Өлең, жыр, ақындар

Жиынтықты орындау. Бұйым бөлшектерін пішу. Жеке бөлшектерді өңдеу. Бұйымдардың бөлшектерін құрастыру және өңдеу. Бұйымды сәндеу

Қысқа мерзімді жоспар          

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Дизайн және технология»

Сынып: 7 Ә

Мектеп: С.Кәттебеков атындағы жом
Мұғалімнің аты-жөні: Акимбекова Несібелі
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жиынтықты орындау. Бұйым бөлшектерін пішу. Жеке бөлшектерді өңдеу. Бұйымдардың бөлшектерін құрастыру және өңдеу. Бұйымды сәндеу

Оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына
сілтеме)

7.2.3.1 Әр түрлі конструкциялық, заманауи тоқыма және сәндеу материалдарын қолдана отырып, тігін машинасында технологиялық талапқа сайкес бұйым жасау

Сабақ мақсаттары

Барлық  оқушылар:      

   -Оқушылар бұйымды пішуге дайындайды,ақауларын бұйымның өңі мен теріс жағынанықтап,ылғалды жылумен  өңдеу.

Оқушылардың басым бөлігі:   

-Графикалық  құжаттаманы  қолдана  отырып (сызба, пішім, лекало және т.б.) оқушылар бұйым  бөліктері  мен бөлшектерін  пішуді.

Кейбірі

-Транформацияланатын бұмдарды  тігу кезінде  қолданылатын  машина  тігістерінің  үлгілерін(мысалы, қосарлы, бүктемелі, жөрмеу және т.б.) және  технологиялық картасын  дайындау  ұсынылады.
 

Бағалау критерийлері

 Тоқыма және сәндеу материалдарын қолданып, тігін машинасында заманауи талапқа сай бұйым жасайды

Тілдік мақсаттар

· трансформация, бекіту, аксессуарлар, бижутерия, қайып тігу және тізбекті тігіс, жіптерді тарту регуляторы, тігіс ақаулары, безендіру тігін материалдары, фурнитура, таспа, ызба, бау, пайеткалар.
· Мен трансформациялаудың ..... тәсілдерін білемін.
· Бұл үлгілерде … қолданылған.
·тігін бұйымдарының транформациялау әдістері...

Құндылықтарды дарыту

Индустрияландыру  мен инноватцияларға негізделген экономикалық өсу.

Экономикалық өсу – бұл біздің  еңмаңызды  міндетіміз, Қазақстанның өңірлік және жаһандық  бәсекеге қабілет-тілігі  осыған  тікелей  байланысты. Біздің  басты міндетіміз – өндірісті, білім мен ғылымды біріктіру, инноватциялық – индустриялық кластерлерді дамыту. Сондықтан елімізде ғылым саласының шешуші реформалары, білім беру жүйесін жаңғырту жүргізілуде, техникалық және кәсіби мамандар даярлаудың жаңа тиімді жүесі жасалды.

 Пәнаралық байланыстар

 Тарих әлем өнері колөнер туындылар шығармаларымен танысады

 Бастапқы білім

Тігін бұйымын трансформациялау  және безендірумен (киім, аксессуар, бижутерия және т.б.) танысты. Идеяны дайындап, нобайын салды.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

 

 

 

Үй тапсырмасы

Денсаулық сақтау «Түсті терапия» технологиясы.

Ұйымдастыру кезеңі, дайындықтарын тексеру

(С) «Миға шабуыл» сынып екі топқа бөлініп, конверттегі сөздерді біріктіріп, сабақтың тақырыбын табады.

Оқушылармен бірлесіп оқу мақсаттарын және сабақ мақсаттарын аңықтау, тапсырмалар және жетістік критерийлерімен танысу

Суреттер

Кеспе  қағаздар

 

Сабақтың ортасы

Тапсырма:

 Технологиялық талапқа сәйкес аксессуар жасаңыз.
Ол үшін:
заманауи тоқыма және сәндеу материалдарын даярлаңыз;

технологиялық талапқа сәйкес бұйым бөлшектерін даярлаңыз;

аксессуар бөлшектерін тігін машинасында өңдеңіз.

 

Критерилері
 Тоқыма және сәндеу материалдарын қолданып, тігін машинасында заманауи талапқа сай бұйым жасайды

 Дескрипторлар

 - заманауи тоқыма және сәндеу материалдарын түрлендіреді;

 - тігін машинасын қолданады;

 - өз бұйымын креативті оймен орындайды.   

«Дұрыс және бұрыс жауаптар» әдісі.

1. Декора-тивті  лента
2. Страз-дар
3. Бисер
4. Әйнек моншақтар
5. Фетр декоративті
6. Моно-жібі
7. Бисер инелері
8. Фетр
9. Қайшы

Сабақтың соңы

 

Үйге тапсырма.

Рефлексия: «1, 2, 3 активатор» әдісі

Нобай жасау
 

Смайликтер

Саралау

Бағалау

Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының
сақталуы

Барлық  оқушылар:                                                               

- өз бұйымын креативті оймен орындайды.  

Кейбірі: - тігін машинасын қолданады

 (С) «Миға шабуыл» сынып екі топқа бөлініп, конверттегі сөздерді біріктіріп, сабақтың тақырыбын табады.

«Дұрыс және бұрыс жауаптар» әдісі.  

 

   «Түсті терапия»   технологиясы.

 

Сабақ бойынша
рефлексия

Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауапберіңіз.

 

Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Қысқа мерзімді жоспар           

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Дизайн және технология»

Күні: 14 .02.2018ж

Сынып:

Мектеп: С.Кәттебеков атындағы жом
Мұғалімнің аты-жөні: Акимбекова Несібелі
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жиынтықты орындау. Бұйым бөлшектерін пішу. Жеке бөлшектерді өңдеу. Бұйымдардың бөлшектерін құрастыру және өңдеу. Бұйымды сәндеу

Оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына
сілтеме)

7.2.2.2 Тігін бұйымдарын ылғалды-жылулық өңдеу барысында қолданылатын құралдарды анықтау, таңдау, қолдану

Сабақ мақсаттары

Барлық  оқушылар: - ЫЖӨ қажетті жабдықтарды дұрыс таңдайды

Оқушылардың басым бөлігі:

-ЫЖӨ  операциясын орындайды

Кейбірі:

Соңғы кезеңде оқушылар соңғы өңдеу және шығармашылық жұмысты әрлейді.

Бағалау критерийлері

• Үтікпен жұмыс жасау үшін қажетті температураны анықтайды
• Бұйымның ылғалды-жылулық өңдеу жұмыстарын жүргізеді

Тілдік мақсаттар

Сөздікпен  жұмыс, тігін машинасының құрылыс бөлшек атаулары, тігіс атарымен танысады.

Құндылықтарды дарыту

Индустрияландыру  мен  инноватцияларға  негізделген  экономикалық  өсу. Экономикалық өсу – бұл біздің  ең маңызды  міндетіміз, Қазақстанның  өңірлік және  жаһандық  бәсекеге қабілеттілігі  осыған  тікелей  байланысты. Біздің  басты  міндетіміз – өндірісті , білім  мен  ғылымды біріктіру , инноватциялық – индустриялық  кластерлерді  дамыту. Сондықтан  елімізде  ғылым саласының шешуші реформалары, білім  беру  жүйесін  жаңғырту  жүргізілуде, техникалық  және кәсіби  мамандар даярлаудың  жаңа  тиімді жүйесі  жасалды.

Пәнаралық байланыстар

 Тарих әлем өнері колөнер туындылар шығармаларымен танысады

Физика тігін машина түрлері мен құрылысы және бөлшектер қызметін біледі

Бастапқы білім

Қарапайым тоқыма өрімдерін біледі. Қол жұмыстарын орындау кезінде жұмыс орнын ұйымдастыруды және  қауіпсіздік ережесін біледі. Қол тігістерін орындауды, өзін-өзі бақылау элементтерін қолдана  отырып, олардың сапасын анықтауды біледі. Өз шығармашылық жұмыстарын жасау үшін практикалық дағдылары бар. 

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Үй тапсырмасы

Психологиялық дайындық

«Айна әдісі»

Сұрақ  жауап әдісі

Суреттер

Кеспе қағаздар

Сабақтың ортасы

Тапсырма Үтікпен қажетті температураны анықтап, дайын болған бөлшектерді ылғалды жылулықпен өңдеңіз

Критерилері

Үтікпен жұмыс жасау үшін қажетті температураны анықтайды

Дескрипторлар- үтіктің қажетті температурасын анықтайды; - қауіпсіздік ережелерін сақтайды;

 - бұйымның бөлшектерін ылғалды

 -жылулықпен өңдейді;

«Дұрыс және бұрыс жауаптар»  әдісі .

 

 

 

Сабақтың соңы

 

Үйге тапсырма.

Рефлексия: «Шопинг»әдісі

Бас киім-негізгі түйін,ой

Жейде-дәлелдеме

Шалбар-идея,ұсыныс

Аксессуарлар дайындау.
 

Смайликтер

Саралау

Бағалау

Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының
сақталуы

Барлық  оқушылар:                                                               

- ЫЖӨ қажетті жабдықтарды дұрыс таңдайды

. Оқушылардың басым бөлігі:

-ЫЖӨ  операциясын орындайды

Кейбірі:

Соңғы кезеңде оқушылар соңғы өңдеу және шығармашылық жұмысты әрлейді.

БББ кестесі арқылы  бағалау

«Шопинг»  әдісі

«Дұрыс және бұрыс жауаптар»  әдісі .

Көз жаттығулары 

 

 

Сабақ бойынша
рефлексия

Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауапберіңіз.

 

Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпалетеалады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз