Өлең, жыр, ақындар

Қан айналым жүйесі

 

Сынып:3 «Ә»

Өткізген күні:22.11.2018

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

 

Сабақ тақырыбы

      Қанайналым  жүйесі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.2.3.1 Адамның ішкі мүшелерінің орналасуын анықтау.

.Қанайналым жүйесі  мен оның адам ағзасындағы рөлі

.Маңызды ғылыми жаңалықтар мен олардың адамның .

Тақырыпты күнделікті өмірмен байланыстыру.

 

Сабақ мақсаттары


.Барлық оқушылар:Адамның денесінің негізгі бөліктерін біледі.Қанайналым жүйесін айтады.

.Көптеген оқушылар:Адам денесінің бөліктерін жеке атауымен атайды,денеміз неше бөліктен тұратынын ажыратып, салыстыра алады.

.Кейбір оқушылар: адамның негізгі дене мүшелерін және олардыңатқаратын қызметін атайды, мысал келтіреді, дәлелдейді.

Бағалау критерийлері

Білім алушы:

Адам денесінің негізгі мүшелерін атайды.

Адам денесінің негізгі мүшелерінің қызметін сипаттайды.Ішкі мүшелерді дұрыс орналастырады.Қанайналым жүйесіне жеке – жеке сипаттама береді.

Тілдік  мақсаттар

Жүрек, өкпе, бауыр, бүйрек, күретамыр, көктамыр, қылтамыр.

Жекеленген сөздердің орысша ,ағылшынша аудармасын атау. 

Құндылықтарды даддарыту

 

Денсаулықты сақтау керектігі, дұрыс тамақтану туралы әңгімелейді.

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану, математика пәндерімен байланыс жүзеге асады.

АКТ

Қан айналым жүйесі туралы суреттер, бейне көріністер көрсетіледі. Ойын «Дұрыс орналастыр»

Алдыңғы меңгерілген білім

Өкпені шынықтыру

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет 

 

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

 

«Жүрек жылуымды саған ұсынамын»

 

Топқа бөлу

«Мен жүрек жылуымды саған ұсынамын........»  әрқайсысы бір – бір тілек айтады.

 Ұстазы әр оқушыға тілек жазылған жүрекше ұсынады.

Жүрекшелердің арт жағында

«Күретамыр», «»Көктамыр» , «Қылтамыр» , «Жүрек» сөздері жазылады.

 

«Күретамыр», «»Көктамыр» , «Қылтамыр» , «Жүрек»

Суреттер, жүрекшелер, интерактивті тақта, макеттер

 

 

Жаңа сабақ тақырыбымен таныстыру

 

 

 

 

«Джигсо»

әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

қосымша мәлімет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұмбақ жасыру

 

 

 

 

Сабақ ортасы 

       30 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Ойлан» айдары

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Ж,Қ) Макетпен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кеуде қуысының шынайы үлгісі

 

 

Жүрек соғысын үнтаспа арқылы тыңдату.

 

Оқушылар тыңдаған дыбыс жүрек соғысының үні екенін табады.

 

Күретамыр, көктамыр, қылтамыр,

жүрек сөздерін үш тілде таныстыру

 

 

 

 

 

 

Оқулықпен жұмыс

 

 

Алдын ала берілген  және оқулықты пайдалана отырып, оқушылар қанайналым жүйесі туралы білімдерін топта талқылайды.

Слайдты пайдалана отырып, әр топ өздерінің топтарының атауына байланысты қанайналым жүйелері туралы айтып береді.

 

 

 

 

 

   Жүрек — іші қуыс бұлшықетті мүше. Ересек адам жүрегінің салмағы 250-300 грамм. Жүрек кеуде қуысының сол жағына таман орналасқан. Оның дәнекер тканінен түзілген жүрек қабы қаптап тұрады. Жүрек қабының ішкі беті жүректі ылғалдайтын және жиырылу кезінде үйкелісті кемітетін сұйықтық бөліп шығарады. Жүрек бұлшықеті (гр. myocardiummys — бұлшықет, kardia — жүрек) - жүректің жүрекшелері мен қарыншаларының бұлшықет қабығы (миокард)

 

 

 

 

 

1.Таппайтын тағат,

Тығулы сағат                                              

       (Жүрек)

Ағады 62 бұлақ бір қайнардан,

12 бұлағы бар шыр айналған.

Ісіне таң қаламын құдыреттің,

Бәрі де бір нәрсеге ыңғайланған                

     (62 тамыр 12 мүше)

Сыртқа шығар жолы тұйық

Түсі шымқай қызыл сұйық        

                     (Қан)

 

 

 

 

Неліктен жүрек кеуде қуысында орналасқан?

Жүрек не үшін керек?

Жүректі адам

Жүрегі жылы

Жүрегі тас төбесіне шықты

Жүрексіз адам

 

Тура және ауыспалы мағынада қолдану

 

 

 

 

 

Сұлбаның ішіне қанайналым жүйесінің мүшелерін орналастырады да , оларды аттары жазылған парақшалармен белгілейді.Басқа топтардың нәтижелерімен салыстырады.

1.Қанайналым жүйесі қандай мүшелерден құралады?

2.Жүрек қандай қызмет атқарады?

3.Қылтамыр қайда орналасқан?

4.Дене мүшелеріне таралған соң қан не істейді?

 

 

Кеуде қуысының шынайы үлгісін жасайды?

 

 

 

 

 

 

Интерактивті тақта

 

Жүректің суреті

 

 

Слайд

 

 

 

Суреттер және үш тілде жазылған сөздер

жұмыс парағы – негізгі дене мүшелерінің атауы және құрылысы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтық жұмыс.

 

 

 

Түтіктер,скотч, ермексаз,фломастерлер,ватман қағаздар т.б

Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия.

«Не үйрендім?

«Не білдім?

 

 

Дифференциация –

Бағалау –

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

 

Оқушылардың әр іс-әрекеті бағаланып, мадақтау сөздер мен шапалақтау арқылы қолдау көрсетіледі.

Оқушылардың макеттерді адам қаңқасына дұрыс орналастырылуы бағаланады.

Жүректі күту шаралары

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз