Өлең, жыр, ақындар

«Python тіліндегі алгоритмдерді программалау»

Информатикадан ашық сабақ, 9 сынып

Бөлім:    «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау»
Педагогтың аты-жөні:    Буйрабаева Гулмира Утегеновна
Күні:    
Сынып:9     Қатысушылар саны:    Қатыспаған саны:
Сабақтың тақырыбы:    Элементтердің орнын ауыстыру
Оқу бағдарламасынасәйкес оқу мақсаттары    9.3.3.1- бірөлшемді массивтерді пайдаланып Python программалау тілінде программаларды жасау
Сабақтың мақсаты    Массив элементтерінің орнын ауыстыру программасын жазады.
Циклдік жылжыту сызбасын жасау.
Бағалау критерийі
ЕҚБ    Массив элементтерінің орнын ауыстыру программасын жазады.
Циклдік жылжыту сызбасын жасау.
ЕБҚО: (Сөйлеу тілінің бұзылысы бар)    Массив элементтерінің орнын ауыстыру программасын жазады.
Циклдік жылжыту сызбасын жасау.
Ойлау дағдыларының деңгейі    Білу, түсіну, қолдану
Сабақтың кезені/ уақыт    Педагогтың әрекеті    Оқушының әрекеті    Бағалау    Ресурстар
Сабақтың басы
2мин    Ой сергіту жаттығуы.
«Жақсы қасиеттерін тап»
Оқушылардың есімдері жазылған парақшалар таратылып беріледі. Кімге қай оқушының аты түссе сол параққа сол оқушылардың жақсы қасиеттерін жазып айтады. Ал басқалар кімді айтқанын табу керек.    Мұғаліммен сәлемдесу. Оқушылар сабаққа деген жақсы атмосфера құрады.
    Тиімді кері байланыс
     Стикер,маркер
Алдыңғы білімді еске түсіру
5 мин    Үй тапсырмасын пысықтау
«Миға шабуыл» әдісі арқылы пысықтаймын.
    Бірөлшемді массивтерді қалай қолдануға болады?
    Физикалық тәжірибелердің сандық деректерін бірөлшемді массив көмегімен қалай өңдеуге болады?
    Бірөлшемді массивтерде іздеуде жиі қолданылатын қандай шарттары бар?    Сұрақтарға оқушылар жауаптарын тақтада жауап береді,талдайды.

    Бағалау:
Тиімді кері байланыс
Бірін-бірі бағалау
    Интерактивті тақта,
Слайд2
Сабақтың ортасы
8 мин

8 мин    Жаңа сабақ.
Жаңа сабақтың мақсатымен таныстыру.
Жаңа ақпаратпен танысу. Массивтің екі элементінің орнын ауыстыру тақырыбында  бейнебаян көрсету.
    Оқушылар жаңа сабақ бойынша берілген сұрақтарға жеке, ұжымда жауап береді.
    Бағалау:
Тиімді кері байланыс
Өзара бағалау

 

    видеоролик,
жұмыс дәптерлері
Слайд 1
https://www.youtube.com/watch?v=Q9PKw6s9aB0

    1-тапсырма.  Жеке  жұмыс
А[N] бірөлшемді массиві берілген (0<N<100). Осы массивтегі   m-ші   орындағы элементпен  k-шы тұрған элементтің орындарын ауыстырып, массивті қайта баспаға бер.


ЕБҚО оқушының тапсырмасы.  
   1-тапсырма
from array import array
A=____("i")
N, m, k =map(int, input().split())
 A=[0]*N; t=0
for  i in range ____
A[i] = int( input())
 A[m],A[k]=A[k],A[m]
 print(__)    Оқушылар оқулықтағы   1-тапсырма компютерде орындайды.
from array import array
А=array("i")
N, m, k =map(int, input().split())
 A=[0]*N; t=0
for i in range (0,N):
A[i] = int( input())
 A[m],A[k]=A[k],A[m]
 print(A)

ЕБҚ оқушы  дайын тапсырмадағы бос тұрған орындағы операторды тауып  компьютерде орындайды.

Дескриптор

    Циклдік операторды қолданады;
    Орын ауыстыруды әдістерін қолданады;

Бағалау:

Тиімді кері байланыс

Бірін-бірі бағалау

Дескриптор

    Массив элементтері қолданады;
    Циклдік операторды қолданады;
    Интерактивті тақта,
Қосымша 1,
жұмыс дәптерлері

Слайд 3

Слайд 4

8 мин    «Жұптас» әдісі. / Жұптық жұмыс/
Оқушылар тақтадағы  кесінді қағаздарды алады.Кесінді қағазда жасырулы есімдер жазылған.Кімге қай оқушының есімі түскен болса сол оқушымен жұптасады.

2-тапсырма

B[N]  бірөлшемді массив берілген (1<N<100). Осы массивтің элементтерін оңға қарай циклдік жылжытатын “Оңға жылжыту” жобасын дайында.

Циклдік жылжуды оңға қарай орындаудың сызбасын қарастырайық

ЕБҚО оқушыға тапсырмасы бірдей беріледі. Жақсы оқитын оқушымен жұптасып тапсырманы орындайды.     Оқушылар 2-тапсырманы  компютерде орындайды. Оқушыларға дайын программа беріледі, программадағы бос орындағы операторларды тауып  толықтыру жасайды.


from array import array
B=array("i")
N=int(input('N=')) #массив ұзындығы
P=int(input('P=')) #жылжыту саны
B=[0]*N
for i in range(0, N):
    B[i]=int(input())
for i in range(1, P):
    m=N
    k=B[N-1]
    for j in range(0, N):
        m-=1
        B[m]=B[m-1] #массивті  жылжыту
    B[0]=k #соңғы мүшені жүктеу
print('B=',B)
жауабы

ЕБҚ оқушы  тапсырманы компьютерде жазуға көмектеседі.    Дескриптор
    Массив элементтері қолданады;
    Цикл операторы қолданады;

Бағалау:
Тиімді кері байланыс
Бірін-бірі бағалау

Интерактивті тақта,

Қосымша 1,
жұмыс дәптерлері
 Слайд 5
https://www.youtube.com/watch?v=g2ZaOyLzz4M

8мин    3-тапсырма.  Топтық жұмыс
Функционалдық тапсырма.
Болашақ програмист
9-сыныпта оқитын х оқушының оқу үлгерімі берілген. («5» үздік, «4» екпінді, «3» орташа). Оқушылар арасынан үздік оқушылардың массивтегі орындары бойынша тізім жасайтын программа құрастыр. Тізімді жаңа массивке жүкте.
Мұғалім қосымша бағыт-бағдар береді.

Нұсқаулық
    N айнымалысын бүтін сан операторын жазады;
    Х тізімі беріледі;
    А массиві бос түрінде беріледі;
    for циклін қолданамыз;
        if  x[i]элементі 5-ке кең болатын жолды қарастырамыз;
     a.append тізімінің орнын  жазу керек;
    А тізімін шығару оператын жазу керек;

ЕБҚО оқушыға тапсырма бірдей беріледі. Оқушымен топтасып тапсырманы орындайды.    Оқушылар    3- тапсырманы компютерде орындайды.Оқушылардың үлгерімі бойынша программа құрастырады.

n=int(input())
x=list(map(int,input().split()))
a=[ ]
for i in range(n):
    if x[i]==5:
       a.append(i)
print(*a)

ЕБҚ оқушы  дайын                   тапсырманы компьютерде жазып беруге көмектеседі    Дескриптор.
    Цикл операторы қолданылады;
    Шартты оператор қолданылады;
    Массив элементтері қолданылады

Бағалау:
Тиімді кері байланыс
Бірін-бірі  бағалау.
    
Интерактивті тақта,
Қосымша 1,
жұмыс дәптерлері

Слайд 6
Сабақтың соңы
5мин    «Ой қозғау» әдісі.
1. Массивтен элементтер қалай өшіріледі?
2. Массивке жаңа элемент қосу қалай жүзеге асады?
3. Массивтегі бірінші орынға жаңа элементті қалай жүктеуге болады?
Кері байланыс
«Чемодандар» әдісі.Тақтаға чемоданның суреті ілінеді. Әр оқушыдан кезекпен өзімен бірге бүгінгі сабақтан қандай білім, білік, дағдыны алып кеткісі келетінін жазуларын сұраймын.    Оқушылар сұрақтарға жауап береді

Оқушылар сабақтан алған әсерлерін жазып іледі    Бағалау:
Тиімді кері байланыс
Бірін-бірі  бағалау    Слайд 7
стикер

Интерактивті тақта,
стикер
Үй тапсырмасы
1мин    Үй тапсырмасы
Оқулықтағы 94 беттегі сұраққа жауап беру    Оқушылар орындайды        Оқулық,сілтемелер


Қосымша1
Бағалау критерийі: Бірөлшемді массив элементінің орнын ауыстыру әдістерін қолданады.
1-тапсырма.  Жеке  жұмыс
A[N] бірөлшемді массиві берілген (0<N<100). Осы массивтегі   m-ші   орындағы элементпен  k-шы тұрған элементтің орындарын ауыстырып, массивті қайта баспаға бер.
 
ЕБҚО (Сөйлеу тілінің бұзылысы бар)  
 Қалып кеткен қызметші сөздерді анықтап жазыңыз.
from array import array
A=____("i")
N, m, k =map(int, input().split())
 A=[0]*N; t=0
for  i in range ____
A[i] = int( input())
 A[m],A[k]=A[k],A[m]
 print(__)
Дескриптор
    Циклдік операторды қолданады;
    Орын ауыстыруды әдістерін қолданады;    Дескриптор
    Массив элементтері қолданады;
    Циклдік операторды қолданады;
Дұрыс жауабы.
from array import array
A=array("i")
N, m, k =map(int, input().split())
 A=[0]*N; t=0
for i in range (0,N):
A[i] = int( input())
 A[m],A[k]=A[k],A[m]
 print(A)

    Дұрыс жауабы.
from array import array
A=array("i")
N, m, k =map(int, input().split())
 A=[0]*N; t=0
for i in range (0,N):
A[i] = int( input())
 A[m],A[k]=A[k],A[m]
 print(A)

 

Бағалау критерийі:. Циклдік жылжыту сызбасын жасау.
2-тапсырма.  Жұптық жұмыс
B[N]  бірөлшемді массив берілген (1<N<100). Осы массивтің элементтерін оңға қарай циклдік жылжытатын “Оңға жылжыту” жобасын дайында.
 Циклдік жылжуды оңға қарай орындаудың сызбасын қарастырайық

 
    Дұрыс жауабы.
from array import array
B=array("i")
N=int(input('N=')) #массив ұзындығы
P=int(input('P=')) #жылжыту саны
B=[0]*N
for i in range(0, N):
    B[i]=int(input())
for i in range(1, P):
    m=N
    k=B[N-1]
    for j in range(0, N):
        m-=1
        B[m]=B[m-1] #массивті  жылжыту
    B[0]=k #соңғы мүшені жүктеу
print('B=',B)

Дескриптор
    Массив элементтері қолданады;
    Цикл операторы қолданылады;   


Бағалау критерийі:. Бірөлшемді массив элементінің орнын ауыстыру әдістерін қолданады.
3-тапсырма.  Топтық  жұмыс
Функционалдық тапсырма.
Болашақ програмист
9-сыныпта оқитын х оқушының оқу үлгерімі берілген. («5» үздік, «4» екпінді, «3» орташа). Оқушылар арасынан үздік оқушылардың массивтегі орындары бойынша тізім жасайтын программа құрастыр. Тізімді жаңа массивке жүкте.
Мұғалім қосымша бағыт-бағдар береді.    Дұрыс жауабы.
n=int(input())
x=list(map(int,input().split()))
a=[ ]
for i in range(n):
    if x[i]==5:
       a.append(i)
print(*a)


Дескриптор.
    Цикл операторы қолданылады;
    Шартты оператор қолданылады;
    Массив элементтері қолданылады

Бөлім:    «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау»
Педагогтың аты-жөні:    Буйрабаева Гулмира Утегеновна
Күні:    
Сынып:9     Қатысушылар саны:    Қатыспаған саны:
Сабақтың тақырыбы:    Элементтердің орнын ауыстыру
Оқу бағдарламасынасәйкес оқу мақсаттары    9.3.3.1- бірөлшемді массивтерді пайдаланып Python программалау тілінде программаларды жасау
Сабақтың мақсаты    Массив элементтерінің орнын ауыстыру программасын жазады.
Циклдік жылжыту сызбасын жасау.
Бағалау критерийі
ЕҚБ    Массив элементтерінің орнын ауыстыру программасын жазады.
Циклдік жылжыту сызбасын жасау.
ЕБҚО: (Сөйлеу тілінің бұзылысы бар)    Массив элементтерінің орнын ауыстыру программасын жазады.
Циклдік жылжыту сызбасын жасау.
Ойлау дағдыларының деңгейі    Білу, түсіну, қолдану
Сабақтың кезені/ уақыт    Педагогтың әрекеті    Оқушының әрекеті    Бағалау    Ресурстар
Сабақтың басы
2мин    Ой сергіту жаттығуы.
«Жақсы қасиеттерін тап»
Оқушылардың есімдері жазылған парақшалар таратылып беріледі. Кімге қай оқушының аты түссе сол параққа сол оқушылардың жақсы қасиеттерін жазып айтады. Ал басқалар кімді айтқанын табу керек.    Мұғаліммен сәлемдесу. Оқушылар сабаққа деген жақсы атмосфера құрады.
    Тиімді кері байланыс
     Стикер,маркер
Алдыңғы білімді еске түсіру
5 мин    Үй тапсырмасын пысықтау
«Миға шабуыл» әдісі арқылы пысықтаймын.
    Бірөлшемді массивтерді қалай қолдануға болады?
    Физикалық тәжірибелердің сандық деректерін бірөлшемді массив көмегімен қалай өңдеуге болады?
    Бірөлшемді массивтерде іздеуде жиі қолданылатын қандай шарттары бар?    Сұрақтарға оқушылар жауаптарын тақтада жауап береді,талдайды.

    Бағалау:
Тиімді кері байланыс
Бірін-бірі бағалау
    Интерактивті тақта,
Слайд2
Сабақтың ортасы
8 мин

8 мин    Жаңа сабақ.
Жаңа сабақтың мақсатымен таныстыру.
Жаңа ақпаратпен танысу. Массивтің екі элементінің орнын ауыстыру тақырыбында  бейнебаян көрсету.

Оқушылар жаңа сабақ бойынша берілген сұрақтарға жеке, ұжымда жауап береді.

Бағалау:

Тиімді кері байланыс
Өзара бағалау

видеоролик,

жұмыс дәптерлері

Слайд 1
https://www.youtube.com/watch?v=Q9PKw6s9aB0

1-тапсырма.  Жеке  жұмыс

А[N] бірөлшемді массиві берілген (0<N<100). Осы массивтегі   m-ші   орындағы элементпен  k-шы тұрған элементтің орындарын ауыстырып, массивті қайта баспаға бер.

ЕБҚО оқушының тапсырмасы.  
   1-тапсырма
from array import array
A=____("i")
N, m, k =map(int, input().split())
 A=[0]*N; t=0
for  i in range ____
A[i] = int( input())
 A[m],A[k]=A[k],A[m]
 print(__)    Оқушылар оқулықтағы   1-тапсырма компютерде орындайды.
from array import array
А=array("i")
N, m, k =map(int, input().split())
 A=[0]*N; t=0
for i in range (0,N):
A[i] = int( input())
 A[m],A[k]=A[k],A[m]
 print(A)

ЕБҚ оқушы  дайын тапсырмадағы бос тұрған орындағы операторды тауып  компьютерде орындайды.

Дескриптор

    Циклдік операторды қолданады;
    Орын ауыстыруды әдістерін қолданады;

Бағалау:
Тиімді кері байланыс
Бірін-бірі бағалау

Дескриптор

    Массив элементтері қолданады;
    Циклдік операторды қолданады;

Интерактивті тақта,

Қосымша 1,

жұмыс дәптерлері

Слайд 3

Слайд 4

8 мин    «Жұптас» әдісі. / Жұптық жұмыс/

Оқушылар тақтадағы  кесінді қағаздарды алады.Кесінді қағазда жасырулы есімдер жазылған.Кімге қай оқушының есімі түскен болса сол оқушымен жұптасады.

2-тапсырма

B[N]  бірөлшемді массив берілген (1<N<100). Осы массивтің элементтерін оңға қарай циклдік жылжытатын “Оңға жылжыту” жобасын дайында.

Циклдік жылжуды оңға қарай орындаудың сызбасын қарастырайық

ЕБҚО оқушыға тапсырмасы бірдей беріледі. Жақсы оқитын оқушымен жұптасып тапсырманы орындайды.     Оқушылар 2-тапсырманы  компютерде орындайды. Оқушыларға дайын программа беріледі, программадағы бос орындағы операторларды тауып  толықтыру жасайды.


from array import array
B=array("i")
N=int(input('N=')) #массив ұзындығы
P=int(input('P=')) #жылжыту саны
B=[0]*N
for i in range(0, N):
    B[i]=int(input())
for i in range(1, P):
    m=N
    k=B[N-1]
    for j in range(0, N):
        m-=1
        B[m]=B[m-1] #массивті  жылжыту
    B[0]=k #соңғы мүшені жүктеу
print('B=',B)
жауабы

ЕБҚ оқушы  тапсырманы компьютерде жазуға көмектеседі.    Дескриптор
    Массив элементтері қолданады;
    Цикл операторы қолданады;

Бағалау:
Тиімді кері байланыс
Бірін-бірі бағалау

Интерактивті тақта,

Қосымша 1,
жұмыс дәптерлері
 Слайд 5
https://www.youtube.com/watch?v=g2ZaOyLzz4M

8мин    3-тапсырма.  Топтық жұмыс
Функционалдық тапсырма.
Болашақ програмист
9-сыныпта оқитын х оқушының оқу үлгерімі берілген. («5» үздік, «4» екпінді, «3» орташа). Оқушылар арасынан үздік оқушылардың массивтегі орындары бойынша тізім жасайтын программа құрастыр. Тізімді жаңа массивке жүкте.
Мұғалім қосымша бағыт-бағдар береді.

Нұсқаулық
    N айнымалысын бүтін сан операторын жазады;
    Х тізімі беріледі;
    А массиві бос түрінде беріледі;
    for циклін қолданамыз;
        if  x[i]элементі 5-ке кең болатын жолды қарастырамыз;
     a.append тізімінің орнын  жазу керек;
    А тізімін шығару оператын жазу керек;

ЕБҚО оқушыға тапсырма бірдей беріледі. Оқушымен топтасып тапсырманы орындайды.    Оқушылар    3- тапсырманы компютерде орындайды.Оқушылардың үлгерімі бойынша программа құрастырады.

n=int(input())
x=list(map(int,input().split()))
a=[ ]
for i in range(n):
    if x[i]==5:
       a.append(i)
print(*a)

 

ЕБҚ оқушы  дайын тапсырманы компьютерде жазып беруге көмектеседі

 

Дескриптор.

    Цикл операторы қолданылады;
    Шартты оператор қолданылады;
    Массив элементтері қолданылады

Бағалау:

Тиімді кері байланыс

Бірін-бірі  бағалау.

Интерактивті тақта,

Қосымша 1,

жұмыс дәптерлері

Слайд 6

Сабақтың соңы 5мин    

«Ой қозғау» әдісі.

1. Массивтен элементтер қалай өшіріледі?

2. Массивке жаңа элемент қосу қалай жүзеге асады?

3. Массивтегі бірінші орынға жаңа элементті қалай жүктеуге болады?

Кері байланыс

«Чемодандар» әдісі.Тақтаға чемоданның суреті ілінеді. Әр оқушыдан кезекпен өзімен бірге бүгінгі сабақтан қандай білім, білік, дағдыны алып кеткісі келетінін жазуларын сұраймын.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді

Оқушылар сабақтан алған әсерлерін жазып іледі    Бағалау:

Тиімді кері байланыс

Бірін-бірі  бағалау    Слайд 7

стикер

Интерактивті тақта,

стикер

Үй тапсырмасы

1мин    Үй тапсырмасы

Оқулықтағы 94 беттегі сұраққа жауап беру    Оқушылар орындайды        Оқулық,сілтемелер

Қосымша1

Бағалау критерийі: Бірөлшемді массив элементінің орнын ауыстыру әдістерін қолданады.
1-тапсырма.  Жеке  жұмыс
A[N] бірөлшемді массиві берілген (0<N<100). Осы массивтегі   m-ші   орындағы элементпен  k-шы тұрған элементтің орындарын ауыстырып, массивті қайта баспаға бер.
 
ЕБҚО (Сөйлеу тілінің бұзылысы бар)  
 Қалып кеткен қызметші сөздерді анықтап жазыңыз.
from array import array
A=____("i")
N, m, k =map(int, input().split())
 A=[0]*N; t=0
for  i in range ____
A[i] = int( input())
 A[m],A[k]=A[k],A[m]
 print(__)

Дескриптор

    Циклдік операторды қолданады;
    Орын ауыстыруды әдістерін қолданады;    Дескриптор
    Массив элементтері қолданады;
    Циклдік операторды қолданады;

Дұрыс жауабы.

from array import array
A=array("i")
N, m, k =map(int, input().split())
 A=[0]*N; t=0
for i in range (0,N):
A[i] = int( input())
 A[m],A[k]=A[k],A[m]
 print(A)

Дұрыс жауабы.

from array import array
A=array("i")
N, m, k =map(int, input().split())
 A=[0]*N; t=0
for i in range (0,N):
A[i] = int( input())
 A[m],A[k]=A[k],A[m]
 print(A)

Бағалау критерийі:. Циклдік жылжыту сызбасын жасау.

2-тапсырма.  Жұптық жұмыс

B[N]  бірөлшемді массив берілген (1<N<100). Осы массивтің элементтерін оңға қарай циклдік жылжытатын “Оңға жылжыту” жобасын дайында.

Циклдік жылжуды оңға қарай орындаудың сызбасын қарастырайық

Дұрыс жауабы.

from array import array

B=array("i")
N=int(input('N=')) #массив ұзындығы
P=int(input('P=')) #жылжыту саны
B=[0]*N
for i in range(0, N):
    B[i]=int(input())
for i in range(1, P):
    m=N
    k=B[N-1]
    for j in range(0, N):
        m-=1
        B[m]=B[m-1] #массивті  жылжыту
    B[0]=k #соңғы мүшені жүктеу
print('B=',B)

Дескриптор
    Массив элементтері қолданады;
    Цикл операторы қолданылады;   

Бағалау критерийі:. Бірөлшемді массив элементінің орнын ауыстыру әдістерін қолданады.
3-тапсырма.  Топтық  жұмыс
Функционалдық тапсырма.
Болашақ програмист
9-сыныпта оқитын х оқушының оқу үлгерімі берілген. («5» үздік, «4» екпінді, «3» орташа). Оқушылар арасынан үздік оқушылардың массивтегі орындары бойынша тізім жасайтын программа құрастыр. Тізімді жаңа массивке жүкте.
Мұғалім қосымша бағыт-бағдар береді.    Дұрыс жауабы.
n=int(input())
x=list(map(int,input().split()))
a=[ ]
for i in range(n):
    if x[i]==5:
       a.append(i)
print(*a)


Дескриптор.
    Цикл операторы қолданылады;
    Шартты оператор қолданылады;
    Массив элементтері қолданылады


Пікірлер (1)

Gulmirabuirabaeva

сайт ұнады

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз