Өлең, жыр, ақындар

Таңдау операторы

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

8.3А бөлім – Бағдарламалар

жасаудың кіріктірілген орталары

Мектеп:

№ 182 жалпыға білім беретін мектеп КММ

Күні:

 

Мұғалімнің аты-жөні:

Дюсупова Анар Кадылбековна

Сынып:

8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

   

Сабақтың тақырыбы

Таңдау операторы

Оқу мақсаттары

8.3.3.1  Lazarus визуалды ортада бағдарламаларды әзірлеу кезінде таңдау және қайталау операторларын қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Lazarus бағдарламасында таңдау және қайталау операторларын қолдану.

Көпшілік оқушылар: «Тестілеу бағдарламасы» жобасына талдау.

Кейбір оқушылар: Топтың барлық мүшелерінің әрекеттерін үйлестіретін көшбасшы ретінде тармақталу және таңдау алгоритмдерінің құрылымдарын салыстырып, оларды бағалау.

Бағалау критерийі

  1. Lazarus бағдарламасында таңдау және қайталау операторларын қолданады.
  2. «Тестілеу бағдарламасы» жобасын жасайды.
  3. «Тестілеу» жобасын талдайды.
  4. Таңдау операторларымен мысал келтіреді.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар Case of операторын және циклдік операторларды қолдануын «Тестілеу бағдарламасы»

жобасында көрсетеді; тапсырмаларды орындау барысында білімдерін жинақтайды.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

RadioButton, CheckBox, Caption, Alignment сөздерін қолданады, «Тестілеу бағдарламасы» жобасы арқылы Case of операторын және циклдік операторлардың мағынасын талдайды.

Сыныптағы диалог\жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

  1. Визуалды ортада таңдау алгоритімін қалай ұйымдастыруға болады?
  2. Күнделікті өмірде өзімізге қажетімізді қалай таңдап аламыз?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Ойдан тапқыр сұрақтар мен жауаптар жаза  алады.

«Тестілеу бағдарламасы» жобасын құрайды.

Құндылықтар-ға баулу

Оқушыларға Елбасымыздың Халыққа Жолдауындағы: “Біздің ұрпақ алдында бабалар қол жеткізген игіліктісақтау, қайта қалпына келтірілген мемлекетімізді нығайту және дүниежүзілік қауымдастық талаптарына сай жаңа сапалық деңгейге көтерілу міндеті тұр” -деп, жастарға зор сенім мен үміт артып отырғандығын жеткізу. Сол сенімді ақтап, жоғары руханиятты болуға ықпал ету. 

Пəнаралық байланыс

Ағылшын тілінде Lazarus – тың компоненттері мен қасиеттері

Алдыңғы білім

RadioGroup компонентері мен қасиеттерін қалай сипаттауға болады?

CheckBox компонентінің қызметін қалай сипаттайсың?

Қандай жағдайда Memo компонентін пайдаланған жөн?

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

  1. Ұйымдастыру кезеңі. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. «Киіз үй» әдісі. Оқушылар үйден бір-бір сұрақ дайындап келеді. Ақ қағаздарға жазылған сұрақтарды ортаға бүктеп лақтырады. Ортаға бір оқушы шығады. Сұрақты оқиды. Жауап береді. Келесі оқушы сұрақ парақшасын алады. Жауап бере алмаса, келесі оқушы көмектеседі. Мұнда жауап берген оқушыда, сұраққа жауап бере алмаған оқушыда қолын жоғары көтеріп киіз үйдің уықтарын жасайды. Мұнда ұстаз көшбасшы ретінде оқушыларды теңдей бөледі. 15 оқушы болса, бес оқушыдан бір-бір киіз үй етіп тұрғызады. Сөйтіп үш топқа бөледі. Топ бойынша оқушыларды отырғызады.
 

Сабақтың ортасы

 

 

 

3 топқа ашық сұрақ қойылады.

 Күнделікті өмірде өзімізге қажетімізді қалай таңдап аламыз?

 

Интербелсенді тақтадан тапсырма ұсынылады. Осы киіз үйдің схемасының уық жағына жыл мезгілінің интерфейсін жасағанда қандай компоненттерді қолданғанын және олардың қасиеттерін жазады. Керегесіне кодтарды жазып түсіндіреді. Астыңғы жағына нәтижесін жазады. Топ болып қорғайды. Дескрептор: оқушылар оқулықтағы материалды топтастыра алды. Бағалау: ауызша мадақтау

Визуалды ортада таңдау алгоритімін қалай ұйымдастыруға болады?

№ 1 тапсырма.

Таңдау компонентерін қоланып «Тестілеу бағдарламасы» жобасын жасап шығу

Дескрепторлар:1. Lazarus бағдарламасының интерфейсімен еркін жұмыс жасайды.

  1. Компоненттер мен олардың қасиеттерінің орналасуын жылдам тауып алады.

Бағалау:

№ 2 тапсырма.

«Тестілеу бағдарламасы» жобасының пішінін өз қалауларың бойынша өзгертулерін ұсыну.

Дескрепторлар: 1. Lazarus бағдарламасының компонентердің қасиеттерін салыстырады 2. Эстетикалық талғамға сай болу шарт.

Бағалау: Бас бармақ әдісімен өзін –өзі бағалайды.

№3 тапсырма.

Күнделікті өздеріңе кездесіп жүрген таңдауға байланысты бір мысал келтіріп жобасын ұсыныңдар.

Дескрептор: 1. Таңдау операторын қолдану аймағын біледі.

  1. Тармақталу және таңдау алгоритмдерінің құрылымдарын салыстыра алады.
  2. Таңдау мен циклдік операторларды бағалайды.

Бағалау:

«Сэндвич» әдісі

  1. Жағымды түсініктеме беремін.
  2. Құрылымды түсініктеме беремін.
  3. Маған ұнады ...., себебі .........

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

Үй жұмысын беру.

  1. Lazarus бағдарламасында жоба дайындап ұсыныңдар 97- бетте
  2. Ел арасынан ерлік, батырлық, мейірімділік туралы мақал-мәтелдер жинау.

Топ мүшелері  критерий арқылы бір-бірін бағалайды.

Бағалау парағы

Әр топбір-бірін алдын ала дайындалған критерий арқылы бағалайды.

Аты __________________________   Уақыты________________

Сыныбы______________________ Қызметінің түрі_____________

 

Сен топпен жұмыс істегенде төмендегі іс-әрекеттерді қаншалықты жиі атқардың? (топтық жұмыста сенің деңгейіңді нақты анықтайтын сөзді белгіле)

  1. Мен ақпарат алу немесе нақтылау үшін сұрақтар қойып отырдым.
  • Ешқашан
  • Кейде
  • Жиі
  1. Мен өз пікірімді білдірдім.
  • Ешқашан
  • Кейде
  • Жиі
  1. Мен өз тобымдағы басқа оқушылардың көзқарастарын (пікірлерін) тыңдадым.
  • Ешқашан
  • Кейде
  • Жиі
  1. Мен өз тобымдағы басқа оқушылардың айтқан пікірлеріне түсініктеме беріп отырамын.
  • Ешқашан
  • Кейде
  • Жиі
  1. Мен өз тобымның басқа мүшелерін талқыламаға қатыстыруға тарттым.
  • Ешқашан
  • Кейде
  • Жиі
  1. Мен ұстазым немесе тобым тапсырған қызметті атқардым.
  • Ешқашан
  • Кейде
  • Жиі
  1. Топтық жұмыста маған ең қатты ұнағаны_____________________________
  2. Бұл топтағы жұмыстың ең қиыны, бұл________________________________
  3. Келесі топтық жұмыстағы менің мақсатым____________________________

 

  •  

 

   

Болашақта осындай жоба жасап көремін

 

Бүгінгі сабақта нені талдадым?

 

Не қолдандым?

 
 

 

 

 

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс.

Топтық жұмыс арқылы тақырыпты меңгереді.

«Тестілеу бағдарламасы» жобасын құрастыруды қолдана алады;

Компонентер мен қасиеттерді ажырата алады.

«Тестілеу бағдарламасы» жобасының пішінін өзгерте алады;

 Өз ойынан мысал құрастыра алады.

Критериилер арқылы бағалау;

 

Тарихпен байланыс.

Интернет материалдары.

«Қазақтың мақал-мәтелдері» жинақ.

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін не білдім?


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз