Аты-жөні: Қуанышбаева Батпа Бекеновна
Мекен-жайы: Оңтүстік Қазақстан облысы Төлеби ауданы, Жаңажол жалпы орта мектебі
Туған жылы:1969 ж
Қызметі: Бастауыш сынып мұғалімі
Сабақтың тақырыбы: "Ойлы болсаң , озып көр"(жарыс сабақ)
Сабақтың мақсаты: Оқушылыардың алған білімдерін, іскерліктері мен дағдыларын қортындылау және жүйелеу, ауызша, жазбаша есептеу дағдыларынжетілдіруді пәнге деген қызыығушылығын, белсенділігін арттырып, ой-өрістерін кеңейтуді, шығармашылық тапсырмалар арқылыесте сақтау қабілеттерін, ақыл ойын дамытуды, адамгершілікке, ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа тәрбиелеу. Бұл сайыста алған білімімізді қандай дәрежеде екнгімізді, оны жетік меңгере алғанымызды көрсету.
Сабақтың типі: қайталау
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап
Көрнекі құралдар: Табло, конверт, үлестірмелі карточкалар, математикалық сөзжұмбақ, музыкалық бейнетаспа.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Оқушыларды түгелдеу.
ә) Сабаққа бейімдеу.
- Балалар бүгін біз өткен сабағымызға қайталау жасаймыз. «Қайталау - білім анасы» деп айтқандай өткен сабақтарымызда алған білімдерімізді қалай меңгеріп , қаншалықты білім алғанымызды 2-топқа бөліп, яғни сайыс түрінде көрсетеміз. Топтармен таныстырамын:
І-топ «Ойшылдар» тобы
ІІ-топ «Тапқырлар» тобы
Сайыс түрлерімен таныстырамын:
Бұл сайыста болма бос,
Біліміңе білім қос.
1-оқушы: Келешекте үмітіміз талапты
Атақ даңққа бөленеміз қазір біз.
Сегіз қырлы, ойшылдар боп тұрғандар,
Оза шауып, бәйгеге атындай жарап тұр.
Тартысайық сайыста күш –жігермен
Айырылысайық қимас бір дос көңілмен.
1-оқушы: Бабамыз Ал- Фараби өзің қолда
Жеңіс тек бізде болар осы жолда.
Біліміміз бар ойшылдармен сайыспақ,
Ойлы болсаң озып көр бұл сайыста-ақ.
2- топтың оқушылары математика пәні бойынша жаттаған өлең шумақтарын айтады.
1-оқушы. Сәлеметсіздерме оқушылар!
Нақты ғылымға қызығушылар.
Естігенін естіп тұрып,
Оқығанын миға тоқушылыр.
2-оқушы. Сәлеметсіздерме, ұстаздар.
Айтар ойын тұспалдар.
Сіздер оқытқан оқушылардың,
Сәті келді сыналар.
3-оқушы. Есепті түрлі-түрлі шығарамыз,
Арасында ойын ойнап жарысамыз.
Ойламды сұрақ, қиын сұрақ бәрі де бар,
Әзіл есепке де отырамыз.
4- оқушы. Терең ғылым сананың,
Тегі деп ой саламыз.
Маңыз беріп оқимыз,
Математика сабағын.
5-оқушы. Өмірде ойлап тұрсаң бәрі де есеп,
Ауырсаң ішетұғын дәрі де есеп.
Есепсіз өмір сүрген мазмұнсыз-ау.
Дүниенің бар тұлғасы есеп десек.
6-оқушы. Ой сананы арттыру,
Бүгінгі күн талабы.
Біле білсең бұл дәуір,
Математика заманы.
7-оқушы. Дүниедегі құбылыстың мәні не,
Табиғаттың, қозғалыстың бәрін де.
Мүмкін емес есептерсіз түсіну
Есебіңіз- дүние кілті әлі де.
8-оқушы.Қазылар орнықтырар әділдікті,
Кімдердің жауаптары кәміл шықты.
Біліммен тапқырлықтың жарысында,
Жеңіске жетер дейміз нағыз мықты.
Осымен сайысымызды бастаймыз.
1-тапсырма. «Кім білгір»(топ басшыларына сұрақтар қойылады)
Топ басшыларына сұрақтар:
«Ойшылдар»топ басшысына қойылатын сұрақтар:
«Тапқырлар» топ басшысына қойылатын сұрақтар:
2-тапсырма«Бәйге» бойынша топ мүшелеріне қойылатын сұрақтар.
І-топ:
ІІ-топ
3-тапсырма«Ертегі есеп» бойынша ертегідегі есептердің шешуін табу.
І-топтың ертегісі.
Балалар , біз қасқыр мен түлкі туралы көптеген ертегілер білеміз. Енді мына ертегіні тыңдаңдар.
Бір күні қасқыр мен түлкі бір себет балықты бөліп жемекші болыпты. Сонда қасқыр:
«Түлкі, сен маған қарағанда есепті жақсы шығарасың ғой, балықтарды сен бөлші»-депті. Сонда қу түлкі қасқырдың аңқаулығын, есеп шығара алмайтындығын пайдаланып, былай бөліпті.
2-топтың ертегісі
Бір күні қасқыр мен түлкі Төлебиауданының Жаңажол ауылында кездесіп қалыпты. Сонда түлкі айласын асыру үшін:
«Қасқыр екеуіміз бірігіп алма терейік те, үйге алып қайтайық»-дейді. Сонда аңқау қасқыр дем алмай 10 кг алма тереді. Ал, қу түлкі әр бұтаның түбінде дем алып, ұйықтап одан 7 кг алма кем тереді. Қу түлкі мен қасқырбарлығы неше кг алма тереді?
Сергіту сәті. «Қызыл өрік» әнін бір шумағын тыңдатып әннің қайырмасында«қызыл өрік» деген сөзді неше рет қайталап айтатынын санау.(4-рет. 4 саны туралы мақал мәтел айту. Мақал мәтел айтқан топқа бес ұпай беріледі.)
4- тапсырма. «Кім шапшаң» бойынша көбейту кестесінен жарыс.
5-тапсырма «Ойлан тап». Логикалық сұрақ.
І-топқа логикалық сұрақ.
Үстелдің 4 бұрышы бар. Бір бұрышын кесіп тастасаң неше бұрыш қалады?
ІІ- топқа логикалық сұрақ.
Төрт таяқтың 8 ұшы бар.Алты жарым таяқтың неше ұшы бар?
6- тапсырма. «Кім зерек» Амалдарды орындау арқылы сөзжұмбақ шешу.
І-топ. "Ойшылдар" тобына
у |
л |
і |
д |
т |
і |
к |
з |
с |
е |
ә |
|||||||||
60+25 |
40х3 |
80:4 |
30:3 |
95-5 |
100:50 |
80-40 |
60х3 |
80-5 |
50х2 |
24:4 |
|||||||||
90 |
6 |
85 |
100 |
120 |
75 |
20 |
180 |
10 |
2 |
40 |
|||||||||
т |
ә |
у |
е |
л |
с |
і |
з |
д |
і |
к |
|||||||||
І-топ. "Тапқырлар"тобына
а |
қ |
т |
қ |
а |
н |
а |
с |
з |
32:4 |
48-9 |
50-10 |
46+5 |
60:3 |
41+4 |
92-20 |
6х7 |
34-30 |
39 |
8 |
4 |
20 |
51 |
42 |
0 |
72 |
45 |
қ |
а |
з |
а |
қ |
с |
т |
а |
н |
Сабақ соңында осы тапсырмалардан оқушылардың қалай жауап бергендіктеріне тоқталып,жиған ұпайларын есептеп оларды қортындылап өтеміз. Жеңімпаз топқа мақтау қағаздары беріліп сабақты пысықтап қортындылаймыз.
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі