Өлең, жыр, ақындар

Табиғаттағы су. Бұлт және тұман

Пәннің аты:дүниетану

Сыныбы:3 «Ә» 08.12.17ж

Мұғалім:Минахунова Л.И

Сабақтың атауы

Табиғаттағы су.Бұлт және тұман

Мақсаты:

1. Балалардың ауа мен су жайлы білімін тереңдету,ауаның жер бетіне қалай таралатынын түсіндіру.

2.Табиғат құбылыстары туралы түсініктерін дамыту.

3.Табиғатты сүюге, қорғауға баулу. 
 

Күтілетін нәтиже:

* Бұлттың түзілу себептерін,судың маңызын жауын-шашынның қалай пайда болатыны туралы түсініктері қалыптасады, дәлелдейді.

*Топпен және жұппен жұмыс істейді, ойларын дәлелдейді,өзгенің пікірін тыңдайды.

Әдіс-тәсілдер мен модульдер:

Топпен және жұппен жұмыс,сұрақ-жауап,  сыни тұрғыдан ойлау, оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай оқыту, АКТ,ББҮ

 

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал

«Табиғатым»әнін би ырғағымен орындайды

Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

 

Топқа бөлу

                     

Оқушыларды үш топқа бөлемін

 

Суреттерді таңдау арқылы үш топқа

бөлінеді

Үй тапсырмасы

 

 Ауа және оның қасиеті

 Жер бетінің ауаны жылытуы

Жел

Сұрақтарға жауап береді.

Қызығушылықты ояту

 

 

 

Көктен жетеді,
Шөпке сүңгіп кетеді.
(Жаңбыр)
Көзге көрінбейді,
Жұтсаң білінбейді. (Ауа)

Қыста ғана болады,
Ұстасаң қолын тоңады. (Қар)

 

Табиғат құбылысы деген не?

 

 

 

 

Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.

 

 

 

Әр топ өз білгендерін, білетіндерін сыни тұрғыдан ойлау арқылы нақты дәлелдермен жауап береді

 

Түсіну сөздік

 

Жаңбыр-дождь-rain

Қар-снег-snow

Бұлт-облока-clouds

Тұман-туман-fog

 

-Бұлар қалай пайда болады?

 

Оқулықпен жұмыс

Үш топқа тапсырма беріледі

1 Су

2.Тұман

3.Бұлт

Жердегі тіршілік сан алуан табиғат құбылыстары сумен байланысты екенін дәлелде.

4.Суреттерде қандай бұлттардың түрлері бейнеленген? Одан қандай жағдайларды күтуге болады?

1.Шарбы бұлт

2.Будақ бұлт.

3.Қабат бұлт

5.Суретте қандай уақыт бейнеленген? Әр уақыттағы судың булануы туралы айт.

1.Таңертең.

2.Түсте.

3.Кешке

Тәжірибе жасау.

Бір бет қағазды домалатып ора.Оралған қағаз түбіне мақта сал.Лайланған суды құй.Енді стақанға қандай су құйылатынын байқа. Қорытынды жаса.

 

Берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса біледі.

Оқушылар табиғат құбылыстарының атауын үш тілде айтады.

 

Білетіндерін кестеге түсіреді.

туралы топпен ақылдаса отырып қорытынды жасайды,ережесін айтады.

 

 

 

 

Үш топ үш сұраққа жауап береді.

Постер қорғайды

 

 

Үш топ үш сұраққа жауап береді,дәлелдейді.

 

 

 

 

 

Тәжірибе жасайды,дәлелдейді,қорытынды жасайды.

 

 

Қолдану

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қолдану

 

 

 

 

 

 

 

 

Қолдану

Ой толғаныс

 

 

 

 

 

2. «Ойланайық!» 
Мына суреттерден не байқадың?

Құмырсқалар

Аралар

Бұлттағы жануарлар бейнесі

Табиғатта өзгеріс болуы мүмкін бе?

 

Топпен ақылдасады,өз ойларын айтады,дәлелдейді.

Жинақтау

 

 

 

Жауын шашын түрлері: жаңбыр, қар, бұршақ, шық және қырау.

 Судың қасиеті: мөлдір, түссіз, иісі және дәмі болмайды.

 Бұлт түрлері: шарбы бұлт, будақ бұлт және қабат бұлт

 Судың күйлері: сұйық, қатты және газ тәріздес

 

«ББҮ» кестесінің білдім,үйренгім келеді бөлігіне өз ойларын жазады.

 

 

 

 

 Сәйкестігін тап

 

1.Будақ бұлттар А.Ұзаққа созылған ақ жаңбыр жауады. 
2.Шарбы бұлттар Ә. Түтіліп үйіліп жатқан жүнге, мақтаға ұқсайды 
3.Қабат бұлт Ақ жаңбыр жауады

Сәйкестендіреді,дәлелдейді.

Үйге тапсырма

55,58-бет оқу.Бұлт,су туралы қосымша мәліметтер табу.

Күнделіктеріне жазып алады

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және  оқуды бағалау

Бағалау парақшасын толтырады.

Кері байланыс

 

Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады


Пікірлер (3)

Сезім

Өте дұрыс.Келісем.Маған керегі осы

Айзада

Қалай ойласыздар балаларға тапсырманы аз беріп,балаларымыздың бос уақыттары көбейіп кеткен жоқпа

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз