Өлең, жыр, ақындар

Б.Соқпақбаев «Қамқорлық»

Шу  ауданы, М.Мәметова атныдағы орта мектебі

Жомарт   Гүлжан  Жомартқызы, бастауыш сынып мұғалімі

Тақырыбы:  Б.Соқпақбаев «Қамқорлық»

Сабақтың мақсаты : Қамқорлық туралы білімдерін кеңейту. Мәнерлеп оқуға машықтандыру.Әңгіме құрай білуге төселдіру.
Сабақтың міндеттері:

Әр кеіпкерге өз бағаларын беру, көзқарастарын анықтау

Өз ойын ірікпей айтып, дәлелді сөйлеп, дискуссия жүргізе білуге үйрету.
Мәтін бойынша сұрақ қойып, жауап беруге машықтандыру

Күтілетін нәтиже:

  1. Мәтіннің негізгі идясын біліп шығады.
  • .Мәнерлеп оқуға, еркін сөйлеп, ойын ашық айтуға , дисскуссия жүргізуге дағдыланады
  1. Топпен ережеге бағына жұмыс істеуге үйренеді

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері  сұрақ-жауап, әңгімелеу «Жүректен жүректен», «Серпілген сауалдар», «Ойтолғау », «Галлереяға ойшолу» «Құрылымдалған шолу» ,«Дискуссиялық карта» , «Рубрикалық сұрақтар» ,«Мюнстерберг әдісі», «Радиоэфир», кері әсер парағы

Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер : суреттер, қағаз, маркерлер, стикерлер.

Уақы

ты

Сабақың

кезңері,

Ұйымдастыру

формасы

 

 

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

 

«Жүректен жүрекке» жаттығуын орындату

 

 

Смаликтер арқылы топқа бөлу
 

 

 

Алтын ережені еске түсіру

 

Психологиялық дайындық
 

 

 

 

Смайликтер арқылы топқа бөледі.

 

Оқу- жазу орталығы

Дүниетану оралығы

Өнер орталығы

 

 

Жақсы тілектерін айтып, сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастырады.

 

 

Өздеріне ұнағандарын алып, топтарға бөлініп отырады.

 

 

 

Алтын ережені еске түсіру

 
 

 

 

 Үй тапсырмсын тексеру

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Аквариум» әдісі

 

Галлереяға ой шолу

 

 

 

«Серпілген сауалдар»

 

 

 

 

 

 

 

 

Көжек

 

 

Салған суреттерінен көрме ұйымдастырады

 

 

-Ертегінің қанда түрлері бар?

-«Көжек» ертегінің қай түріне жатады?

-Шаруа көжекті  қай жерден тауып алды?

-Көжектің қашуына не себеп болды?

-Көжектің шаруаға берген жауабына сіздің көзқарасыңыз ?

 

 

Әр топтан бір оқушы шығып қалғандары сұрақ қояды

 

 

 

 

Сауалдарға жауап береді

 

 

 

 

 

 

 

 

Қызығушылығын  ояту

 

 

 

Ой қозғау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ойлан\ жұптас\ талқыла

 

 

 

 

 

 

Жауыздық деген не? (қылмыс, ұрлық, төбелес, соғыс т.б.) «Қамқорлық » деген не?-

«Қайырымдылық» мәтіндегі Мұхтардың іс- әрекетіне баға бер және ол нені құтқарады?
Тапсырма 1) Оқу-жазу орталығына сөздерден мәтін құрау.
Торғай, Қожа, Жантас, шырылдады.

Тапсырма: 2) Дүниетану орталығы
 Ассоциация құру 
Торғай сөзін естігенде ойларыңа не келеді?
Тапсырма 3 Өнер орталығы
«Торғай»,  «ағаш», «шөп» байланыстырып сурет салу

 

Өз ойларын ортаға салады, талқылайды

 

 

 

 

 

Әр топ өзіне берілген тапсырмаларды орындайды

           

 

 

Мағынаны  тану

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Құрылым

далған шолу

Автор туралы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

БББ кестесі

 

 

 

 

Мәтінмен жұмыс

“Радиоэфир”

стратегиясы

 

 

 

 

 

Рубрикалық сұрақта

 

 

 

 

 

Мюнстер

берг әдісі

 

 

 

 

 

Дисскуссиялық карта

 

 

 

 

Б.Соқпақбаев 13.10.1924 жылы Алматы облысы, Нарынқол ауданы, Қостөбе ауылында туған. «Менің атым Қожа» повестін балалар сүйіп оқып, орыс, украйн француз . литва, латыш, өзбек тілдеріне аударылған.

 

 

білемін

Білігім келеді

білдім

     

 

 

Екі оқушы тақтаға шығып мәтінді дауыстап  оқиды.

 

 

 

-Мәтінге сүйеніп торғайдың халін суретте

– Торғайдың халі сенде қандай  көңіл туғызды?

– Баланың қылығы ше? Өз көзқарасыңды білдір?

– Осы бөлімнен торғай туралы қандай әңгіме оқыдың

 

І топ  Жантасқа сипаттама бер

ІІ-топ Қожаға сипатама бер

ІІІ- топ Венн диаграмасы

Ж.Аймауытов     Б.Соқпақбаев

 

 

Қожа мен Жантастың істеген қылықтары дұрыс па? Келісесіңдер ме?
№  Ия     Жоқ
1
2
 

 

 

Автордың өмірбаянымен танысады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кестені толтырады

 

 

 

Оқушылар мұқият

тыңдайды.

5 мин

 

 

 

 

 

Сауалдарға жауап береді

 

 

 

 

 

 

Топпен орындайды

 

 

 

 

 

 

Оқушылар өз шешімін айтады, дәлелдейді.

 

 

Қорыту

 

 

 

 

Ой толғаныс

 

 

Қожаның орнында болсаң сен не істер  едің?

 

Өз ойларын айтады

 

 

Сабақты

бағалау

 

 

Бармақ әдісі арқылы бағалау

Топтарда салыстыра отырып, пікір арқылы ауызша мадақтау

 

Бір-бірін бағалайды

 

 

 

Үйге тапсыр

ма

 

 

Мәтін кейіпкерлеріне хат

Қожа  мен  Жантас

 
 

Кері байланыс

 

 

1.Бүгінгі сабақ  ұнады ма?

2.Бұл сабақта мен үшін не қиын болды?

 

Оқушылар стикерлерге жазып береді.

 

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз