Өлең, жыр, ақындар

«Керқұла атты Кендебай» ертегісі

Ақтөбе облысы, Мұғалжар ауданы, Ембі қаласы

Ембі қалалық №7 орта мектебінің

қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі

Нұрсейтова Гүлбақыт Сағынқызы

Сабақ тақырыбы: «Керқұла атты Кендебай» ертегісі, 5 сынып, қысқа мерзімді жоспар 

 

Класс: 5                     

Күні:

 

Сабақ тақырыбы

«Керқұла атты Кендебай»  ертегісі

 

Сілтеме

 

Қазақ әдебиеті оқулығы, хрестоматиясы.

 

Мақсаты

 

  • Ертегінің оқиға желісімен, кейіпкерлер сырын талдап ұғындыру

 

Оқу нәтижесі

 

  • ертегінің мазмұнын, кейіпкерлерін талдау арқылы, ертегінің маңыздылығын ашу;

 

Түйінді идеялар

 

  • Ертегі арқылы оқушы ой - қиялына қозғау сала отырып, өз ой - пікірлерін айтуға, жоспар құра білуге дағдыландыру

 

Стратегия

Ресурс

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

 

 

Топпен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

СТО әдістері

 

Жигсо

 

Сұрақ жауап

 

 

АКТ

 

Диалогқа түсу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Диалогқа түсу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЖИГСО әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтастыру

Венн диаграммасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Еркін жазу» әдісі

 

Автор орындығы

 

 

 

 

 

 

«Фишбон» әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау Үш шапалақ

Бағдаршам

 

 

Мозайкаға ертегі туралы сурет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сұрақтар әзірлеу

 

Доп

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 кл әдебиет оқулығы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Плакат

Маркер

Скоч

Клей

Қайшы

 

 

 

Интербелсенді тақта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Венн диаграммасында кесте

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Автор орындығы

 

 

 

 

Балық қаңқасы

 

 

 

 

 

Телефон суреті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағдаршам суреті

Ұйымдастыру:

Шаттық шеңберін ұйымдастыру.

Қайырлы күн достым,

Қайырлы күн болсын.

Сәрсенбінің әр күні,

Сәттілікке толсын. 

Біздің алар бағамыз,

 Ылғи бестік болсын.

Оқушыларды мозайка әдісі  арқылы үш топқа бөліп отырғызамын

 

І.Қызығушылығын ояту.

Диалогқа түсу /сыныпқа сұрақ қою/  «Мен саған, сен маған»

Сұрақтар:
1. Уәзірлер құстың, шөптің, адамның жаманын қалай таңдады?
2. Жаманның таңдауы ханға қалай әсер етті?
3. Меңдісұлу Жаманды басқалардан неге артық санады?
4. Хан Жаманды "Барсакелмеске" не үшін жұмсады? Оған ой салған кімдер?
5. әзірлерінің қылықтары сендерге ұнады ма? Неліктен?
6. Ханның шалмен жұмбағын түсіндіріп айта аласыздар ма?
7. Аяз би өзі хан болғаннан кейін өзіне қандай сөздер айтып отырады?
8. "Жаман" туралы ертегі жазып, кім сурет салып келеді?
9. Ертегіде қандай мақал - мәтелдер бар? Ертегінің бізге тәрбиелік әсері бар ма?
Актуалдау: Балалар, осы "Аяз би" ертегісі ертегінің қай түріне жатады? Ертегілер неше түрге бөлінеді?
 

ІІ.Мағынаны тану

"Керқұла атты Кендебай". Жақсы, олай болса біз бүгін тағы да бір ғажайып ертегіге жататын - "Керқұла атты Кендебай" ертегісімен танысамыз.
- Балалар, ертегілер қалай басталатын еді?
- Иә, "Кендебай" ертегісі де осылай басталады екен.

Сөздікпен жұмыс жүргізу. (оқығанда оқушыларға түсінікті болу мақсатында)

1.ЖИГСО әдісі арқылы Керқұла атты Кендебай ертегісін бөліп оқыту. Қонақ, жанұя топтарында талқыға салады. Постер арқылы қорғап шығады.

2.Дәптермен жұмыс

Жырдың мазмұндық жоспарын  құру.

1. Кендебайдың дүниеге келуі
2. Кендебайдың Керқұла аты
3. Мергенбай батырдық баласы
4. Керқұла атқа тіл бітуі
5. Хан ауылынан келген Кендебай
6. Теңселіп келе жатқан тау
7. Ақырған арыстанды жеңуі
8. Тұтқыннан босанған Ергенбай батыр
9. Ел қуанышы
10. "Керқұла атты Кендебай батырдың елі"
 

Топтық жұмыс
1 - топ: Кендебайға мінездеме
2 - топ: Керқұлаға мінездеме
3 - топ: Кендебай мен Төстік бейнесінде ұқсастық бар ма?
 

Кендебай орнында сен болсаң, қойшы балаға қандай жақсылық жасар едің? 

Мен Кендебай батырға ұқсағым келеді.... Шағын эссе жазу.
 Әр топ автор орындығында орындату

ІІІ.Ой толғаныс.

Фишбон әдісі

Кендебай бойында үлгі боларлық қандай қасиеттер бар?

Кері байланыс

Смс жолдау.

Сабақты не істеді, не білді қандай көңіл күйде болды? досына  смс хат арқылы жолдау

 

Үйге тапсырма

"Керқұла атты Кендебай" ертегісі (мазмұны)
ә)Сурет салу;
 

Бағалау. Бағдаршам әдісі

 

 

Шаттық шеңбері арқылы бір-біріне тілек тілейді.

 

 

 

 

 

Мозайка әдісі арқылы

топқа бөлініп отырады.

 

 

 

 

 

Диалогқа түсу  арқылы өткен сабақтарда ертегі туралы алған білімдерін ортаға салады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кітаптағы сөздікті оқып, мағынасын ұғып алады.

 

 

 

 

ЖИГСО әдісі арқылы «Керқұла атты Кендебай» ертегісін жанұя және қонақ топтарында оқып талдайды. Постер арқылы қорғайды.

 

 

 

 

 

 

 

Мазмұндық жоспарын құрады. Әр топ өз құрған жоспарларын ортаға салады, оқиды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кейіпкерлерге мінездеме береді. Кендебай мен Төстік бейнесін салыстыру.

 

 

 

Сұраққа жауап бере отырып, шағын эссе жазады жазған  эсселерін автор орындығында оқиды.

 

 

 

 

 

 

Кендебай бойындағы үлгі боларлық қасиеттерді фишбон әдісімен талдайды.(барлығы)

 

 

 

 

СМС хат жолдау арқылы бүгінгі сабақты қаншалықты түсінгендерін, қалай өткендерін, көңіл күйін білдіреді.

 

 

 

Бағдаршам әдісі арқылы қаншалықты түсінгендерін бағалайды.


Пікірлер (3)

сергей

мына кезде хат жазу жок

Жасмина

Керқүлақ аты кененбаи ертегісінің тақырыбы

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз