Өлең, жыр, ақындар

Құрмалас сөйлем

Шет ауданы, Мойынты ЖОББ мектебі
бастауыш сынып мұғалімі Джауенова Жанна Сериковна

Пәні: қазақ тілі

Сыныбы: 4

Сабақтың тақырыбы: Құрмалас сөйлем

Мақсаты: 7 модулдің ықпалдасуы арқылы құрмалас сөйлем туралы ақпаратты сыни тұрғыдан ой қорыту арқылы тереңдету.

Міндеттер:

-  Құрмалас сөйлемдерді жәй сөйлемдерден ажырата білу;
-  Құрмалас сөйлемдердің жазылуына назар аударып, жазылуын үйрену.

Стратегиялық іс-әрекеттер: «Ыстық алақан», «Топтық жұмыс», «Топтас, ойлан, бөліс!», «Топтас, құрастыр, талда, бөліс!», «Барлығы сенің  қолында» стратегиялары

Сабақ

кезеңі

Жоспар мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе

1. Психологиялық көңіл-күйді реттеу

Ынтымақтастық қарым-қатынасқа түсіру

Ережені қайталау

Бақылаушы  тобын  анықтау

Достық қарым-қатынас орналады

Ауызша бағалау, қолдау көрсету

 

 

2. Топқа бөліну

Амалдар /қосу, азайту, көбейту, бөлу/

Жыл мезгілдері /көктем, жаз, күз, қыс/

 Есеп құрылымы /шарты, сұрағы, шешуі, жауабы/

Сөз таптары  /Зат есім,етістік,сын есім, сан есім/

Серіктестік қарым-қатынас жасауға ыңғайлы орта құру

Амалдар,жыл мезгілдері, есеп  құрылысы, сөз  таптары бойынша  топтасу

Қолдау көрсету

Қима қағаздар  жазулармен

Тұсау кесер

«Топтас,ойлан, бөліс!» стратегия бойынша  топтық  жұмыс.

Бақылаушылар  топтардың жұмыстарын бақылайды, бағыттайды, түзетеді,баға  береді.

Топтардың  жұмысын ұйымдастырады

І топ

Қамқор деген  сөзге дыбыстық талдау

ІІ  топ

Сөз  құрамына  талдау: өнегелі,өлеңнің,спортшы

лар,күйшілердің

ІІІ топ

Сөйлем құрастыру,сөйлем мүшелеріне талдау

ІVтоп

Сөйлемдердің түрін анықтау

Қар жапалақтап  жауып  тұр. Оқушылар  қиын  есепті тез  шығарды.

Дәптерде жұмысты ұйымдастырады

Күні

Қарашының он алтысы

Сыныпта

Көркем жол

Кез келген  сөз.

Топта  тапсырманы  орындайды, дәптерге жазады, өкілді  таңдайды.

Өкілдер топтарға барып түсіндіру  жұмысын  жүргізеді.

Бақылаушылар топтардағы мүшелердің жұмысқа қатысып отыруын бағалайды, топтар өкілдердің жұмысын смайликпен бағалайды.

Қима қағаздар тапсырма

 

«Топтас, құрастыр, талда,

бөліс!» стратегиясы

2  құрмалас сөйлем құрастыру, сөйлем мүшелеріне талдау.

Топта білімді жинақтау, ынтымақтаса жұмыс жасай отырып, өз ойларын еркін, дәлелді түрде жеткізе білуге ықпал ету.

Бақылаушылар топтың жұмысын бақылап, сөйлемдердің  дұрыстығын тексереді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағыт  беру, сұрақ қою арқылы  түзету  жұмыстарды  ұйымдастыру

Қорытындылауға бағыттайды

 

 

Топтар бойынша тапсырмаларды орындайды: 2 құрмалас  сөйлем  құрып, сөйлем  мүшелеріне талдау, құрмалас сөйлем  екенің дәлелдеу, 1 сөйлемді  сыныпқа оқып, талдау

Қорытынды жасайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ауызша мадақтау

«Жапондық бағалау»,

«От шашу»

 

Әр  топ смайликтермен бағалайды,

бағалауды негіздейді

Ауызша  бағалау

 

 

Қорытынды

Кері  байланыс

«Барлығы  сенің қолында» стратегиясы

Өзіндік бағалау

Бақылаушылар топтың  жұмысына қысқаша  сараптама жасайды, баға  береді, тілектерін айтады

 

Топты, өзіндік бағалауды ұйымдастыру

 

Кері байланыс бойынша өздерінің  ойларын жазады, жұмыстарына баға  береді

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз