Жаңаөзен қаласы, №12 орта мектебінің
бастауыш сынып мұғалімі
Джанжигитова Райса
Математика 4-сынып.
Сабақ тақырыбы: Екі таңбалы сандарды екі таңбалы санға жазбаша бөлу.
Сабақ мақсаты:
1. Оқушыларды екі таңбалы санға жазбаша бөлу тәсілін үйрету;
2. Есте сақтау, ойлау және математикалық тілде дұрыс сөйлей білу қабілетін дамыту;
3. Балаларды ақыл-ой, еңбек тәрбиесіне баулу, пәнге деген сүйіспеншілігін ояту.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Әдісі: түсіндіру, көрсету, өзіндік.
Көрнекілігі: қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа даярлық, амандасу, түгендеу.
Психологиялық дайындық
Қолымда бар он саусақ
Бес саусағым қолдағы
Бес жұлдыздың тармағы
Талап, еңбек, терең ой,
Қанағат, рақым, ойлап қой
Балалардың арманы.
I. Қызығушылықты ояту.
II. Үй тапсырмасын тексеру
«Бәйге жарыс» №7. 11-бет /екі нұсқада/
320 × 470 5200 × 34
430 × 380 4100 × 220
2700 × 69 92 × 2900
423 × 460 350 × 890
ІІІ. «Ой қозғау»
Өткенді пысықтау: № 1 жаттығу бөліндінің мәні мен қалдығын ауызша есептеу.
4205:20=210 (қалд.5) 8102:90= 90(қалд.2) 7203:8=900(қалд.3)
24050:80= 300 (қалд.50) 63008:10=6300 (қалд.8)
IҮ. Мағынаны тану: Жаңа сабақ /Екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу/
Тапсырма. Мұғалім оқушыларға №2 мысалды шығарып, келтірілген ережені талқылауды сұрайды.
Оқулықпен жұмыс:
«Есепті дауыстап шығару» тәсілі Оқушылар №2 (а) мысалдың барлығын кезектеп дауыстап, түсіндіріп шығару керек.
- тапсырманы шығару, тексеру, ұпай санымен бағалау.
ә)
294:98=3 345:69=5 276:46=6 |
837:31=27 420:84=5 936:78=12 |
558:18=31 667:29=23 16 692:52=321 |
31 458:98=321 12 456:24=519 59 215:65=911 |
№3 ізденіске жетелейтін тапсырма.
Шешуі: (66+95) · 6=966 км Жауабы:екі қаланың арасы 966 км.
тапсырманы шығару, тексеру, ұпай санымен бағалау.
№4 есепті шығар.
Күніне – бірдей бет
Шешуі: 255: (10+7) =15 15·10=150 15·7=105
Жауабы: Әр кітапта 150 бет, 105 бет бар.
тапсырманы шығару, тексеру, ұпай санымен бағалау
Сергіту. Логикалық есептер:
1. Бөлмедегі әр бұрышта бір мысықтан отырса, бөлмеде неше мысық бар?
Жауабы: 4 мысық.
2. Үстел үстінде 3 стакан шие тұр. Марат 1 стакан шиені жеп қойды. Неше стакан қалды?
Жауабы: 3 стакан.
3. Екі бала шахматты 2 сағат ойнады. Олардың әрқайсы неше сағат ойнады?
Жауабы: 2 сағат.
4. Мотоцикл жүргізушісі ауылға келе жатқанда жолдан өзіне қарсы 3 жеңіл машина және 1 камазды кезіктіреді. Ауылға неше машина бара жатыр?
Жауабы: 1 ғана мотоцикл.
5. Суға қай кезде қолды кесіп алуға болады?
Жауабы: мұз болғанда.
№ 5
Мысалдар тізбегін жалғастыр. /әр қатарға бір бағаннан орындайды/
1560·17=26520 26520-350=26170 26170:5=5234 5234+3325=8559 8559:27=317 |
1358:14=97 97+926=1023 1023·38=38874 38874-10819=28055 28055+1507=29562 |
115668:36=3213 3213+38955=42168 42168:12=3514 3514·18=63252 63252+51486=114738 |
Тапсырманы шығару, тексеру, ұпай санымен бағалау
Өздік жұмыс./№6 жаттығуда ережені пайдаланып теңдеуді шешу./
Әр нұсқа екі теңдеуден шығарады.
240:а = 480 : 80 х × 81 + 67 = 553
а × (288 – 190) = 392 489 + с × 5 = 9614
Тапсырманы шығару, тексеру, ұпай санымен бағалау
ҮІІ. Бекіту. №8 берілген сандардың цифрларының қосындысы нешеге тең болатынын есептеу және шыққан санды 9-ға және 3-ке бөлу.
231=2+3+1=6 7887=7+8+8+7=30 624=6+2+4=12 34 281=3+4+2+8+1=18 378=3+7+8=18
Тапсырманы шығару, тексеру, ұпай санымен бағалау
Қорытындылау.
Бағалау.
Әр оқушы өзінің қасықтап жинаған білімін тексереді. Әр оқушы өзіне баға береді.
Ең көп жинаған – 5
Орташа жинаған – 4
Одан төмен жинаған – 3
ҮІІІ. Үйге тапсырма: № 7. 13- бет.
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі