Өлең, жыр, ақындар

Көпмүшені көпмүшеге көбейту, көпмүшені топтау тәсілімен көбейткіштерге жіктеуге есептер шығару

№ 43 Ж.Махамбетов атындағы қазақ орта мектебінің
Математика пәні мұғалімі: Нағыметова Дина Әбутәліпқызы

 

Көпмүшені топтау тәсілімен көбейткіштерге жіктеу (есептер шығару)

Сабақтың тақырыбы: Көпмүшені көпмүшеге көбейту, көпмүшені топтау тәсілімен көбейткіштерге жіктеуге есептер шығару.
Сабақтың мақсаттары:
• көпмүшені көпмүшеге көбейту, көпмүшені топтау тәсілімен көбейткіштерге жіктеу тақырыбы бойынша оқушылардың білімдерін тиянақтау, есептер шығаруға дағдыландыру;
• ойлау - таным белсенділігін, есте сақтау қабілеттерін, шығармашылығын дамыту;
• белсенділіктерін арттыра отырып, іс - әрекет, мақсатқа жету әдіс - тәсілдерін таңдай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Білім мен дағдыны қорытындылау, бекіту сабағы.
Әдіс - тәсілдері: сұрақ - жауап, тест орындау
Сабаққа керекті құрал - жабдықтар: Интерактивті тақта, тест парақтары, бағалау парақтары, ҚР тәуелсіздігінің 20 жылдығына арналған плакат, компьютер.

Сабақтың барысы:

1) Ұйымдастыру

2) Үй жұмысын тексеру

3) Қайталау - білім айнасы

4) Жүзден жүйрік

5) Біріміз бәріміз үшін, Бәріміз біріміз үшін

6) Біріксек алынбайтын қамал жоқ

7) Кім жылдам ?

8) Өткенді саралау

9) Ой түйін ( қорытындылау)


1. Ұйымдастыру
а) оқушылармен амандасу;
ә) оқушыларды сабаққа әзірлеу.

2. Үй жұмысын тексеру: №262 (1, 2, 6)
1) 2a4 - 4a3b + 10a2b2 - 3a2b - 6ab2 - 15b3
2) x4 - 7x3 + 13x2y - 6xy3
6) 2x4 + 9x3y + 3x2y2 - xy3 + 12y4

3. Қайталау - білім айнасы. (өткен сабаққа шолу, слайд)
а) Бірмүше дегеніміз не?
ә) Көпмүше дегеніміз не?
б) Бірмүшені көпмүшеге қалай көбейтеміз?
в) Көпмүшені көпмүшеге қалай көбейтеміз?
 

4. Жүзден жүйрік.  Көпмүшені көбейткіштерге жіктеңдер (слайд).

а) уа+ув+5а+5в=(а+в)(у+5)

ә) (х-1)(х2+1)= х32+x-1

б) ху-у+х3 –х2= (у+х²)(х-1)

в) ав-2а-2в+4= (в-2)(а-2)

5. Біріміз бәріміз үшін, Бәріміз біріміз үшін

Оқулықпен жұмыс

№ 274 есеп малдарды орындаңдар.

6. Біріксек алынбайтын қамал жоқ. Жұптық жұмыс (екі оқушыдан жұптаптасып есеп шығарады, бір оқушы есеп шығарса, екінші оқушы пайдаланған ережесін айтып өтеді)

1. 2ху² - 6х²у + 4ух                     = 2ху(у-3х+2)

2. 3а²в - 6ав² + 9ав                   = 3ав(а-2в+3)

3. (5х-6)(6х+5)                           = 30х²-11х-30

4. 3(15х+1)+(3х-3)                    = 48х

5. (а-в²)(в+1)                              = ав+а-в³-в²                           

6. а(х-в)+с(у-а)                          = ах-ав+су-ас

7. 2х(х-2у)-3(ху+4)                    = 2х²-7ху-12

8. 3х²-9ху+6ху²                            = 3х(х-3у+2у²)

9. 5х²у+10ху²-5у                          = 5у(х²+2ху-1)

10. 6ах-9а²+15ах²                        = 3а(2х-3а+5х²)     

11. 5m(2n -m)+m(3m+5n)        =15mn-2m²

12. 14х²у-21х²у²+7х²у                  =7ху(2х-3ху+х)

7. Кім жылдам ?  Тест жұмысы (слайд)

1. Көбейтуді орында: 2а(х+у)

А. 2ах-у    В. 2ах+у.     С. 2ах+2ау         Д. 2ах.           

2. Көбейтуді   орында: (а+в)(х+у) 

 А. ах+ау+вх+ву       В. ах+ау-вх-ву      С. ах+ву       Д. ах                                          

3. Көпмүше түріне келтір: (5- а)(4+а)

 А. 20-а       В. 20+а- а2     С.20+ а2        Д. а2 

4. Көбейткіштерге жікте:2а(х+у)+х+у

А. (х+у)(2а+1)     В.(х-у)(2а-1)      С. (х-у)(1-2а)        Д. (х+у)(1-2а)

 5. Ықшамдаңыз: а3 + 3а2 +3а+9      

А. (а+3)(а2 +3)     В.(а-3)(а2 +3)    С.(а+3)(а2 -3)    Д. (а-3)(а2 -3)

8. Өткенді саралау (слайд)

Графикалық диктант.     -иә        -жоқ

1)    7  а

2)    4  х 4

3)   - 3 а в 3

4)   1.09

5)    х

6)   а + в + с

7)   9 а в - 5 в с + 2 а - 6 с

8)    а в - а с = а ( в - с )

9) Ой түйін

  • Қорытындылау
  • Бағалау
  • Үйге тапсырма: № 275

Күтілетін нәтиже:

  1. Оқушылар сұраққа жауап береді, есептің шығарылу жолдарын түсінеді.
  2. Ойлау қабілеттерін дамытады, қосымша сұрақсыз өз беттерінше ереже айтуға дағдыланады.
  3. Өз беттеріншежұмыс жасайды, жұптық жұмысқа дағдыланады, бірін-бірін сыйлайды, сөйлеу қабілеттері жақсарады.


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз