Өлең, жыр, ақындар

Жылуөткізгіштік. Конвекция. Сәуле шығару

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Жылу құбылыстары       Мектеп: №167 ЖББ мектеп

Күні:                                                        Мұғалімнің аты-жөні: Сыбанбекова Галия Сыбанбековна

Сынып:  8

Қатысқандар:                           

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Жылу өткізгіштік. Конвекция. Сәуле шығару

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.2.2. жылу берілудің түрлерін салыстыру және тұрмыс пен техникада жылу берілу түрлерінің қолданылуына мысалдар келтіру

Сабақтыңмақсаты

1.Барлық оқушылыр ісей алады.

Жылу берілудің түрлерін ажыратып салыстыра алады

2.Көптеген оқушылар істей алады.

 Жылуөткізгіш, конвекция, сәуле шығару ұғымдарын тұрмыстық техникада қолдана алады.

3.Кейбір оқушылар істей алады.

Алған теориялық білімін пайдаланып, тәжірибе жасау арқылы жылу берілу жолдарын анықтайды.

Бағалау критерийі

Жылу алмасу түрлерін біледі.

Жылуөткізгіш, конвекция, сәуле шығаруды

Күнделікті тұрмыстағы жағдайларда қолданылуына мысалдар келтіре алады.

Жылу алмасуды сипаттай алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар Жылу берілудің түрлерін ажыратып салыстырады.

Пәндік лексика және терминология

Жылу. Жылу алмасу. Жылуөткізгіштік. Конвекция. Сәулелену

Диалогқа жазуғақажетті сөз тіркестері

Жылу өткізгіштік

Жылу өткізгіштігі нашар заттар

Заттардың жылу өткізгіштігінің әр түрлі болуы.

Конвекция құбылысы.

Сәулелік жылу алмасу.

Құндылықтарға баулу

Жылу алмасу ұғымын күнделікті өмірде еңбекке, шығармашылыққа үйретіп, өмір бойы білім алуға үйрету.

Пəнаралық байланыс

Жаратылыстану, гегография. Атмосферада ауаның алмасуы. Ауа ағындары. Желдің қалыптасуы. Күн сәулесінің түсуі.

Алдыңғы білім

   1.  Температура
   2.  Энергия
   3.  Дененің ішкі энергиясы
   4.  Жылу
   5.  Дененің ішкі энергиясын өзгеру тәсілдері
   6.  Жылу алмасудың температураға тәуелділігі

Cабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

 

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру

Сәлемдесу. Оқушыларды психологиялық дайындау, өзін-өзі реттеу, ынтымақтастық атмосферасын құру.

1.Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу. «Ұқсас суреттер» әдісін пайдаланып топқа  бөлу

2. «Жылу», «Сәуле», «Ауа»

3. Топ ережелерін сақтауды сұраймын.

Өткенді қайталау арқылы ішкі энергия жайлы білімі кеңейту

Оқушылардың қызығушылықтарын арттыру үшін

«Сұрақтар шеңбері» әдісін пайдаланып үш топқа сұрақтар беремін

 

W (Сыныппен жұмыс)

І топ сұрақтары
1. Заттың күйлерін атаңдар? (Сұйық, қатты, газ)
2. Судың қайнау температурасы? (1000С)
3. Ішкі энергияны өзгерту тәсілдері? (Жұмыс, жылу беру)
4. Энергия алмасу дегеніміз не? 
 

ІІ топ сұрақтары
1. Жылу мөлшерінің өлшем бірлігі? (Джоуль)
2. Денені құрайтын бөлшектердің қозғалыс энергиясы мен олардың өзара әсерлесу энергиясы? (ішкі энергия)
3.Жылу берілудің неше түрі бар? (жылуөткізгіштік, конвекция, сәулелену)
4. Мұздың балқу температурасы (0 градус)
 

III Топ сұрақтары
1. Молекулалардың ретсіз қозғалысы (жылулық қозғалыс)
2.Табиғаттағы ең төменгі шектік температура (-273,150C)
3. Сұйықтың немесе газдың ағысы арқылы энергияның тасымалдануы барысында жылу алмасу процесі(Конвекция)
4 Жылулық қозғалыс дегеніміз не?

Кері байланыс. Басбармақ тәсілі

G (топпен жұмыс)

"Бір ауыз сөз" әдісін пайдаланып,

Суретті  көрсету арқылы үш топқа сұрақтар қою:

1. Бұл суретте нені көрдіңіздер?
2. Жылу алмасу барысында табиғатта қандай құбылыстарды байқадыңыздар?
3. Тұрмыста жылу алмасу процесі байқалады ма?

Кері байлаыс

 «Шаттық шеңбері»

 

 Жұмыс үстеліндегі «жылу берілудің түрлері».

Интерактивті тақта, үлестірмелі қағаз.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

G (топпен жұмыс)

Оқулықпен жұмыс  «Өкіл» әдісі бойынша әрбір топқа оқулықтан тапсырмалар бөлініп беріледі

1-ші топ:«Жылуөткізгіштікке» қатысты тапсырмалар беріледі ойларын постерге түсіреді.

2-ші топ:  «Конвекцияға»қатысты тапсырмаларды постерге түсіреді.

3-ші  топ: «Сәуле шығаруға» қатысты тапсырмалар постерге түсіреді.

Кері байланыс

Е (эксперименттік тапсырма). «Ақпаратты сүзу» әдісі

 Алдарына тиісті құрал-жабдықтарын беріп, осы тақырыпты іс жүзінде көрсету.

 Металл мен ағаштың жылуөткізгіштігін салыстыру.

 Ыстық су, мұз бен суық қасықты қалай бір температураға келтіруге болады?

 Шыны пробирканы саусаққа салып отқа қойсақ нені байқайсындар?

Кері байланыс

 

Үлестірмелі қағаздар. Постерлер, маркерлер, түрлі түсті қағаздар т.б.

 

түрлі металдар мен ағаштар, балауыз шам, шыны пробирка, мұз, қасық

Сабақтың соңы

Блоб ағашы

Оқушы бүгінгі сабақ барысыда ағаштың қай жеріне көтерілді? Топпен немесе жұппен бе? Немесе өзі көтерілді ме? Өз деңгейін суретті белгілеу арқылы көрсетеді.

Үлестірмелі қағаздар

 

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау

  1 .Не себепті ұшақтар мен зымырандарды ақ және күміс түстес бояйды?
  2. Кірпіштен жасалған үйлерге қарағанда ағаштан жасалған үйлердің жылы болатыны неліктен?
  3. Жылу көзінен балаға энергия қалай беріледі?
  4. Тез бұзылатын азық-түлікті қай вагонмен тасыған дұрыс? Неліктен?
  5. Неліктен тұрғын үйлердің терезелері екі қабатты етіп жасалады? 

 

 

f (қалыптастырушы бағалау әрекеті)

«Ұқсас суреттер» әдісі топқа бөлу

«Сұрақтар шеңбері» өткенге шолу

Кері байлаыс «Басбармақ»

"Бір ауыз сөз" әдісі бейнебаян

 «Шаттық шеңбері»

Өкіл» әдісі жаңа тақырып

Кері байлаыс «Қызықты болды. Тақырыпты түсіндім. Жаңа мағлұмат алдым»

«Ақпаратты сүзу» әдісі тәжірибе

«Cабақ барысында қандай  сезімде болдым?

Сабақтың соңы «Блоб ағашы»

(n)

 

Физика кабинетінде тәжірибе жасағанда қауіпсіздік ережелерін сақтайды.

 

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз