Өлең, жыр, ақындар

Мен және табиғат. Е дыбысы мен әрпі

Күні: 7.12.2017ж

Сынып: 1«б»

Мектеп: № 34 лингвистикалық мектеп-гимназиясы

Мұғалімнің аты-жөні: Шиганова Ақмарал

Қатысқандар саны: 29            Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы

4-бөлім: Бізді қоршаған әлем

Мен және табиғат. Е дыбысы мен әрпі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру.

1.1.9.3 Сөздің буыннан тұратынын түсіну және сөздегі буын санын анықтау.

1.1.4.1   Мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау.

1.3.8.1  Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу.

Сабақтың мақсаттары

Барлығы: Сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты,  дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажыратады және дұрыс дыбыстай алады. 

Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.

Кейбірі: Сюжетті сурет арқылымазмұндай алады.

Жетістік критерийлері

Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.

Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Өнер, ана тілі сабағы,бейнелеу.математика

АКТ қолдану дағдылары

Аудиожазба , таныстырылым.

Тілдік мақсат

Табиғат-природа-neture

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

5 минут

 

 

 

Сабақтың ортасы

8 минут

 

Психологиялық ахуал.

Табиғаттың тамаша көрінісін тамашалау. (видеоролик)

5 түсті шарлар арқылы топқа бөлу.
№1 Тыңдалым
Ширату: «Емен мен ешкі» аудиозапистен тыңдау.
-Ертегі кейіпкелерін атайық.

 

№ 2 Айтылым

Е –дыбысы дауысты дыбыс.Тілдің қатысына қарай жіңішке дауысты дыбыс.Жақтың қатысына қарай қысаң
дауысты дыбыс.Еріннің қатысына қарай езулік.
«Серпілген доп»
Е дыбысы бар сөздерді айтамыз.
Е дыбысы орын талғамайды. Сөздің басында,ортасында
аяғында кездеседі.
Дискриптор:(Е дыбысына байланысты сөздерді айта алады және е дыбыс сөздің қай жерінде кездесетінін аңғарып, айтады.)
 ҚБ: Жарайсың!(шарға смайлик жапсыру)

№3 Оқылым:
69 беттегі, №2 тапсырманы оқу.

Буындарды  оқу: (хормен оқу)
Сөздерді оқу. (Жеке оқу)
Дискриптор: (Тұтастай оқи алады)
Смайлик арқылы бағалау.

АКТ

 

 

 

 

 

 

 

Таныстырылым,
доп,

оқулықпен жұмыс.

 

 

Сергіту сәті

1 минут

«Кел, билейік!»

бейнебаян

Қызықты тапсырма

8 минут

 

Аяқталуы

 

16 минут

 

Топтық жұмыс:

1 топ: Сөздерге дыбыстық талдау жасау.
2 топ: Шашылған буындардан сөз құрай отырып, е дыбысының нешінші буында келуін айту.
3 топ: Е әрпінен келетін сөздердің суретін салу,буын санын анықта.
4 топ: Е әрпінен басталатын суреттерді сәйкестендіру, сөйлем құрау.
5 топ: Сурет бойынша әңгіме құрау.

Дискриптор:

1 топ

Дыбыстарды дауысты,дауыссыз екенін ажыратып, буын санын, әріпті, дыбысты ажырата алуы.

2 топ

Буындардан сөз құрай алуы,құраған сөздерде е  әрпінің  қай буында кездесетінін айта алуы.

3 топ

Е дыбысына байланысты суреттерді салуы және сөздердердегі буын санын білуі.

4 топ

Е дыбысына байланысты суреттерді тауып, сәйкестендіре алуы, табылған суретіне ауызша  сөйлем құрай алуы.

5 топ

Сурет бойынша әңгіме құрай отырып, әңгімені жеткізуі.

№ 4 Жазылым
Дәптермен жұмыс: Е әрпінің жазылуын таныстыру.

Е дыбысының бас әрпі екі тармақтан тұрады.
Бірінші тармағы жолдың  үстінде жарты шеңбер тәрізді оңға қарай салынады. Кіші әрпі толықтай жолдың ішінде салынады.
Дискриптор: Сөздерді каллиграфияға сай жазуы.

Жеке жұмыс:
Е
дыбысына байланысты сөздерді өзбетімен  жазу және жазған сөздерін оқыту.

Дискриптор: Е дыбысына байланысты сөздерді жаза алуы.
ҚБ: топтық бағалау. Смайлик арқылы.

Флипчарт
маркер, табиғат суреттер, буындар, сөздер.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық, дәптер

 

Сабақтың соңы

2 минут

Рефлексия

Оқушылар «Еркін микрофон» әдісі  бойынша сабаққа кері байланысты сұрақтар арқылы қортындылау.

Микрафон

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

 

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін  тексеру жоспарыңыз?

 

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)

Қолдау көрсету.

Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.

 

Оқушылар өздері жасаған  бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)

 

Өнер, ана тілі сабағы

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз