Өлең, жыр, ақындар

Өсімдіктердің ауа арқылы қоректенуі. Фотосинтез

Ә.Бөкейхан атындағы ЖББОМ базасындағы Тірек мектеп (ресурстық орталық)

Биология 6 сынып

Ақтоғай селосы

Мұғалімі:  Мейрманова Бакытгул Байызкызы.

Т.А.Ә. және жұмыс орыны

Мейрманова Бакытгул Байызкызы

Қарағанды облысы Ақтоғай ауданы Ә.Бөкейхан атындағы ЖББОМ базасындағы тірек мектебі

Пән: Биология

Сынып: 6

Сабақтың тақырыбы:

Өсімдіктердің ауа арқылы қоректенуі. Фотосинтез

Мақсаты:

(SMART, орта мерзімді жоспардан алынады)

 Оқушыларға  фотосинтез  процесі, оның жарық және қараңғы  сатысы, фотосинтез  факторлары   туралы мағлұмат беру.

 Фотосинтез үрдістуралы білім алу мен өзара сыйластыққа, ұжымшылдыққа, сауаттылыққа тәрбиелеу.

 Оқушылардың ө збеттерімен жұмыс жасау, бір-біріне көмектесе отырып, өз ойларын толық айту дағдыларын дамыту.

Күтілетін нәтижелер:

(орта мерзімді жо спардан алынады)
  

Жапырақта жүретін фотосинтез үдерісін біледі

            Топт  Топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағыт алады                                  

            Өзіндік ой қорытуға, тұжырым жасауға үйренеді.

            Шығармашалық қабілеттері байқалады.

Сыни тұрғысынан ойлана алады.

Өз бетімен тақырыпты меңгереді.

Жетістік критерийлері:

 Өз бетімен ізденіске бейімделеді.

 Мәтін бойынша жұмыс жасауға дағдалынады;

 Тапсырманы өз беттерінше орындауға үйренеді;

 Сынып оқушыларымен қарым-қатынастары өрбиді;

 Қойылған мәселені жетік меңгеріп одан әрі өрбітеді;

 Ақпараттық білімдері сараланады;

Түйінді идеялар/бөліктері (подход):

Фотосинтез  процесі, оның жапырық және қараңғы  сатысы, фотосинтез  факторлары туралы біледі, айырмашылықтарын түсінеді  фотосинтез туралы білімдерін  өмірде қолдана алады.

Оқулық:

(ҚР ББҒМ ұсынған)

Биология 6 сынып  Р.Әлімқұлова, Ә.Әметов, Ж.Қожантаева, Қ.Қайым, Қ.Жұмағұлова.

Сабақ барысы

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеттері

Бағалау

 

Ресурстар

Формативті

Суммативті

2 минут

Сыныпта ынтымақтастық   атмосферасын ұйымдастыру

«Ең жақсы тілек»

Оқушылар плакатқа салынған ағаштың бұтағына  өз достарына тілектер жазылған жапырақтар мен алмалар  жапсырады.

 

 

Стикерлер

плакат

2 минут

Топқа бөлу

Түрлі –түсті геометриялық фигуралар арқылы бөліну

 

(оқушылар мұғалімнің қолындағы әр түрлі  фигуралар  арқылы топқа бөлінеді, түстері бірдей оқушылар бір топқа жайғасады)

Топқа бөлінеді, топ ережелерін бекітеді.

 

 

Геометриялық фигуралар

6  минут

«Сиқырлы  доп» стратегиясын пайдалану арқылы өткен тақырыпты  естеріне түсіруге сұрақтар беру.

1. Өсімдіктің өсу мүшелері қандай?

2. Дара жарнақты және қосжарнақты өсімдіктерді ата.

3. Жапырақтың  түрлері қандай?

4. Сабақтың қызметі және құрылысы туралы түсіндір.

5. Тұқымның өнуіне қажетті жағдайлар.

6. Жапырақ  жасушасының құрылысы қандай?

7. Тамыр аймақтарын ата.

 Допты қағып алған оқушы сұраққа жауап береді де келесі оқушыға сұрақ қояды. Бір-бірлеріне  сұрақтар қойып, өткен тақырыптар бойынша білімдерін   қорытындылайды.

Ауызша мақтау, мадақтау арқылы формативті бағалау. Өз-өзін критериалды бағалау.

 

 Доп, смайликтер

 

7 минут

І.Білу. «Кубизм» әдісі

І-топ.  Фотосинтез құбылысы

ІІ-топ. Фотосинтездің маңызы

ІІІ-топ. Фотосинтез сатылары.

 

Оқушылар өздерінің түсініктері бойынша   постер  жасайды

Сыныптасын критериалды бағалау.

Басбармақты көтеру, төмен түсру арқылы формативті бағалау.

 

 

Кубик, плакат фломастерлер

3 минут

Интербелсенді тақтадан  Фотсинтез қызметін көрсету.

Фотсинтез  қызметін көреді. Дәптерлеріне жазып алады.

 

 

Интерактивті тақта.

Электрондық оқулық

5  минут

ІІ. Түсіну. Мәтінмен жұмыс

 

І. Мәтіндегі негізгі сөздерді табу.

ІІ. Мәтінге сұрақтар қою.

ІІІ. Сұрақтарға жауап беру.

Оқушылар топ болып тақырыпты оқиды,  өз  пікірлерін айтады. Биология туралы білімдерінің қай дәрежеде екенін көрсетеді.

Ауызша мақтау, мадақтау арқылы формативті бағалау.

 

Интербелсенді тақтадан көрсету

Мәтін.

РІSA тапсырмалары

5 минут

ІІІ. Қолдану.Тірек сызба

Фотосинтез (атауы жоқ суреттер тарату)

  1.    

       2.

       3.

       4.

Жұптасып, топтасып жұмыс істейді, әр оқушы өз ойларын қосады, бірігіп атқарған жұмыс нәтижесін бір оқушы көрсетеді

 

Жұлдызшалар беру арқылы мадақтау

 

Плакаттар,

маркерлер

Слайд

5 минут

ІV. Талдау

Оқушылармен бірге сабақты талдау.

Биологиялық диктант

1.Фотосинтез процесін ашқан .......................  .

2.Жапырақтар жарықта ...........  ,бөліп ............

газын сіңіреді.

3.Фотосинтез процесі ....................

жүреді  .4.Өсімдік  ............  , ............. .

5.Ағзаларға

тыныс алуына қажетті ауаны  ...................   бөледі.

 Әр топ  өз ойларын айтады.

Тақтадағы диктантты дәптерлеріне  жазады

 

 

 

 

 

Интербелсенді тақтада

орындау.

 

5 минут

V. Жинақтау

«Нақты жауап»  айдары:

Жасуша бойынша тақырыпты қорыту.

«Өрмекшінің торы» әдісі бойынша қорытынды  жасау

1.Фотосинтез кезінде сіңірілетін газ.

2.Фотосинтез кезінде бөлінетін газ.

3.Фотосинтез сатылары. 4.Фотосинтез нәтижесінде түзілетін органикалық зат.

5.Тек күндіз,жарықта ғана жүретін фотосинтез сатысы. 

6.Фотосинтездің қараңғы сатысы қай кезде жүреді? 

7.Жарық сатысында жүретін үдерістер.

8.Фотосинтезге әсер ететін ішкі факторлар.  

9.Фотосинтезге әсер ететін сыртқы факторла

10.Фотосинтездің пайдасы.

Оқушылар «Өрмекшінің торы» әдісі бойынша өз ойларын жинақтайды             

Әр топ бір-бір сөйлемнен өз  идеяларын айтады.

 

Ауызша мадақтау

 

Тоқыма жіп

3 минут

VІ. Бағалау

1.Бүгінгі сабақ сендерге түсінікті ме?

2.Түсінбеген, сендерге қиындық тудырған сұрақтар бар ма?

Блум таксономиясы  бойынша бағалау парақшасын үлестіру.

Оқушылар смайликтерді көтеру арқылы  бүгінгі сабақты бағалайды

J-мен көп нәрсені үйрендім

K- мен аз нәрсе үйрендім

L-мен ештеңе үйренбедім

 

Қорытын

ды бағаларын қою

Бағалау шкаласы

«5»-12-15 ұпай

«4»- 9-12 ұпай

«3»-5-8  ұпай

2 минут

«Не үйрендім?, Не үйренгім келеді?» кері байланыс жасау

Үйге тапсырма: А,В,С деңгейіне жауап беру.

Тақырыпты оқу қосымша биология  саласындағы жаңалықтарды  тауып келу

Күнделігіні жазып алады

Сабақтан алған әсерлерін стикерлерге жазады

 

 

стикерлер

 

Блум таксономиясы бойынша бағалау парақшасы:  6 сынып

Аты-жөні

білу

түсіну

қолдану

Талдау

жинақтау

бағалау

   

постермен жұмыс

мәтінмен жұмыс

суретпен жұмыс

Биологиялық диктант

тақырыпты қорыту

 

1

Айзат

 

 

 

 

 

 

2

Ақгүл

 

 

 

 

 

 

3

Абылай

 

 

 

 

 

 

4

Ағыбай

 

 

 

 

 

 

5

Нұржан

 

 

 

 

 

 

6

Нұркелді

 

 

 

 

 

 

7

Қаракөз

 

 

 

 

 

 

8

Анель

 

 

 

 

 

 

9

Ернат

 

 

 

 

 

 

10

Нұрсұлтан

 

 

 

 

 

 

11

Ернат

 

 

 

 

 

 

12

Рамазан

 

 

 

 

 

 

13

Аяулым

 

 

 

 

 

 

14.

 

 

 

 

 

 

 


Пікірлер (2)

Баян

Сабақтың жоспары ұнады,

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз

Пікірлер