Өлең, жыр, ақындар

Адам досымен мықты

Мектеп:№68

                          Мұғалімнің аты- жөні:Курмангазиева

Сынып:3

Пән: Дүниетану №6 сабақ

Ортақ тақырып: 2. Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен. Бөлімше: 1.2 Мектеп және мектеп қоғамдастығы

Күні:  11.10.18     

Қатысқандар саны:  7                         

Қатыспағандар саны:  -                                

Тақырып:

Адам досымен мықты

Оқыту мақсаттары

қоғамда өзін-өзі ұстау әдеп нормаларынтүсіндіру;

өз тәжірибесінен мысал келтіре отырып, адамдар арасындағы достықтың маңыздылығын

Сабақтың мақсаттары (Күтілетін нәтижелер)

Барлық оқушылар:

  • этиканың не екенін біледі;
  • әдептілік қағидалардың не екенін біледі;
  • әдептілік қағидаларды сақтаудың маңыздылығын түсінеді.

Көптеген оқушылар:

  • адамдар арасындағы достықтың маңыздылығын дәлелдейді.

Кейбір оқушылар:

  • этикалық нормаларды сақтау тұрғысынан жағдайларға талдау жасайды.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

жауаптарын нақтылау үшін өмірден мысалдар келтіреді; оқулықтағы мәтіннен алынған ақпараттарды қолданады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Достық, этика, әдептілік – адамгершіліктің алтын қағидасы

Диалогке/жазылымға қажетті тіркестер

Достық дегеніміз – адамдардың бір-біріне адал, қалтқысыз сеніп, бір мүдделі, ортақ көзқараста болатын қасиеті. Достық өзара жауапкершілік пен қамқорлықтың, рухани жақындықтың белгісі. Этика – мінез-құлықтың қағидалары мен нормалары. Адамгершіліктің алтын қағидасы: Адамдардың саған қандай қарым-қатынас жасағанын қаласаң, сен де оларға сондай қарым-қатынас жаса.

Талқыланатын мәселелер:

Достық деген не?

Кімдерді дос деп атауға болады?

 

 

 

 

 

 

Нағыз достықтың күші неде?

Достардың, балалардың арасында өзімізді лайықты ұстауымызға қандай ережелер көмектеседі?

Алдыңғы

білімдер

Достықтың құндылығы жайындағы білімдері. Оқушылардың өмірлік тәжірибелері.

Сабақ жоспары

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Ой қозғау 5 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа сабақ 30мин

 

 

 

Ширату

Күннің жарқырап тұрғаны жақсы ма? (күнді бейнелейді) Жақсы! (қол шапалақтайды)

Желдің соққаны жақсы ма? (желді бейнелейді) Жақсы! (қол шапалақтайды)

Достармен бірге жүрген жақсы ма? (адымдайды) Жақсы! (қол шапалақтайды)

Анаңды құшақтаған жақсы ма? (өзін құшақтайды) Жақсы! (қол шапалақтайды)

Туған жерде жүрген жақсы ма? (қолдарын екі жаққа кереді) Жақсы! (қол шапалақтайды)

Үйімізде болған жақсы ма? (үйді бейнелейді) Жақсы! (қол шапалақтайды)

Айналып би билеген жақсы ма? (айналады) Жақсы! (қол шапалақтайды)

Қазақстандық болған жақсы ма? (бас бармақтарын көрсетеді) Жақсы!

1. Сабақтың тақырыбын тұжырымдау.

Іздегенде табылатын қасыңнан

Көңілі бар қызғалдақтай ашылған (Дос)

2.«Екі дос» ертегісін тыңдату.

 Ертеде ел арасында жаугершілік жиі болатын кезде  қазақтың екі жауынгері төс қағысып дос болады.
     Бірде әскерлер бір өзеннің бойында қос тігіп дамылдапты. Тұтқиылдан жаудың қалың қолы шабуыл жасапты. Малды айдап, мүліктерін тиеп кетіпті. Қолға түскен азаматтарды айдап әкетіпті. Әлгі екі достың біреуі жау қолына түседі. Досының қолға түсіп қалғанын естіген екінші батыр күздің қара суығын елеместен өзенді малтып өтіп, жау жатқан жағаға келеді. Анталаған жау әскерлері оны тарпа бас салады. Жауынгер өзін қолбасына апаруын өтінеді. Алып келген соң ол жаудың қолбасына:
- Мен қолдарыңа түскен бір жауынгерге құн төлеп, сатып алуға келдім. Менің оған айырбастап берер малым-мүлкім жоқ. Бір-ақ нәрсе беремін. Ол - өзімнің өмірім.  Досымды босатыңдар, ол үшін менің өмірімді алыңдар, - дейді.

    Қолбасы ойланып отырып, оны сынамақ болады да:
Жарайды, мен сені қыршыныңнан қимай-ақ қояйын. Маған сол өміріңнің бір бөлшегін ғана берсең болады, - дейді.
       Ол не? – дейді досын құтқаруға асыққан жігіт.
Маған сенің көздерің керек? – дейді қолбасы, - екі көзіңді ойып аламын.
      Ол да болсын, көзімді ал да, досымды тезірек босат, - дейді.
     Жігіт бұл сыннан сүрінбей өтеді.
     Әлгі жауынгер тұтқыннан босаған досының иығына қолын салып, зағип күйі қуанып, күлімдеп келе жатады.
     Мұны көрген жаудың қолбасы: «Мынадай ерлері бар халықты тұтқиылдан келіп, қапыда бас салған жағдайда болмаса, бетпе-бет ұрыста жеңу қиынға соғады.» деп түйеді. Сөйтіп ,өз әскерлеріне шегінуге бұйрық беріпті.

 

– Бүгінгі сабағымызда қандай тақырыпты сөз ететін боламыз?

 

    “Достық”сөзінің мағынасы өзара сыйластық пен ортақ мүддеге құрылған жақын қарым-қатынасты білдіреді.Достық дегеніміз-адамдардың бір-біріне адал,қалтықсыз сеніп, бір мүдделі, ортақ көзқараста болатын қасиет.Достық өзара жауапкершілік пен қамқорлықтың,рухани жақындықтың белгісі.Этика-мінез-құлықтың қағидалары мен нормалары.

     Адамгершіліктің алтын қағидасы::“Адамдардың саған қандай қарым-қатынас жасағанын қаласаң,сен де оларға сондай қарым-қатынас жаса”.

 

3.«Дос» сөзінің мағынасын ашу.(жұптық жұмыс)

 

4.Мақалды жалғастыр:

Досы көпті,жау алмас

Бірлік болмай,тірлік болмас.

Күлме досыңа,келер басыңа

Доссыз адам,тамыры жоқ ағашпен тең.

Дос досының кемшілігін кешңре біледі.

 

 

Күн

 

Жел суреті

 

 

 

Суреттер (достар, ана, туған жер, отбасы т.б.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Әнді тыңдау

Интерактивті тақта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Интерактивті тақта,

Оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мақал-мәтелдер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   5.Сұрақ-жауап(жұптық жұмыс)

– Балалар, достар туралы өлеңді тыңдап алайық:

Достарым

Тұрғанымда қысылып Медет берген достарым. Өз қайғысын ысырып Көмек берген достарым. Замандастың жеңісін Көре білген достарым; Қолындағы жемісін Бөле жеген достарым.

Сынға түскен кездерде Сырын бермес достарым. Қамыққанын өзгеге

Біліндірмес достарым. Тайғақ заман, тар жерде Қолын берген достарым. Жолдасына мәреде Жолын берген достарым Жырға сені қосумен Өтсем деймін, досым-ау! Сыйлас болып досыммен

Өмірімде осынау. /Жанбай Өзденбаев/

 

6. Оқулықтағы мәтінмен жұмыс жасау.

Топтардың тапсырмаларды орындауы: 1-топ. – Нағыз достық деген не?

2-топ. – Этика және әдептілік қағидалары  деген не?

3-топ. – Адамгершіліктің алтын қағидасы дегеніміз не? Жұмыстарды көрсету

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық, сөздіктер,

 

 ғаламтор желісі, қағаз,

 

маркерлер,

 

 тақырып бойынша журналдардан алынған

қиындылар,

 

 

 

желім, қайшы

 

 

 

 

 

     7.Эссе: «Достық»

8.Сергіту сәті

Ендi бiз демаламыз, Айналаны шоламыз. Қол-аяқты кезекпен, Оңға-солға созамыз. Күн шыққанда сүйiнiп, Бәйшешектей иiлiп,

Бiз тынығып аламыз. Жиi-жиi жаттығып, Үлкен кiсi боламыз.

/ Б.Бөрiбаев/

9.(Ө) Оқудың, жазудың коммуникативтік дағдыларын дамыту.

Өздік жұмыс. Тапсырманың орындалуын екі-екіден отырып талқылау.

10.(Т) Өз сыныбыңа арнап достықтың заңдарын құрастыру.

Жұмыстарды көрсету

Бірлесе жасаған және қабылдаған достықтың заңдарын сыныптың көрініп тұратын жеріне ілу.

11. «Достық.Бірлік» үйін құрастыру.

  1. «Жылы лебіз»
  2. Сабақтың тақырыбы бойынша қорытынды

– Сабақтың тақырыбы бойынша қандай қорытынды шығаруға болады?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дәптер Қағаз, маркер

Рефлексия 5 мин

Сабақтағы атқарған жұмысымызға байланысты қорытындылар шығарамыз:

– Достарыңның болғаны неліктен маңызды? Өз өмірлеріңнен мысалдар келтіріп, дәлелдеңдер.

Мен …үйрендім Мен …тырысамын Мен …түсіндім

 

Үй тапсырмасы

Өз досың жайлы әңгіме құрастыру.

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз