Өлең, жыр, ақындар

Туындыны есептеу ережелері

Бекітемін:

Күні:   17.01.2018ж

Класы, пәні:    алгебра- 10 «Ә» класс

Тақырыбы

Туынды есептеу ережелері. Өзіндік жұмыс

Мақсаты

оқушыларға туынды табу ережелерін таныстыру, ережелерді қолдану тәртібін меңгерту, дәрежелік функцияның туындысын табу формуласын таныстыру, функциялардың туындыларын табу есептерін шешуді үйрету.

Жалпы мақсат

Туынды табу ережелерін біледі, есептиер шығаруда қолданады

Күтілетін нәтиже

 Туындыны табу ережелерін жазып бере алады;
- Дәрежелік функцияның формуласын қолдана біледі;
- функциялардың туындыларын таба алады;
- есептер шығару кезінде осы жоғарыда айтылған білімдерді сабақтастырады;

7 модульдің қолданылуы

АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін  бағалау және оқуды  бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”,  “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.

 

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Сәйкестендіру, Деңгейлік таппсырмалар, жеке жұмыс, математикалық эстафета,

Қолданылатын ресурстар

Интерактивті тақта , маркерлер, стикерлер,

Ұйымдастыру кезеңі

 

 

Тренинг

 

 

  1. Ынтымақтастық ахуал қалыптастыру.

 

Оқушылар қол ұстасып тұрып, бір-бірлеріне математикалық терминдерді қоса отырып, тілек айтады.

Мыс: бүгінгі сабақта тек бестік баға алуға тілектеспін.  Саған бірнеше еселенген жақсылықтар тілеймін.

Сабақ кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың         іс-әрекеті

Бағалау

Білім

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қызығушылық

тарын  ояту

Үй тапсырмасын тексеру. №188есеп

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Сәйкестендіру» әдісі.

Үйге берілген есепті тақтада шешуін көрсетіледі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Әр топқа бірнеше кеспе қағаздар таратылады.

 

 

 

 

 

 

Оқушылар бір-бірлерін көршілерінің жұмыстарын тексереді.

Бір- біріне жақсы сөздер айта отырып сұрақ джауап арқылы бір- біріне жақсылықпен сәттіліктілейді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар сәйкестендіре отырып туынды табу ережелерін құрастырып шығарады, қандай ереже екенін тұжырымдайды.

 

Смайлик бойынша бағалау

Түсіну

«BilimLand» сайтынан видеоролик көрсету, мысал көрсету.

№2,№3,№8 тапсырмаларды орындау.

 

Видеоролик бойынша мысалды талдайды. Тапсырмаларды орындайды. Дұрыс жауапка көз жеткізеді.

 

Смайлик бойынша бағалау

Қолдану

Оқулықпен жұмыс.

№183 және №186 есептер

І топ-№183(1),  №186(2)

ІІтоп-№183(2),  №186(3)

ІІІтоп-№183(3),  №186(1)

 

Топтан бөлісе отырып шығарады.

Смайлик бойынша бағалау

Сергіту сәті

«Математикалық термин бе?»

Экраннан бірнеше сөздер көрсетіледі.

К І Т А П О Қ У С А Н А У  Б А Қ А Қ О С У О Й Ы Н Т У Ы Н Д Ы А Й Н А Д Ә П Т Е Р Қ А Р Д Ә Р Е Ж Е К І А Қ Қ У М А А Л П  Ы С А Л П А Р Т А А З А Й Ғ Ы Ш А М А Л Д А Р С И Н У С А Ю С А Б А Қ Д А С Т А Н В И Е Т А Қ Т А П Г Е О М Е Т Р И Я А П А К Е Р А Д И У С П Р О Г Р Е К Ш Е Ң Б Е Р П Ы В Ы Е Г Н Ү К Т Е Р О Д Х О Р Д А И Н Т Е Г Р А Л О Л И Р Н Т Е Ң С І З Д І К О Л Г К Е В

 

Оқушылар осы сөздер ішінен математикалық терминдерді есте сақтап қалуы кажет

 

Талдау

«Математикалық эстафета» әдісі бойынша туынды табу ережелерін еске түсіру.

 

3 топқа эстафета таяқшасы беріледі. Ережелерден бір біріне сұрақтар қою арқылы білімдері тексеріледі.

Оқушылар көршісіне сұрақтар қояды, ол оқушы сұраққа жауап беріп, келесі оқушыға сұрақ береді. Осылай жалғасады.

Топты 3 шапалақ арқылы бағалау

Жинақтау

 Өзіндік жұмыс

 

Әр оқушыға жеке жұмыс. 3-нұсқада дайындалған өзіндік жұмыс беріледі.

1-нұсқа

№1     f ( х) =х2+3х+1             №2     f ( х)=7х8+8х7           

 №3.    f ( х) =5х2-6х+1            №4    f ( х)= -2х3.

2-нұсқа

№1     f ( х)=  2х2+3х              №2   f ( х) = х63+1           

 №3    f ( х) =  12х2-х+5          №4   f ( х)= -6х2               

3-нұсқа

№1     f ( х )= 3х2+8х+2         №2    f ( х) =2х2+4х+1        

№3    f ( х) = 10х2-3х+1          №4  f ( х)= -5х                 

Оқушылар жеке жұмыс ретінде өзіндік жұмыс орындайды.

 

Бағалау

«Табыс баспалдағы» әдісі бойынша өзін өзі бағалау

Оқушыларға стикерлер таратылады.

 

Оқушылар атын жазып өзі қай деңгейде қатысқаны жөнінде жапсырады.

Өзін өзі бағалау

Рефлексия

«Бес саусақ» әдісі

Экраннан шығарылады.

 

Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша  өз ойларын айтып өтеді.

 

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз