақтар қатысып отыр. Барлығыңызға Қош келдіңіз!

Біріншіден, біз үйге берілген «Компьютер жүйесінің құрылымы» тақырыбын оқып, аударып, мазмұндап және сабаққа байланысты терминологияны қарастырайық.

Содан кейін біздің жаңа сабағымызды өзім түсіндіремін. Одан кейін сіз 2 топқа бөлініп, әр түрлі әдістер арқылы алған білімдеріңізді пайдалана отырып пысықтаймыз.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: Homework revising:

1.Автор орындығы. Author`s position.  

Translating and retelling the text.

Lecturer: Your homework for today is «Computer system architecture», particularly, translating and retelling the text.

Well, last time for homework I gave you reading. Translating and new terminology titled Computer System Architecture. So who is ready for homework, please rise your hands.

Жақсы балалар өткен сабақта мен үй тапсырмасына «Компьютер жүйесінің құрылымы» тақырыбын оқуға, аударуға және сол тақырып бойынша жаңа сөздерді жаттап келуге тапсырдым. Үйге берілген тапсырма бойынша кім дайындалып келді, қане қолдарыңызды көтеріңдер.

COMPUTER SYSTEM ARCHITECTURE

As we know all computer systems perform the functions of inputting, storing, processing, controlling, and outputting. Now we'll get acquainted with the computer system units that per­form these functions. But to begin with let's examine computer systems from the perspective of the system designer, or archi­tect.

It should be noted that computers and their accessory equip­ment are designed by a computer system architect, who usually has a strong engineering background. As contrasted with the analyst, who uses a computer to solve specific problems, the computer system architect usually designs computer that can be used for many different applications in many different business. For example, the product lines of major computer manufactur­ers such as IBM, Digital Equipment Corporation and many others are the result of the efforts of teams of computer system architects.

Unless you are studying engineering, you don't need to be­come a computer system architect. However, it is important that as a potential user, applications programmer or systems analyst you understand the functions of the major units of a computer system and how they work together.

Types of computers

The two basic types of computers are analog and digital. Analog computers simulate physical systems. They operate on the basis of an analogy to the process that is being studied. For example, a voltage may be used to represent other physical quan­tities such as speed, temperature, or pressure. The response of an analog computer is based upon the measurement of signals that vary continuously with time. Hence, analog computers are used in applications that require continuous measurement and control.

Digital computers, as contrasted with analog computers, deal with discrete rather than continuous quantities. They count rather than measure. They use numbers instead of analogous physical quantities to simulate on-going, or real-time processes. Because they are discrete events, commercial transactions are in a natural form for digital computation. This is one reason that digital computers are so widely used in business data processing.

Machines that combine both analog and digital capabilities are called hybrid computers. Many business, scientific, and in­dustrial computer applications rely on the combination of ana­log and digital devices. The use of combination analog devices will continue to increase with the growth in applications of mi­croprocessors and microcomputers. An example of this growth is the trend toward installing control systems in household ap­pliances such as microwave ovens and sewing machines. In the future we will have complete indoor climate control systems and robots to do our housecleaning. Analog sensors will provide in­puts to the control centers of these systems, which will be small digital computers.

Lecturer:

Right guys, who have translated this text, please rise your hands.________________________

Ал енді балдар кім осы тексті аударып келді, сол оқушылар қолдарын көтерсін.

Компьютер жүйесінің құрылымы

Барлық компьютерлік жүйенің функциясы енгізу, сақтау, өңдеу, басқару және шығару орындайтынын барлығымызға белгілі. Қазір біз барлық функцияларды орындайтын компьютерлік жүйенің блоктарымен танысамыз. Бірақ мұны бастамас бұрын, компьютерлік жүйенің жобалаушысы немесе жүйені әзірлеуші тұрғысынан қарастырайық.

Бұл компьютерлер мен олардың қосалқы жабдықтарын, әдетте мықты инженерлік білімі бар жобалаушы әзірлейді. Талдаушы компьютердің нақты проблемаларын шешеді, ал әзірлеушінің одан айырмашылығы, ол жүйелік компьютерлерді әзірлейді және әр түрлі қосымшалардың мүмкіндіктері, әр түрлі бизнес түрінде пайдаланады. Мысалы, өндірістік желінің өндірушілері IBM, Digital Equipment Corporation және тағы басқалары сияқты, компьютер жүйесі әзірлеушілер командасының күш – жігерінің нәтижесі болып табылады. Сіз компьютер жүйесінің жобалауын білмейінше, әзірлеуші бола алмайсыз. Дегенмен, ең маңыздысы әлеуетті пайдаланушы ретінде, бағдарламашы немесе жүйелік талдаушы (аналитик), тұтастай алғанда оның негізгі блок функцияларын түсініп, және қалай жұмыс істейтінін біледі.    

Компьютерлердің түрлері

Компьютерлер екі негізгі түрге бөлінеді: аналогтық (сәйкестік, ұқсастық)  және сандық (цифрлық). Аналогтық компьютерлер физикалық жүйелерді моделдейді. Оның негізгі процессі, аналогтық негізде қаралады. Мысалы, кернеу басқа да физикалық шамалар сияқты, жылдамдықты, температураны немесе қысымды білдіруі мүмкін. Ал аналогтық компьютер өлшеу сигналдарынан негізделген, олар уақыт өткен сайын үздіксіз өзгеріп отырады. Сондықтан, аналогтық компьютерлер әр уақытта үздіксіз өлшеу мен бақылауды талап ететін қосымшаларда пайдаланылады.

Сандық компьютердің аналогтық компьютерден айырмашылығы, олардың ұзақтық шамалары әр түрлі болып келеді. Олар өлшеудің орнына, есептейді. Олар физикалық шамалардың орнына, ұқсас сандық процестерді ағымдағы немесе нақты уақыт ішінде пайдаланады. Өйткені олар әр түрлі болғаннан, сандық есептеулер коммерциялық операциялар үшін жасалған. Сандық компьютерлер ақпараттарды өңдеу бизнесінде кеңінен қолданылады, бұл негізгі себептердің бірі болып табылады.  

Аналогтық және сандық мүмкіндігі бар машиналарды, аралас типті компьютерлер деп аталады. Көптеген коммерциялық кәсіпорындар, ғылыми және индустриялық компьютерлік қосымшалар, аналогтық және цифрлық құрылғылар комбинациясына негізделген. Аналогты құрылғылардың комбинациясын пайдалануды жалғастыратын, микропроцессорлар мен микрокомпьютерлердің қолданылуы арқылы өседі. Осы мысалдар тұрмыстық техникаға басқару жүйелерін орнату, қысқа толқынды пеш және тігін машиналар сияқты өсу үрдісін бақылайды. Алдағы уақытта бізде толық жабық жүйесі орнатылады, климаттық – бақылау мен роботтардың көмегімен бөлме жиналады. Аналогты датчиктер осы жүйелерді бақылау мақсатында қамтамасыз етеді, олар шағын сандық компьютер түрінде болады.

3. «Ғажайып шар» ойыны. The game «Fascinating balls»

Lecturer: Right, let`s play the game «Fascinating balls». The game requirements is every student may choose one ball. There are 7 questions on the board and each student should select a ball and answer the question.___________________________________________________

Жақсы балалар, енді «Ғажайып шар» ойынынын ойнайық. «Ғажайып шар» ойынының шарты бойынша әр оқушы шығып, шарды таңдау керек. Тақтада өткен сабақ бойынша 7 сұрақ берілген. Кез келген оқушы шығып, сол шарды таңдап, берілген сұрақ бойынша жауап беруі тиіс.

 

1. Who designs computers and their accessory equipment?

2. What is the role of an analyst?

3. What types of computers do you know?

4. What is the principle of operation of analog comput­ers?

5. Where are digital and analog computers used?

6. What are hybrid computers?

7. Where do they find application?

 

1. Компьютерлер мен олардың көмекші құрылғыларын кім жобалайды?

2. Талдаушының рөлі қандай?

3. Компьютерлердің қандай типтерін білесіз?

4. Аналогты компьютерлердің жұмыс принципі қандай?

5. Сандық және аналогтық компьютерлер қалай пайдаланылады?

6. Аралас типті компьютерлер қандай болады?

7. Олар қалай қолданылады?

 

ІІІ. Үй тапсырмасын қорытындылау:

Lecturer:

Ok, we were given some information about whole function of computer unit system; we have known the main manufacturers of the industrial networking, such as IBM, Digital Equipment Corporation and Apple. Also, we have learnt and raised necessary vocabulary._______________

Оқушылар осы сабақта біз барлық функцияларды орындайтын жүйелік компьютерлік блогымен таныстық, IBM, Digital Equipment Corporation, Apple сияқты өндірістік желінің ірі өндірушілерін білдік, сонымен қатар өзімізге қажетті сөздік қорымызды молайттық. 

Lecturer: Ok, you've prepared very well for the homework. Do you ave you any questions? If you don’t, let’s begin our new lesson.

ІV. Негізгі бөлім: Жаңа сабақты түсіндіру.

The main part: Explanation of the new lesson.

4. Association method.

Definition of the lesson title using associated pictures. Thus, there are several pictures on the board, so you need to guess the title of the lesson through these pictures.

And now, let`s open you note books and write the today`s date. Then write out the given new words.________________________________________________________________________

Ассоциациялық суреттер бойынша, сабақтың тақырыбын анықтау. Яғни тақтада бірнеше суреттер берілген, сол суреттер арқылы тақырыптың атын ашу керек.

Енді оқушылар сабақ дәптерлерімізді ашамыз, күн жадын жазамыз. Алдыңызда тұрған сөздерді жылдам дәптерлеріңе көшіріп аламыз.

 

New words

Translation into Russian

Translation into Kazakh

1

hardware

аппаратное обеспечение; аппара­тура; оборудование

аппараттық қамтамасыз ету; құрал-жабдықтар;

2

software  

программное обеспечение; про­граммные средства

бағдарламалық қамтамасыз ету; бағдарламалық құралдар;

3

system software

системное программное обеспечение

жүйелік бағдарламалық қамтамасыз ету;

4

application software

прикладное программное обеспе­чение

қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету;

5

firmware 

 

встроенное/микропроцессорное программное обеспечение

жапсырылған/микропроцессорлық бағдарламалық қамтамасыз ету;

6

visible units

видимые блоки, устройства

көрінетін блоктар, құрылғылар;

7

procedure 

процедура, процесс;

метод, ме­тодика; алгоритм

рәсімдеу, процесс;

әдіс, әдістемесі; алгоритмі;

8

to associate

соединять; объединять;

связы­вать

қосу; біріктіру;

байланыстыру;

9

associated documentation

соответствующая документация

тиісті құжаттама;

10

to execute applications programs

выполнять приклад­ные программы

қолданбалы бағдарламаларды орындау;

11

payroll 

платежная ведомость

төлем құжаты;

12

inventory control 

инвентаризация; переучет

түгендеу; қайта есептеу;

13

investment analyses 

анализ инвестиций (ка­питаловложений)

инвестицияларды талдау (қаражатты сақтау);

14

to protect 

Защищать

қорғау;

15

read-only memory(ROM)

постоянное запоминающее устройство (ПЗУ)

тұрақты есте сақтау құрылғысы;

16

to refer to

относиться к; ссылаться на

бір нәрсеге қарау; сілтеме;

17

to substitute 

заменять; замещать

ауыстыру; орнын басу;

18

to cause 

заставлять, вынуждать; причина, осно­вание

мәжбүрлеу, күштеу;

себебі, негізі;

19

to accomplish 

завершать, заканчивать; выполнять, осуществлять

аяқтау;

орындау, жүзеге асыру;

20

performance 

 

производительность; быстродействие;

рабочая характеристика

өнімділік; тез әрекет;

жұмыстық сипаттама;

 

 

VIDEO

Hello everyone are asked to far as a day here today we're going to take a look at some computer hardware computer system works it's important for us to have a basic understanding of the inner workings of this tool that we use so much in our day-to-day lives the inside of this computer system might not be as scary as you might think one fun way I like to look at a computer system is to compare it to something.

Your computer system is divided into input and output devices. Input devices are things that sent your information into your computer, output devices are things where some information coming out from your computer. For example, our key board sents input into the computer, therefore it`s an input device, I will type my keys and it sents signal to the computer and give them direction.

A mouse is an another device of an input device, we are sending information into the computer system.

A monitor is an example of an output device. This is because the computer system is sending the output information out to the monitor allowing us to see.

A web camera is an example of an input device; it takes pictures of us and sent it to the computer.

Speakers are the examples of output devices; the reason is because the signals coming out create sounds from the computer.

There are few other devices, like this microphone. The microphone would be an input device; we are sending information into the computer.

This tiny little printer would be an example of an output device. That`s because the computer is sending information out to it, so we can create some cool prints.

The last thing I`ll talk about is this thing. This is a scanner and we usually can put a document here, and it scans it as an image and sent it into the computer. This would be an input device, because it sends the image information into the computer.

Now we know what`s going on the outside, and let`s take a look what`s going on the inside. This is actually a computer tower that I have been building with my students here after school. It`s not too difficult to put together a computer, it`s actually a pretty fun project and it`s within all of your capabilities. If you are interesting in doing that, let me know. But you are learning the basics right now.

Let`s take a look inside. You will see a lot of things in the inside. This outer shell is known as the case, it`s primary function is to keep the inside nice and safe from things that are outside, and it also helps to keep the system cool. It usually has a vent inside of the front and back and in the case of this cover and it always has a hole on the side as well.

Let`s think about the word that called a power supply. The power supply in this system is the right down here – this black box. I have another example and I can show you. Here is another power supply, and basically the power supply`s function is to take power from the electrical out there and spear it out all of the computer system, giving power to all individual parts. Power supply comes in voltages and that is depending on how much hardware you have inside your system, how much power you need.

We will see that there are cables that coming out from it, these that you are connecting to your computer system to give a power. This example is a modular power supply and it allows me to connect to specifically where I want. I don`t want to have million cable running over the place, so if I can pick and choose how many I want to plug in, it just makes inside of your system more organized.

Бүгін біз компьютерлік жүйе құрылғыларының  жұмыс принципін қарастырамыз. Біз осы құрылғыны  күнделікті өмірімізде көп пайдаланатын болғандықтан, ішкі құрылысының базалық түсінігін білуіміз қажет. Осы компьютерлік жүйенің ішкі құрылысы сіз ойлағандай қорқынышты емес.
Сіздің компьютерлік жүйеңіз енгізетін және шығаратын құрылғылар болып бөлінеді. Енгізетін құрылғы – бұл ақпаратты сіздің компьютерге жіберетін құрылғы, ал шығаратын  құрылғылар – бұл компьютердегі ақпаратты беріп отыратын құрылғылар. Мысалы, біздің пернетақтамыз компьютерге деректерді енгізеді, демек, бұл енгізетін құрылғы, мен өз деректерімді енгізсем, ол компьютерге сигнал беріп бағыттайды.

Тышқан - бұл келесі енгізетін құрылғы, мұнда біз компьютерлік жүйеге ақпаратты жібереміз.

Монитор – бұл шығаратын құрылғы. Компьютер ақпаратты экранға шығарып, және оны көруге бізге мүмкіндік береді.

Веб-камера – енгізетін құрылғы, ол бізді суретке түсіріп, компьютерге жібереді.

Колонкалар шығаратын құрылғыға жатады, өйткені дыбыс шығару сигналдары компьютерден шығады.

Мұнда  микрофон секілді басқа да құрылғылар бар. Микрофон енгізетін құрылғыға жатады, себебі біз ақпаратты компьютерге жібереміз.

Бұл кішкентай принтер, шығаратын құрылғыға жатады. Өйткені, компьютер ақпаратты сыртқа жіберіп, біз жақсы баспаны шығара аламыз.

Сонымен мен сізге соңғы құрылғыны көрсеткім келіп отыр, ол сканер. Әдетте мұнда біз белгілі бір құжатты салып сканерлейміз, одан кейін ол құрылғы сурет арқылы компьютерге жібереді. Сол себепті ол құрылғы енгізу құрылғысына жатады, себебі ол ақпараттарды суреттеу арқылы компьютерге жібереді.

Қазір біз сыртқы құрылғыларын білдік, ал енді ішіне үңіліп көрейік. Компьютерді жинау қиын емес, бұл көңілді әрі оны орындау сіздің қолыңыздан келетін дүние. Бірақ қазіргі уақытта, сіз жай ғана оның негіздерін оқып отырсыз.

Компьютердің ішіне үңіліп көрейік. Сіз мұнда көп нәрсені көресіз. Бұл процессордың сыртқы қабығы оны корпус деп атайды, оның негізгі функциясы – процессорды сыртқы ортадан қорғау, сондай-ақ процессорды салқындату үшін көмектеседі. Корпустың ішінде әдетте желдеткіш орналасқан, және алдында, сыртында, корпус жанында тесіктері орналасқан.  

Сонымен қоректендіру блогы деп аталатын сөзі туралы айтайық. Қоректендіру блогы осы жүйенің төмен жағында орналасқан қара қорап. Менде тағы бір мысал бар, қазір сендерге көрсетемін. Мұнда қоректендіру блогының тағы бір нұсқасы бар және оның негізгі функциясы – энергияны электр желілерінен алып, оны  барлық компьютерлік жүйеге тарату арқылы компьютердің барлық бөліктеріне таратылады. Қоректендіру блогы техникалық жарақтандыру көлеміне байланысты кернеумен жеткізіледі, (яғни сізге қандай қуатты күш қажет) және ол компьютердің ішкі бөлігінде орналасқан.

Бұл жерде кабельдерді көріп отырсыздар, олар компьютерге жалғанып, қуат береді. Бұл үлгі модульдік қоректендіру блогы болып табылады және оларды керекті жерге жалғауға мүмкіндік береді. Сондықтан маған олардан шыққан миллион кабельдерді қосудың қажеті жоқ, егер мен қажетті кабельді таңдап жинай алсам, онда сіздің жүйеңіз неғұрлым ұйымдасқан болады.

Lecturer:

Right, now you can see a book in front of you, please open the 22-nd page._________________

Ал балалар, әрқайсыңыздың алдыңызда кітап тұр, сол кітаптың 22 бетін ашыңдар.

HARDWARE AND SOFTWARE

The units that are visible in any computer are the physical components of a data processing system, or hardware. Thus, the input, storage, processing and control devices are hardware. Not visible is the software — the set of computer programs, proce­dures, and associated documentation that make possible the effective operation of the computer system. Software programs are of two types: systems software and applications software.

Systems software are the programs designed to control the operation of a computer system. They do not solve specific problems. They are written to assist people in the use of the computer system by performing tasks, such as controlling all of the operations required, to move data into and out of a com­puter and all of the steps in executing an application program. The person who prepares systems software is referred to as a systems programmer. Systems programmers are highly trained specialists and important members of the architectural team.

Applications software are the programs written to solve spe­cific problems (applications), such as payroll, inventory control, and investment analysis. The word program usually refers to an application program, and the word programmer is usually a person who prepares applications software.

Often programs, particularly systems software, are stored in an area of memory not used for applications software. These protected programs are stored in an area of memory called read­only memory (ROM), which can be read from but not written on.

Lecturer:

And now let me shortly retell the given text.__________________________________________

Енді балалар сізге қысқаша тексті айтып берейін.

Компьютерлік құрал – жабдықтар, бағдарламалық қамтамасыз ету және микробағдарламалар

Кез – келген компьютердегі блоктар – бұл жеке компоненттердің деректерін өңдеу жүйесі немесе ақпараттық қамтамасыз ету болып табылады. Осылайша бағдарламалық қамтамасыз етуге енгізу, сақтау, өңдеу және басқару құрылғылары жатады. Бағдарламалық қамтамасыз ету жиынтығы жасырын түрде болады, оған компьютерлік бағдарламалардың рәсімделуі, және соларға байланысты құжаттамалар, компьютерлік жүйенің тиімді жұмыс істеу үшін мүмкіндігінше пайдаланылады. Бағдарламалық қамтамасыз ету жүйелері екі түрге бөлінеді: жүйелік бағдарламалық қамтамасыз ету және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету.

Бағдарламалық қамтамасыз ету жүйелері, компьютерлік жүйелердің жұмысын басқаруға арналған бағдарлама болып табылады. Олар нақты проблемаларды шешпейді. Ол бағдарламалар адамдарға барлық операцияларды басқаруға, компьютерге енгізуге, шығаруға, пайдалануға көмектесу үшін жазылған, және барлық іс-әрекеттерді орындау процесінде, қолданбалы бағдарлама ретінде қарастырады. Бағдарламалық қамтамасыз ету жүйелерін дайындайтын адамды, жүйелік бағдарламашы деп атайды. Жүйелік бағдарламашылар, жоғары білікті мамандар және құрылымдық команданың маңызды мүшелері болып есептеледі.  

Қолданбалы бағдарламалар деп, нақты проблемаларды шешу, жалақыны есептеу, қорларды басқару және инвестициялық талдау сияқты қосымшаларды атаймыз. Әдетте бағдарлама сөзі – қолданбалы бағдарламаға жатады, ал бағдарламашы сөзі –қолданбалы бағдарламаны дайындайтын адамды айтамыз.

Бағдарламалар жиі, атап айтқанда, пайдаланылмайтын бағдарламалық қамтамасыз ету жүйесі жадыда сақталады. Бұл жадыда қорғалған бағдарламасы компакт – дискіде (ROM) сақталады, ол тек оқуға арналған, бірақ онда жазуға болмайды.

Lecturer:

Alright, today we have learnt about hardware and software systems. Any questions?

If you don`t have any, let`s move to self-study game called «Guess if you can».______________

Сонымен бүгінгі сабағымызда ақпараттық қамтамасыз ету және бағдарламалық қамтамасыз ету тақырыбымен таныстық, кімде қандай түсінбеген сұрақтар бар. Жақсы ендеше сұрақтарың болмаса «Ойлы болсаң, ойлап көр» атты өзіндік жұмысқа көшейік.

V. Жаңа сабақты бекіту: Fixing the new lesson:

5. Өзіндік жұмыс «Ойлы болсаң, ойлап көр»

Self-study game «Guess if you can».

In this task you will be divided into 2 groups, using electronic dictionary first group need to translate the word «hardware». Think about computer hardware system and write out the associated words. And second group need to think about software and write out the associated words.________________________________________________________________________

Бұл тапсырмада сіздер Hardware and Software деген екі командаға бөлінесіз және бұл тапсырманың шарты бойынша сендер, алдыңызда тұрған электрондық сөздікті пайдалана отырып, Hardware сөзінің аудармасы (Ақпараттық қамтамасыз ету) болған соң, қандай компьютерлік құрал – жабдықтар бар, сол сөздерді ойланып, тауып жазу керексіз. Ал екінші команда Software (Бағдарламалық қамтамасыз ету) болған соң, бұл команда қандай бағдарламалар бар, сол сөздерді алдыңыздағы қағазға түсіру керек.

Excellent, well done, and now let`s move to the next task._______________________________

Өте жақсы балдар, жарайсыңдар, енді келесі тапсырмаға көшейік.

6. « Араб грамматикасы» атты тапсырма

Next we will work out on the task called «Arabic grammar»

In this task there are some words without vowels and you need to complete the words and find the words in English. Let`s start!__________________________________________________________

Бұл тапсырманың аты «Араб грамматикасы» деп аталады. Бұл тапсырмада тақтада тұрған сөздердің дауысты дыбыстары алынып тасталған, сол себепті сендер сол сөздерді тауып, ағылшын атауын айтуыңыз керек. Бастаймыз!

Құрылым: коммуникация құрылымы; компьютер құрылымы; диск құрылымы; микропроцессордың құрылымы; желі құрылымы; қауіпсіздік құрылымы; жүйенің құрылымы; виртуалдық құрылым.

Бағдарламалық қамтамасыз ету: жүйелік бағдарлама; қолданбалы бағдарлама; деректер базасының бағдарламасы; диск бағдарламасы; оқу бағдарламасы; ойын бағдарламасы; басқару бағдарламасы; модельдеудің бағдарламасы.

Құрал – жабдықтар: компьютерлік жабдықтар; құрылғының жабдықтары; дисплей (экран) жабдығы; жады жабдығы; тышқан жабдығы; желілік жабдықтар; жүйелік жабдықтар; бейне жабдығы.

Lecturer:

Translate the new phrases: Жаңа сөз тіркестерін аударыңыз:

Architecture: communication architecture; computer archi­tecture; disk architecture; microprocessor architecture; network architecture; security architecture; system architecture; virtual architecture.         

Software: system software; application software; database software; disk software; educational software; game software; management software; simulation software.

Hardware: computer hardware; device hardware; display hardware; memory hardware; mouse hardware; network hard­ware; system hardware; video hardware.

ІV . Жаңа сабақты қорытындылау:

Conclusion of the new lesson:

7. Cluster method.

To conclude you need to explain the new lesson using clusters. Let`s start!_________________

Балалар енді сабағымызды қорытындылайық, сіздер тірек сызба арқылы осы сабақты маған қағаз бетіне түсіріп, айтып беріңіз. Ендеше бастайық!

 (Запасной сұрақтар)

1. What is hardware?

2. Give the definition of software.

3. What are the types of software?

4. What is systems software?

5. What kind of tasks do systems software perform?

6. Who pre­pares systems software?

7. What is applications software?

8. What problems does applications software solve?

9. What is firmware?

10. How can a computer system architect use firmware?

1. Ақпараттық қамтамасыз ету (құрал – жабдықтар) дегеніміз не?

2. Бағдарламалық қамтамасыз етуге анықтама беріңіз.

3. Бағдарламалардың қандай түрлері бар.

4. Бағдарламалық қамтамасыз ету жүйесі дегеніміз не?

5. Бағдарламалық қамтамасыз ету жүйесінің міндеттері қандай?

6. Бағдарламалық қамтамасыз ету жүйелерін кім дайындайды?

7. Қолданбалы бағдарлама дегеніміз не?

8. Қолданбалы бағдарламалармен қандай проблемаларды шешуге болады?

9. Микробағдарлама дегеніміз не?

10. Жүйелік компьютердің әзірлеушісі микробағдарламаны қалай пайдаланады?

So, now you can see a case, bin and meat grinder on the board, if you find necessary information you may write them down to stickers and put into the case, if you find unnecessary information for you, you can put them into the bin, and if you think to learn more about the new information for you may put them into the meat grinder.__________________________________________

Енді балалар тақтада сіз чемодан, мусор жәшәгін және ет тартқышты көріп отырсыз, осы сабақтан алған керекті ақпараттарыңыз болса стикерге жазып чемоданға салыңыздар, осы сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар, ал осы сабақты әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыздар.

 

Lecturer:

We have discussed about Hardware and Software system today. Here you have found Hardware and Software terminology and you were given necessary information on this topic. You are future programmers, and today we have got the purpose to develop our country and to be connected into the 50-es developed countries. Thus, it is highly important to obtain the modern computing knowledge and meet the all requirements. Today you have connected you specialty with English.___________________________________________________________________

Біз бүгінгі сабақта «Hardware and Software» тақырыбын талқыладық. Бұл тақырыпта сіз компьютерлік құрал – жабдықтар мен бағдарламалардың терминдерін білдіңіз, және өзіңізге керекті мәліметтерді алдыңыз. Сіз болашақ программисттерсіңіз, қазіргі кезде алдымызда тұрған міндет халқымыздың ұлттық дербестігін сақтай отырып, елімізді өркениетті елдер қатарына қосу, олай болса заман талабына  сай  мамандардың  жоғары жетістікке жетуіне  компьютер құралының маңызы жоғары. Және сіз бүгінгі тақырыпта өз мамандығыңызды ағылшын тілімен ұштастырып, шыңдай түстіңіз.

8. Cleaned method.

VII. Үйге тапсырма:

Homework:

Ал, енді осы тақырыпқа қатысты сұрақтарың бар ма? Have you any questions by this material? If you haven’t, your home task for the next lesson is to read and translate the text.

VIII. Бағалау:

Assessment:


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз