Өлең, жыр, ақындар

Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер

Қазақстан Республикасының білім және ғылым министрлігі

Қарағанды облысының білім басқармасы

 «Теміртау кәсіптік-техникалық колледжі»  КММ

Математика пәнінен ашық сабақ жоспары

Тақырыбы: Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді түрлендіру

Құрастырған математика пәні оқытушысы Дағысқызы Ж.

Бұл тақырыпты таңдаған себебім:

  • Cтуденттердің сабаққа деген қызуғушылығын арттыру,
  • Топпен жұмыс істеуге достыққа, ұйымшылдыққа шақыру;
  • Студенттердің өз бетімен, ұжыммен жұмыс істеу біліктіліктерін дамыту;

 

Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту

 

Топты таңдау себебім:

  • А-2015 тобын таңдау себебім,  біріншіден оқу жұмыс бағдарламасы тақырыптың  ашық сабаққа  сәйкес келуі. Сонымен қатар, топ студенттері белсенді, ұйымшылдық таныта біледі.

 

Құзыреттілігі: Математикалық білімнің кәсіби мамандыққа бағытталуы дағды мен іс әрекет негізінде өздігінен ізденетін, өздігінен шешім қабылдайтын, нарық заманында өмір сүріп, адал еңбектенетін, бәсекелестікке қабілетті болу. Өз еркімен ойлау қабілетін дамыту, түйіндерді шеше білуі, бағалау қабілеттілігін дамыту.                                                                                                                                                                Ұдайы кәсіби деңгейінің өсуіне, жаңа  білімді игеруге дайын болу;

жаңа ақпараттық дамыған қоғамда белсенді шығармашылық іс-әрекетке дайын болу.

Күнтізбелік – тақырыптық жоспардан қысқаша үзінді.

4.5. Тақырып. Қарапайым тригонометриялық  теңдеулер және оларды шешу

4.6. Тақырып.Тригонометриялық  тепе -теңдіктерді түрлендіру

4.7. Тригонометриялық теңдеулерді және теңдеулер жүйесін шешу әдістері

Тобы: _____  1-курс

Пән: Математика

Сабақтың тақырыбы: Негізгі тригонометриялық тепе - теңдіктерді түрлендіру

Сабақтың мақсаты: Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктердің шығу жолымен танысып және негізгі формулаларды қолданып , бір тригонометриялық функцияның мәні бойынша қалғандарының мәнін табуға есептер шығаруды үйрету

Білімділік: Тригонометриялық тепе-теңдіктердің негізгі формулаларын меңгеру, түрлі жұмыстар арқылы оқушының білімін жетілдіру

Тәрбиелік: Студенттерді  жауапкершілікке, өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу. Тез ойлап, тез қорытуға және сөйлеу мәдениетіне тәрбиелеу.
Дамытушылық: Студенттерді өз бетімен, ұжыммен жұмыс істеу біліктіліктерін дамыту, есте сақтау, ой - өрісін дамыту, өмірдегі көрген деректерді пайдалана білуіне және шығармашылықпен жұмыс істеуге дағдыландыру, шығармашылық тапсырмалар арқылы дамыта оқыту;
Құзыреттілігі: Математикалық білімнің кәсіби мамандыққа бағытталуы дағды мен іс әрекет негізінде өздігінен ізденетін, өздігінен шешім қабылдайтын, нарық заманында өмір сүріп, адал еңбектенетін, бәсекелестікке қабілетті болу. Өз еркімен ойлау қабілетін дамыту, түйіндерді шеше білуі, бағалау қабілеттілігін дамыту.                                                      Ұдайы кәсіби деңгейінің өсуіне, жаңа  білімді игеруге дайын болу;

жаңа ақпараттық дамыған қоғамда белсенді шығармашылық іс-әрекетке дайын болу.

Күтілетін нәтиже: Студенттердің түсінуі тиіс: Тригонометриялық тепе-теңдіктердің формуласын оқиды, түсінеді,түсіндіреді. 

Студенттердің құндылық бағдары болуы: Теориялық білімдерін жүйелей білді. Ойларын еркін жеткізеді. 

Студенттер жасай біледі: Формулаларды қолданып есептер шығарады.

Топтық жұмыс арқылы оқушылар арасында жақсы қарым-қатынас орнайды, белсенді жұмыс істеуге дағдыланады.

Пәнаралық байланыс: ағылшын тілі, тарих

Кешендік оқу-әдістемелік жабдықтар: таратылатын тағам суреттері, «Негізгі тригонометриялық тепе теңдіктерді түрлендіру» тақырыбына презентация ,стикер, проектор.

Сабақтың құрылымы:                                                                                                          I. Ұйымдастыру кезеңі:                                                                             2 мин

  1. Сәлемдесу.
  2. Сабақтың мақсаты және міндеттерімен таныстыру
  3. Сабақтың құрылымымен таныстыру.
  4. Эпиграфпен таныстыру: «Оқушы толтыратын ыдыс емес жандыратын алау»
  5. Топты үш топқа бөлеміз

II. Тірек білімдерінің өзектілігі.                                                              5 мин

  1. Қайталау - оқу анасы («Ыстық орындық» стратегиясын қолдану)

III. Жаңа білімдерді меңгерту.                                                          15 мин

Жаңа материалды түсіндіру.  

  1. Негізгі тригонометриялық тепе теңдіктер                                                                          

IV. Білімді пысықтау.                                                                          16 мин

1. Сәйкестендір

2.  «Өрнекті ықшамда»

  1. «Математиканың өз тілі бар – ол формула» (С.В.Ковалевская)                                                                                                                      
  2. «Таңдағаным аспаздық...»
  3. «Дода» (егер уақыт артылып қалса)

V. Сабақты қорытындылау                                                                      3 мин 

Білімді жинақтау.

Білімдерін бағалау  

VI. Үй тапсырмасы.                                                                                    2 мин

VII. Рефлексия                                                                                             2мин

 

Сабақ барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі:                                                                     

1. Сәлемдесу.

2. Сабақтың мақсаты және міндеттері.

3. Сабақтың құрылымын таныстыру.

Эпиграфты оқу. « Оқушы толтыратын ыдыс емес, жандыратын алау»

Топты үш топқа бөлеміз:  

II. Тірек білімдерінің өзектілігі.                                                           

  1. Қайталау - оқу анасы («Ыстық орындық» стратегиясы)

Ортаға бір студент шығып орындыққа отырады. Басқалары оған сұрақтарын қояды.

Мен де төмендегі сұрақтарды қоямын:

1.сos60º мәні неге тең?

  1. α)формуласы қандай функция?
  2.  
  3. α)қандай функция?
  4. α функциясы І ширекте  қандай мәнді қабылдайды?

6.ctg П/4 мәні қандй?

  1. º неше радианға тең?

9.ІV ширекте y=tgα  қандай мәнді қабылдайды?

11.1 рад неше градусқа тең?

12.ІІІ ширекте α бұрышы  нешеге тең?

13.ctg(3П/4) функциясының мәні?

III. Жаңа білімдерді меңгерту.

Жаңа сабаққа өтпес бұрын алдын ала берілген тапсырма бойыншаАхметова Айгерімнің «Тригонометрияның шығу тарихы» тақырыбына дайындаған презентациясына назар аударайық.

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                             SEQ "Рисунок" \*Arabic 1 сурет

Подпись:                             1 сурет

 

Ұзындығы r- ға тең ОА радиусын α бұрышына бұрғанда, ол ОВ ға орын ауыстырсын  (1сурет). Олай болса тригонометриялық функциялардың анықтамасы бойынша sin α = y/r ,  cos α =x/r, бұдан y=rsinα,  x=rcosα шығады.

Центрі координаталар басына орналасқан және радиусы r- ге тең шеңбердің теңдеуі

x²+ y²= r²x пенy-тің мәндерін осы теңдеуге қойсақ (rcos α)²+ (rsin α )²= r²

< >α+ sin²α=1     (1)α; y=rsinα  және  tgα=y/x болғандықтан,α= rsinα/ rcosα= sinα / cosα,α = sinα / cosα, (2)α=x/y= rcosα/ rsinα, демекα = cosα / sinα, (3)α * ctgα = 1, (4)α = 1/cos²α, (5)1 + ctg²α=1 / sin²α, (6)

 

(1)-(6) теңдіктері бір ғана аргументке байланысты негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер деп аталады.

Аргументтері бірдей тригонометриялық функциялардың біреуінің мәні берілсе, қалғандарының мәндерін (1)-(6) формулаларын пайдаланып таба аламыз.

IV. Білімді пысықтау.

Енді осы жаңа тақырыпты бекіту үшін сайыс түрінде сабағымызды жалғастырайық. Сіздердің мақсаттарыңыз «Тригонометрия» мейрамханасын ашу . Әр топ асхана болады. Берілген тасырмаларды орындау арқылы өздерінің мәзірлерін әртүрлі тағамдармен толтырулары керек.

1. Сәйкестендір

Теңдік дұрыс па?

 

30°

π/3

ctgα

cosα / sinα

tgα

1 - cos²α

sin²α

sinα / cosα

cos²α

π/6

60°

1 - sin²α

 

Дұрыс жауабы:

30°

ctgα

tgα

sin²α

cos²α

60°

 

< >Сәйкестендір:

3π/4

150°

cos(-x)

1 /cos²α

sin0°

cosx

1+ctg²α

0

1+tg²α

1 /sin²α

5π/6

135°

 

Дұрыс нұсқасы

3π/4

135°

cos(-x)

cosx

sin0°

0

1+ctg²α

1 /sin²α

1+tg²α

1 /cos²α

5π/6

150°

 

< >Сәйкестендір

π/4

45°

sin(-x)

-sinx

sin²α

1-cos²α

1+ctg²α

1 /sin²α

tg45°

1

π

1 /sin²α180°

 

Дұрыс нұсқасы:

π/4

45°

sin(-x)

-sinx

sin²α

1-cos²α

1+ctg²α

1 /sin²α

tg45°

1

π

1 /sin²α180°

 

Әрбір теңдікті дұрыс тапқан топқа бір тағам түрі суретпен беріледі.

< >«Өрнекті ықшамда»    және  формулаларын пайдаланамыз

 

 ∙  =     

< >

 

< > 

 

Әрбір  дұрыс ықшамдалған өрнек бір тағам суретімен бағаланады. Топ мүшелерінің мәзірлер саны осылай толықтырылады. 

< >«Математиканың өз тілі бар – ол формула»

 

1

Овал: 1

Тригонометриялық тепе-теңдіктің формулаларын жазыңдар?

 

2

Овал: 2                     

 

Тригонометриялық функциялардың жұп және тақ функцияларының формуласы?

 

3

Овал: 3 

Санды шеңбердің ширектерінде орналасқан бұрыштардың градустарының форсулалары?

 

4

Овал: 4 

Тригономериялық  функцияларда α санына сәйкес қандай белгілеулер енгізе аламыз?

 

1

Овал: 1    sin²α + cos²α =1     tg²α = sinα / cosα,      ctg²α = cosα / sinα  tgα * ctgα = 1< >α + 1 = 1/cosα       1 + ctg²α=1 / sinα

2

Овал: 2            sin(-α)=-sinα       tg(-α)=-tgα< >α)=ctgα         cos(-α)=cosα

3

Овал: 3          ІІ ширекте 90º,180º

ІІІ ширекте 180º,270º

ІV ширекте 270º,360º

 

 

 

Овал: 4         y=sinα   у=cosα< >α     y=ctgα«Математика мен асхана...»«Дода» (егер уақыт артылып қалса)

 

 

Подпись: :

№ 434-438 есептер өрнекті ықшамда

VII. Рефлексия  Кері байланыс, студенттердің жаңа сабақты қалай түсінгендері бойынша суреттерге стикер жабыстырады.

«Сандық»: Білім жинадым

«Ет тартқыш»: Әлі де үйренемін

«Қоқыс жәшігі»: ештеңе түсінбедім

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз