Өлең, жыр, ақындар

Сын есім. Негізгі және туынды сын есім

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Мектеп: Атасу стансасындағы №135 негізгі орта мектеп

Сыныбы: 3                           Пәні: Қазақ тілі                          Мерзімі: 14.04.2017.

Пән мұғалімі:  Ермекбаева Айман

Басымдығы: 

      Сын есім. Негізгі және туынды сын есім

 

Мақсаттары:

1. Оқушыларға негізгі және туынды сын есім туралы мағлұмат беріледі.
2. Негізгі және туынды сын есімдердің бір-бірінен өзгешелігін саналы түрде меңгереді.
3. Сөздерді сөз құрамына талдайды және дұрыс жазуға машықтанады.
4. Ынтымақтаса еңбектенуге дағдыланады.

 

Табыс критерийі:

Барлығы: Өз беттерімен  жұмыс істей алады, туынды сын есімнің жасалу жолын түсінеді, көшіріп жазады.

Көпшілігі: Сөйлемдегі сөздердің ішінен сын есімдерді табады, сөз құрамына талдайды.

Кейбіреуі: шығармашылықпен жұмыс жасайды,туынды сын есімдердің жасалу жолдары мен түбір сөздерді салыстырады,ажыратады, өз ойын айтады.

 

7 модульдің қолданылуы

АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін  бағалау және оқуды  бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”,  “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.

 

Тілдік мақсаттар (тыңдалым, оқылым, жазылым,   айтылым)

   - сөздерді дұрыс жаза және айта алады, жазбаша сөйлеу мәдениетіне үйренеді.

   - сөздерді грамматикалық нормаға сай жазады, ауызша сөйлеу мәдениетіне, диалогқа түсуге үйренеді.

Алдыңғы оқу

   Сөз таптары және сын есім

 

Сабақ кезеңдері уақыты

Жоспар мазмұны

 Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

   Ресурстар

Кіріспе

10 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Білу

 

 

 

 

 

 

 

Психологиялық дайындық: «Ізгі тілек» тренингі

 

 

 

Қызығушылығын ояту: стикерлер арқылы  топқа бөлу

 

 

 

 «Күн шуақтары» тренингі

 

 

 

Топтастыру

 «ДЖИГСО» стратегиясы

Мақсаты: Өткенді пысықтау.

 

 

 

 «Постер құру»

Мақсаты: Сын есімдерді тауып жазады.

Шеңберге тұрғызу

 

 

 

 

 

Тақтаға Ту  және 25 деген жазуы бар күн суретін іліп, бұл туралы  не білетіндерін сұрау.

 

 

 

Бүгінгі сабағымыз Ел рәміздерінің 25 жылдығына арналады.

Жазған сөздерінің  қай сөз табы екенін сұрау.

Қима қағаздарды тарату

тапсырманы түсіндіру

 

 

Бақылайды.

 

 

 

Қазақстан қандай ел?

 

Шеңберге тұрады

Алақандарын

сыртымен бір-біріне  тигізіп тұрып,өздерінің аттарына сын есім қосып айтады және тілек тілейді.

Ел рәміздеріне 25 жыл  толатынын,

рәміздер туралы білетіндерін айтады.

Топбасшысын сайлайды,бағалау парағын дайындайды

Күн шуақтарына бүгінгі күннің  қандай болғанын қалайтындарын жазады және тақтадағы күнге іледі.

  Сын есімдер.

Сөз таптарына  топтастырады,тақтаға іледі.

Әр топ өзі таңдап алған сөз табы туралы не білетіндерін жазады,болғандары өз жазғандарын келесі топқа береді.Олар толықтырады, түзетеді.

Әр топ өз  жұмысын қорғайды.

Топта сын есімдер жазады,сөз құрамына талдайды,қорғайды.

Түбір сөзден және жұрнақ арқылы жасалып тұрғанын айтады.

 

 

 

 

 

Мадақтау.

 

 

Тамаша! Өте жақсы!

 

 

 

 

Бәрекелді!

 

 

Тамаша!

 

 

 

Өте жақсы!

 

 

 

Жарайсыңдар!

 

 

 

 

 

 

Суреттер, жалау

 

 

Бағалау парағы

 

 

Маркерлер

 

 

 

Ватман, маркерлер

 

 

 

 

 

 

 

Негізгі бөлім:

25 минут

 

 

 

Түсіну

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қолдану

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Талдау

 

Қорытынды 10 мин.

 

Жинақтау

 

Бағалау

 

Рефлексия 

 

 

 

АКТ – мен жұмыс:

Мақсаты: жаңа сабақты түсіну

 

Жаттығумен жұмыс:

 

22 – жаттығу

 

Тақтамен жұмыс:

 

Мақсаты: туынды сын есімдерді сөйлем ішінен табады, талдайды.

 

Жатқа жазу

 

23 – жаттығу

 

Сергіту сәті:

 

 

 

 

25 – жаттығу.

Мәтінмен жұмыс

 

«Кім тапқыр?!»

АКТ – мен жұмыс

 

 

Кері байланыс

 

«Гүлдер, көбелектер»

 

«Ақылдың  6 қалпағы»

 

Жұлдызшаларын санау арқылы

 

Үйге тапсырма

Негізгі және туынды сын есімдерді салыстырады.

 

Сөздерді салыстыру, негізгі және туынды сын есімдерді ажырату.

 

 

Тапсырма береді.

 

 

 

 

 

 

Бақылайды.

 

 

 

«Біз сондай ұқсаспыз және әр түрліміз» ойыны шарты. түсіндіру.

 

Оқыту, ой тастау.

 

 

Пән аралық байланыс

26 – жаттығуды компьютермен орындату.

Семантикалық карта

 

Ұйққаныңыз,

түйгеніңіз, үйренгеніңіз...

Түсіндіру

 

 

 

 

 

24 – жаттығу.

Сөздерді оқиды, салыстырады, ережесін өздері шығарады және тақтадан оқиды.

 

Қосымшалы сөздерді жазады, сөздерді сөз құрамына талдайды.

 

 

 

Жаттығудағы сөздерді қатыстырып сөйлем құрап жазады, сөз құрамына талдайды.

 

 

 

 

Жазады, сын есімдерді табады, негізгі, туынды екенін ажыратады.

 

Балалар ойын шарты бойынша артында тұрған баланың өзіне ұқсастығын және әр түрлілігін айтады

 

Оқушылар оқып, естеріне түсіреді, сын есімдерін табады.

 

Компьютермен жұмыс жасайды

Топпен бірігіп толтырады

Өз ойларын көбелек – стикерге жазады да, гүлдерге іледі

 

 

Сабақтағы іс – әрекеттерінің қандай дәрежеде болғанын айтады.

 

 

 

 

Тамаша

 

 

 

Бәрекелді!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жарайсыңдар!

 

 

 

 

 

Мадақтау

 

 

 

 

 

 

 

Өте жақсы

 

 

 

Тамаша!

АКТ интер. тақта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

АКТ

 

 

 

 

Стикер

 

 

 

 

Түсті қалпақтар  күнделік

 

 

 

 

 

 

 

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз