Өлең, жыр, ақындар

Жүйке жүйесінің қызметі мен оның құрылымдық компонентері. Нейронның құрылысы: нейронның денесі, дендрид, аксон. Нейронныңқызметі.

Ұзақ мерзімдік жоспардың бөлімі :Координация және реттелу

Мектеп:№12 жалпы білім беру орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Бабан А.Ж

Сынып:  7 «а,ә,б,в,г,ғ»                   Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Жүйке жүйесінің қызметі мен оның құрылымдық компонентері.

Нейронның құрылысы: нейронның денесі, дендрид, аксон.

Нейронныңқызметі.

 

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары (оқу бғдарламасына сілтеме)

7.1.7.2жүйке жүйесінің қызметі мен оның құрылымдық компоненттерін атау.

7.1.7.3жүйке жасушасының  құрылымдық компоненттерін анықт

 

Сабақ мақсаты

  • Жануарлардың жүйке жүйелерінің қызметтерін түсіндіру.
  •  Жүйке жүйелерінің құрылымдық компоненттерін сұлба бойынша анықтау.
  • Жүйке жасушасының бөліктерін (денесі, аксон, дендриттер және қабықша) атайды.

Бағалау критерилері

  • Жануарлардың жүйке жүйелерінің қызметтерін біледі.
  • Жүйке жүйелерінің құрылымдық компоненттерін сұлба бойынша анықтай алады.
  • Жүйке жасушасының бөліктерін (денесі, аксон, дендриттер және қабықша) атай алады.

 

Тілдік мақсаттар

 

Пәнге қатысты  лексика мен терминология:

Нейрон – нейрон - neuron,

 рефлекторлық әрекет – рефлекторное действие - reflex action

ерікті жауап - произвольный ответ - an arbitrary answer

аксон – аксон – Axon

дендриттер  – дендриды – Dendrites

Сезгіш нейрон/Афферентті нейрон – сенсорный нейрон - Sensory neuron/ Afferent neuron

Байланыстырушы нейрон – вставочный нейрон - Relay neuron

Қозғалтқыш нейрон/Эфференті нейрон – двигательный нейрон - Motor neuron/ Efferent neuron

Миелинді қабық – миелиновая оболочка - Myelin sheath

Жасуша денесі – клеточное тело - Cell body

Құндылықтарды дарыту

 

Ғылыми көзқарастарын қалыптастыру.

Оқушыларды салауатты өмір салтына тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

 

                                                                   Сабақ барысы

Сабақ

кезеңдері

 

Ресурстар

Сабақтың басы

 

 

І. Ұйымдастыру кезеңі.

(оқушылармен амандасу, жағымды оқу атмосферасын қалыптастыру).

Оқушылар бас бармақтарымен көңіл- күйлерін көрсетеді.

Топқа бөлуге арналған карточкалар.

Сабақтың о

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ. Өткен сабақты қайталауға арналған тапсырма:

Жеке жұмыс:

Кестедегі жануарлардың жүйке жүйесінің типтері мен өкілдерін сәйкестендір:

Жүйке жүйесінің типтері

Өкілдері

1.Түтікті жүйкелі

 

A.Буылтық құрттар буынаяқтылар, тікен терілілер, моллюскілер

2.Түйінді жүйкелі

В.Омыртқалы жануарлар

3.Сатылы жүйкелі

 

С. Ішек қуыстылар  (гидра)

4.Торлы жүйкелі

 

D.Жалпақ құрттар  (ақ планария)

Оқушылар кестені сәйкестендіріп болған соң тақтадағы дұрыс жауаппен бірін –бірі тексереді.

ІІІ. Белсендіру сәті:

Талқылауға арналған сұрақтар:

-Мүшелердің  үйлесімді қызметі қалай жүзеге асырылады?

-Қоршаған орта жағдайларының өзгерісіне  ағза қалай әрекет етеді?

ІV.Тәжірибе жасау:

Оқушылар тәжірибие жүргізу арқылы  жүйке жүйесінің қызметтерін атайды:

- жұмылған көзбен кеңістікті бағдарлау;

- тактильді сезімталдық (затты сипап-сезу арқылы іздеп табу);

- қолды тартып қалу (рефлекторлық  доға).

V. Мұғалімнің сабақты түсіндіруі.

Презентациямен жүйке жүйесінің қызметі мен оның құрылымдық компоненттерін қысқаша қорытындылау.

VI. Жұппен  жұмыс:

1.Жүйке жүйесінің тірек сызбанұсқасын толықтырыңыз:

2. Қалыптастырушы бағалау жұмысы:

1. Жүйке жасушасының құрылысы мен қызметін жазып, кестені толтыр:

 

Реті

 

Жүйке жасушасының құрылымдық компоненттері

Қызметі

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

5

 

 

2. Дұрыс жауабын белгілеңіз:

1.Жүйке жүйесінің атқаратын қызметі

А) адам ағзасындағы мүшелерінің қызметін бірқалыпты болуын қамтамасыз етеді.

В) қорғаныш қызметін атқарады

С) сыртқы, ішкі ортамен байланысын жою

2. Нейронның ұзын өсінділерінің атауы

А) аксон В) дендрит С) нейроглия

3. Ақ затты түзеді

А) қысқа өсінділер В) ұзын өсінділер С) нейрон денелері мен қысқа өсінділер

4. Орталыққа тепкіш нейрондар

А) қимыл-қозғалыс В) сезімтал С) аралас

5. Жүйке жасушаларының қызметі

А) ақпаратты қабылдау В) ақпаратты жою С) ақпаратты алмастыру

6. Жүйке жүйесінің жасушасы

А) нейрон В) без С) жұлын

Бағалау критерийлері

Дискрипторлар

Жүйке жүйесінің қызметі мен оның құрылымдық компонентерін атау

Суреттегі жүйке жасушасының құрылымдық  бөліктерін атай алады.

Суреттегі жүйке жасушасының құрылымдық  бөліктерін анықтау.

Суреттегі жүйке жасушасының құрылымдық  бөліктерін анықтайды.

 

 

 

 

 

 

Дидактиалық материал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дидактикалық материал

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

 

Рефлексия

Жыл мезгілдерін таңдау арқылы, оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөлісті.

         

Қосымша ақпараттар

Дифференциалдыоқыту – Көбірекқолдаукөрсетуүшін не істейсіз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндеттерқоюдыжоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардыңберілгенматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексересіз?

Пәнаралықбайланыс

Денсаулықжәнеқауіпсіздікережелері

АКТ

Құндылықтарменбайланыс

(тәрбиелік элемент)

Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдары мен ресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепке ала отырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін.

Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепке ала отырып, сабақтыңкез-келгенкезеңіндеқолданылаалады

Оқушылардың жеке жауабы.

Топтық, жұптықжұмыс

 

Қауіпсіздік ережелерін сақтау. технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді  іс-әрекет түрлері.

 

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 

 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?

       

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз