Өлең, жыр, ақындар

Қазақстан аумағындағы сақ тайпалы одақтары

Пәні: Дүние жүзі тарихы

Мектеп №61 орта мектеп

 Күні:13.12.2016ж     

Сынып: 6 "а"        

Мұғалімнің есімі: Кенжебаева Гульжан

Сабақтың тақырыбы:Қазақстан аумағындағы сақ тайпалы одақтары

Қатысқандар саны:16

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары)

Сақ тайпалары туралы мағлұмат білу.

Сақ тайпаларының қоныстануы мен сақ қоғамы туралы толық түсіну

Кестемен жұмыс жасауға үйрену.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:   Б.з.б. І мың жылдықта Орта Азия мен Қазақстан жерін мекен еткен ежелгі тайпа туралы біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:  Парсы жазбаларындағы сақ тайпасын "Құдіретті еркектер" , Иран жазбаларында "Жүйрік атты турлар", гректер "Азиялық скивтер"деп атағандығын түсінеді.

Кейбір оқушылар:  Сақ тайпасының қоныстануын кестеге түсіріп, жұмыс жасауға үйренеді.

Тілдік мақсат

Оқушылар ............(істей) алады.

Герадот өз жазбаларында сақтарды массагеттер деп атағандығын біле алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Массагет, дай, хаумаварга, парадарайа, тиграхауда.

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Сақ тайпаларының қоныстанған жері.

Сақтардың қоғамдық құрылысы.

Сақ қоғамы

Сіз неліктен .......екенін айта аласыз ба?

Грек тарихшылары сақтарға қалай баға бергендігін айта аласыз ба?

Айтылым бойынша  ұсыныстар:

Тақырыпты оқу кезіндегі түсінігін айта білуі.

Жетістік критерийі

Сақтардың қоныстанған аумақтарын картадан көрсете алады.

Сақ қоғамының бөліктерін атай алады.

Сақ қоғамындағы көсемдердің рөлін біле алады.

Алдыңғы оқу

Өткен сабақты қайталау

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

 

2 мин

 

 

2 мин

Топқа бөлу: Сабақ тақырыбына сәйкес, түрлі-түсті қағаз қиындылары  арқылы  топқа біріктіріледі.

Жаңа сабаққа кіріспе:  Миға шабуыл

 Өткен сабақпен байланыстыра отырып сұрақтар қою арқылы тақырыпты ашу. 

Қағаз қиындылары

Интерактивті тақта

Ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

10 мин

 

 

 

2 мин

 

Топтық жұмыс

І-топ Сақ тайпаларының қоныстануы.  

ІІ-топ ІІІ-топ  Сақ қоғамы 

"Джигсо" әдісі арқылы жүреді

Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалау

Кері байланыс

1.Жұмыс барысында  топтағы қарым - қатынас тапсырманың орындалуына қалай әсер етті?
2. Тапсырма орындау барысында топта ауызбіршілік сақталды ма?

3. Топтық жұмыс жасау  кезінде қиындық келтірген тұстарыңыз

    болды ма?

Жұптық жұмыс Сәйкестендіру

Жауынгерлер,

Сақ жауынгерлері  қызыл және сары қызыл түсті киім киген.

Абыздар

Ақ  түсті киім киген 

Малшылар мен егіншілер

Сары мен көк түсті киім киген

Парсылар

Құдіретті еркектер

Иран

Жүйрік атты турлар

гректер

Азиялық скивтер

Герадот

Массагет

Жұптарда өзара бағалау

 

Карта

 

 

Бағалау парағы

 

 

 

 

Үлестірмелі парақшалар

Аяқталуы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

Жеке жұмыс   Концептуалды кесте

Сақтардың тайпалық құрамы мен орналасуы:

Археологтардың пікірінше сақ тайпалары мен тайпа одақтары мынадай негізгі топтарға бөлінеді:

Иә/жоқ

Сақтар

Мекендеген жерлері

Парадарайа

(теңіздің арғы жағындағы сақтар)

 

Қара теңіздің солтүстігі, Арал теңізінің маңында Сырдария мен Амударияның төменгі ағысы

 

 

Тиграхауда

(шошақ бөрік киіп жүретін сақтар)

 

Сырдарияның орта ағысы, Тянь-Шаньда, Жетісуда

 

Хаумаварга

(хаома сусынын дайындайтын сақтар)

 

Мургаб аңғарында

(Түркіменстан)

 

 

Дайын үлгі жауап арқылы бағалау

Рефлексия       

 

Үлестірмелі парақша

Қосымша ақпарат

Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс

"Джигсо " әдісі

Сәйкестендіру

Сұрақ-жауап

Екі   жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалау

Жұптардың өзара бағалауы

Дайын үлгі жауап арқылы бағалау

Қазақстан тарихы әдістеме

АКТ

Карта

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді.Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Қорытынды бағамдау

 

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

 

1:

 

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

 

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып  немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз