Өлең, жыр, ақындар

Дыбыс және әріп

Сабақ:

Қазақ тілі

Күні:

«Қазығұрт» №66 жалпы орта мектебі

Уақыты: 1415       

Мұғалім: Мыңбаева Гүлнар Махсутқызы

Сынып: 2 «Ә»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

Дыбыс және әріп

Оқу мақсаты:

Дыбыс және әріп туралы алған білімдерін шыңдай түсу және толықтыру.

Сабақ барысында әртүрлі әдіс- тәсілдерді қолдана отырып, оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту, сөйлеу дағдыларын жетілдіру.

Сауаттылыққа, ұстамдылыққа, тазалыққа жылдам ойлап, әдемі сөйлеуге тәрбелеу.

Күтілетін нәтиже:

 

Дыбыс және әріпті ажырата алады. Фонетикалық талдау жасай біледі.

Алдыңғы тақырып

3-жаттығу.

Жоспарланған уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың  іс- әрекеті

 

 

Психологиялық дайындық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушыларды топқа бөлу

 

 

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

 

Келдім, тауым, тағы да,

Асылайын  мойныңа.

Жеміс толы бағыңа

Қараудан көз тойды ма?!

Табиатпен табысып,

Тас бұлақты сүйейін.

Қайыңмен төс қағысып,

Гүліңе бас иейін.

Елігіңді атпаймын,

Үркітпеймін құсыңды.

1 топ: Наурыз – Март – March

2 топ: Сәуір – Апрель – April

3 топ: Мамыр – Май – May

- Балалар біз бүгін көктемгі табиғатқа саяхат сабағын жасаймыз.

 

 

Оқушылар өлең шуақтарын оқиды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар ай аттарын үш тілді айта отырып топқа бөлінеді.

 

 

Үй тапсырмасын пысықтау.

3-жаттығу.

Математикалық жазуларды оқы.

4+5= 9             7 – 2=5           6 < 10        8 > 3

Өткен сабақты пысықтау мақсатында «Күннің көзін ашу» ойыны. Ол үшін біз сұрақтарға жауап береміз.

1.    Мәтін
2.    Сөйлем
3.    Хабарлы сөйлем
4.    Сұраулы сөйлем
5.    Лепті сөйлем
6.    Сөз құрамы
7.    Сан есім
8.    Зат есім

 - Балалар мен бір жұмбақ жасырайын

Қырық екі жауынгер,
Сапын түзеп тұрады.

Бүлдіршіндер қауымды ел

Сырын терең ұғады

Жауабы: Қазақ әліпбиі

- Бүгінгі күнді жазайық, дәптерімізді ашайық.

Үй тапырмасына жауап береді.

 

 

Сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар жұмбақтың жауабын табады.

 

 

Жаңа сабақ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті.

 

Дыбыс және әріп

 

«Мағынаны тану». Оқулықпен жұмыс

1-жаттығу.Өлеңді оқы, көшіріп жаз.

Сәуір

Сәуір келмей, тәуір болмас,

Күн жылынбай, жауын болмас.

Жер көгеріп, көктегенше-

Ауыл көшіп, ауыл қонбас!

 

2-жаттығу.Сөздерді оқы.Олардың мағынасын түсін. Жауын естілетін  сөздерді бір жолға жіңішке естілетін сөздерді екінші жолға жаз.

Киім, қиын,үю, құю, Әлия, Сая, жеу, бау, түю, сия, сыю, тыю,үлкею.

Жуан:Киім,Әлия, жеу,үлкею, сия, үю,түю.

Жіңішке:Қиын, бау, тыю, сыю, құю, үю, Сая.

 

«Гүл теру» ойыны

3-жаттығу.Көп нүктенің орнына и,й, әріптерінің бірін қойып жаз. Олардың алдында жазылып тұрған әріптердің астын сыз. И,й қанда дыбыстарға жатады?

О...ла, ж...налыс, сы...ла, ....нелік, бә...ге, оқ...ды, а...на, тү...е, к...ім,тү...ме.

 

Сергіту сәті

Күркіреді күн-күн

Терезелер шың-шың

Жауды жаңбыр топ-топ

Шелек-шелек көп-көп

Жон арқаңды тос-тос

Күнбағыс тез өс-өс

 

4-жаттығу. Шығармашылық жұмыс

Тірек сөздер: Жандос, йокс, серуен, ыстығы көтерілу, жөтелу, йод.

 

 

Оқушылар тапсырмаларды орындайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту жаттығуларын қимылдар арқылы жасайды.

 

 

Сабақты қорытындылау

Топпен жұмыс.

1 топ: Семантикалық карта

2 топ: «Адасқан сөздер» ойыны

3 топ: Сәйкестендіру тесті

Үйге тапсырма

Дыбыс және әріп.

5-6-жаттығулар. (202 бет)

Рефлекция

 

Оқушыларды бағалау

Сабақ барасында жауап берген оқушылардың жауабына қарай бағаланады.

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

 

Саралау шаралары тиімді ме?

Жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

 

 

 

 

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз