Өлең, жыр, ақындар

Натурал көрсеткішті дәреже

Қысқа мерзімді жоспар.

Ұзақ мерзімді жоспардың

 тарауы:7.1.1.

Күні: 18.10.2017ж

Сынып:7 ә

Мектеп: № 27 ЖОМ

Мұғалімнің аты-жөні: Жанбаева А

Қатысқандар:     

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Натурал көрсеткішті дәреже.

Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына

сілтеме)

7.1.2.1

натурал көрсеткішті дәреже анықтамасын және оның қасиеттерін білу;

 

Сабақтың мақсаты

  •  

-дәреже анықтамасын тұжырымдай алады;

-дәрежені дұрыс оқи алады;

-дәреженің негізі мен дәреже көрсеткішін анықтай алады:

-натурал көрсеткішті дәрежені есептей алады;

 

Оқушылардың басым бөлігі:

- дәреженің негізі мен дәреже көрсеткішін анықтай алады;

-натурал көрсеткішті дәрежені есептей алады;

- бөлшек санның дәрежесін есептей алады;

Кейбір оқушылар:

-дәреженің негізі мен дәреже көрсеткішін анықтай алады:

-натурал көрсеткішті дәрежені есептей алады;

-амалдардың орындау ретін орындай алады.

Бағалау критерийі

  1. Бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жаза алады;
  2. Дәреже көрсеткішін анықтай алады;
  3. Дәреже негізін анықтай алады;
  4. Натурал көрсеткішті дәрежені есептей алады.
  5. Натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін тұжырымдай алады және біледі.

Тілдік мақсаттар

Диалог пен жазу сөздер үшін пайдалы мен тіркестер:

Көрсеткіші 1-ден артық а санының п натурал көрсеткіш дәреже деп әрбір көрсеткіші а-ға тең п көрсеткіштің көбейтіндісі аталады.

 

Құндылықтарға баулу

Ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру, қарым-қатынас орнатуда сыни тұрғыдан ойлайды.

Пəнаралық байланыс

математика

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Алдыңғы білім

Дәреже, дәреженің негізі, дәреженің көрсеткіші, негізі 10 саны, дәрежесі натурал сан болатын дәреже

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру бөлімі. Оқушылардың сабаққа қатысы мен дайындығын қадағалау.

Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру.

Үйге берілген тапсырманы «Мен-саған, сен-маған» әдісі арқылы тексеру.

Шаттық шеңберін құру.«Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлу. Оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтауға көңіл бөлу.

 «Миға шабуыл» әдісі.Бүгінгі өтетін тақырыбымызға байланысты дәреже ұғымы ауызша қайталаймыз.

Берілген сұрақтарға жауап береді

  1. Бірдей сандардың көбейтіндісін қалай жазуға болады?
  2. 73 санының оқылуы

 

  1. Нелiктен 25= 32 болады?

 

  1. 46 санындағы 6 саны нені білдіреді?

 

  1. 54 санындағы 5 саны нені білдіреді?

 

Бағалау критерийлері:

Дескриптор

Берілген сұрақтарға анықтамамен жауап бере алады және дұрыс оқи алады.

Бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жаза алады

73 санының оқылуын  дұрыс оқи алады

 

25= 32 болатынын түсіндіре алады

Дәреже көрсеткішін анықтай алады

Дәреже негізін анықтай алады

Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.

Слайд

 

 

 

 

 

 

 

Слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд

Сабақтың ортасы

(12 мин)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Типтік есептер шығару.

8 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті:

2 мин

 

 

Типтік есептер шығару және талдау

9 мин

 

 

 

.

 

 

Типтік есептер шығару және талдау

7 мин

 

 

 

 

 

 

Егер а – кез келген сан, ал n 1-ден үлкен натурал сан болса, онда көбейтіндісіа санының n-ші дәрежесі деп аталады да, ол аn түрінде жазылады.

Мұнда а саны дәреженің негізгі деп, ал n натурал саны дәреже көрсеткіші деп аталады, яғни басқаша айтқанда:

  • бірнеше тең көбейткіштердің көбейтіндісін анықтау амалын дәрежеге шығару деп атайды;
  • а-ға тең n көбейткіштің көбейтіндісін а санының n-ші дәрежесі деп атайды;
  • дәрежеге шығарылатын а санын дәреженің негізі деп атайды;
  • негізді қандай дәрежеге шығарғанымызды көрсететін n натурал санын дәреже көрсеткіші деп атайды.

Егер дәреже көрсеткіші 1-ге тең, яғни n꞊1 болса,онда анықтама бойынша а1꞊а деп есептейміз, яғни

  • а санының көрсеткіші 1-ге тең дәрежесі осы а саынының өзіне тең.

Осыдан, егер сан дәреже көрсеткішінсіз жазылса, онда бұл санның дәрежесі 1-ге тең деп есептейміз.

Сонымен , анықтама бойынша:

, n˃1 және а1꞊а.

өрнегі былай оқылады: «а-ның n дәрежесі» немесе «а санының n-ші дәрежесі»

 

«Жүзім шоқтары» әдісі. Топтық жұмыс. Ең алдымен жеке жұмыс істейді. Сосын жұппен талқылайды. Соңында топпен бөліседі. Дәреже ұғымы және қасиеттері туралы топтар постер қорғайды.

 

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі. Жұптық жұмыс. Есептер шығару.

  1. Көбейтінді түрінде жазыңдар:

1)а*а*а*а*а*а;    2)0,3*0,3*0,3*0,3*0,3;    3)(-2) (-2) (-2);

4)(1/2) (1/2) (1/2) (1/2);  5)(-5/3) (-5/3) (-5/3);  6)(ах) (ах) (ах) (ах) (ах);

  1. Есептеңдер:

1)(-3)3;     2)(-2)4;     3)(-4)3;   4)(-5)2;      5)44;

6)25;       7)73;        8)82;      9)2,52;      10)(-1/2)3;

 

Бағалау критерийлері:

Дескриптор

Натурал көрсеткішті дәреже ұғымын біледіжәне есептеулер орындай алады

Көбейтіндіні дәреже түрінде жаза алады

Дәрежені есептей алады

 

Сергіту сәті. Логикалық есеп:

Сандар белгілі бір заңдылықпен орналасқан, сұрақ белгісі орнында қандай сан орналасқан?

1; 4; 9; 16; ?; 36; ...

«Бірге ойлаймыз» әдісі. Топпен жұмыс.

1 тапсырма: Дәрежені көбейтінді түрінде жазыңдар:

1)а3;     2)в5;    3)х3;      4)(сх)3;     5)2у5;     6)(-т)5.

2 тапсырма: Есепте:

1)0,82;     2)(-2/3)2;    3)1,52;     4)(-2,25)2;

5)(2,1)2;    6)(-6)3;     7)93;     8)(-1)3.

Бағалау критерийлері:

Дескриптор

Натурал көрсеткішті дәреже ұғымын біледіжәне есептеулер орындай алады

Дәрежені көбейтінді түрінде жаза алады

Дәрежені есептей  алады

«Ойланда  Жалғастыр...» әдісі . Жеке жұмыс.

1 тапсырма:  Есептеңдер:

1)1/26= ….      2)1/35 = ….       3)1/102=……

4)1/44= ….      5)1/69= …..      6)1/53 =…..

  1. тапсырма: Амалдарды орындаңдар:

1) 52 – 200= …       2) 13 – 32 = …    3) 20 + 26 = …

4) 35 -26 : 40 =…       5) 72. 23+ 608= …    6) 44: 1000 – 0,3= ..

Бағалау критерийлері:

Дескриптор

Натурал көрсеткішті дәреже ұғымын біледіжәне есептеулер орындай алады

Бөлшек санның дәрежесін есептей алады.

Амалдардың орындалу тәртібін біледі  және есептей  алады.

 

 

 

 

 

 

Слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд

 

 

 

Слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд

 

 

 

Сабақтың соңы

 

3 мин

Үйге тапсырма:

Есептеңдер:

1)(1/2)2;    2)(-1/2)5;     3)(-2/3)2;       4)0,33;

5)0,13;      6)1,54;        7)(-0,75)3;       8)(5/2)3.

Кері байланыс «БББ» әдісі бойынша.

Білемін:

Білдім:

Білгім келеді?

 

 

 

 

Стикерлер

Саралау – Сіз қандай тəсілмен

көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда

қабілетті оқушыларға қандай

тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз

оқушылардың

материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді

жоспарлап отырсыз.

Денсаулық жəне

қауіпсіздік техникасын

сақтау

 

Кейбір оқушыларға күрделі есептермен үлестірме қағаздар беру.

 

 

Жұптық,  топтық, жеке жұмысты орындау барысында бағалау критерилері бойынша критериалды бағалау

Сергіту сәттері,техника қауіпсіздік ережесін сақтау.

 

Сабақ бойынша

рефлексия

 

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп

ойлайсыз?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді

пайдаландыңыз ба?

Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен

 

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың

жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?

                 

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз