Өлең, жыр, ақындар

Квадрат үшмүше

Сабақ жоспары

Мұғалімнің аты – жөні

Хасанова А.Қ.

Пән/Сынып:    

8 сынып / Алгебра        

Күні:

 

Бөлім:

8.2А Квадрат теңдеулер

Сабақтың тақырыбы:

Квадрат үшмүше

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

8.2.1.2 үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөлу;

8.2.1.3 квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу;

Сабақ мақсаттары:

- Үшмүшеден екі мүшенің толық квадратын бөледі;

- Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктейді;

Сабақ барысы:

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

10 мин

 

Сабақтың басы

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Квадрат үшмүше тақырыптарын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөлу

Қығушылықты ояту: «Миға шабуыл» әдісі

Өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында «froggy jumps» ойынындағы тест тапсырмаларын орындайды.

Проблемалық сұрақ: Үшмүшеден екімүшенің квадратын қалай аламын?

Сабақтың тақырыбы мен  мақсаты айқындалады.

Оқушыларды квадрат теңдеудің түрлері арқылы төрт топқа бөлу.

1-топ. Толымсыз квадрат теңдеу;

2-топ. Толық квадрат теңдеу;

3-топ. Келтірілген квадрат теңдеу.

4-топ. Келтірілмеген квадрат теңдеу

 

Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу.                                                      

Үй тапсырмасын айту.

 

 

https://www.educaplay.com/learning-resources/16895022-learning_resource.html

 

 

 

 

 

«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

 

 

 

Тақта, интернет ресурстары

10мин

Сабақтың ортасы

 «Дайындал...  Назар сал... Оқыңдар... » әдісі арқылы оқушылар жаңа  ақпаратты тыңдап, көріп, топта талқылайды.

 

І. «Тарсия»  әдісі: (топтық жұмыс)

 

Сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

Берілген тапсырмаларды орындайды.

Берілген үшмешні көбейткіштерге жіктеңдер

Берілген үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөліңдер.

 

 

«Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы топтар бір – бірін бағалайды. Сол арқылы сабақтың қандай деңгейде өткенін қорытындылаймын

 

 

 

Дескриптор: Білім алушы

- түрлендірулер арқылы екі өрнектің қосындысының немесе айырмасының квадратының формуласына келтіреді;

- екімүшенің толық квадратын бөліп алады;

 

 

 

 

 

Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағаланады.

 

 

 

 

 

 

 

Слайд, оқулық

 

 

 

 

 

 

 

Интернет ресурстары

 

 

20 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бекіту тапсырмасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жеке жұмыс

   Тапсырмалар.  «Ойлан-Жұптас-Бөліс» әдісі. (Жұптық жұмыс)

Мақал – мәтелдер берілген, құрамындағы сан есімдерден, Виет теоремасын пайдаланып квадрат үшмүше құрайды.

  1. ... тал кессең, ... тал ек
  2. .... тоңқылдақ, .... шіңкілдек
  3. .... жұрттың тілін біл, .... түрлі ілім біл
  4. Жігіт ... сырлы, ... қырлы келеді
  5. Білекті .... жығады, білімді .... жығады

 

Қалыптастырушы бағалау:

Оқулықтан №2.77,  №2.78

 

2 – тапсырма.

№1. -3х2 +10х+44

№2. х4 – 10х + 3;

 

Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар.

 

Мақал – мәтелдердегі сан есімдерді тауып,  квадрат үшмүше құрастырулары керек және көбейткіштерге жіктеулері  керек:

  1. ... тал кессең, ... тал ек

    х2-11х+10=(х-1)(х-10)

  1. .... тоңқылдақ, .... шіңкілдек

х2-10х+9=(х-9)(х-1)

  1. .... жұрттың тілін біл, .... түрлі ілім біл

  х2-14х+49=(х-7)(х-7)

  1. Жігіт ... сырлы, ... қырлы келеді

х2-9х+8=(х-1)(х-8)

  1. Білекті .... жығады, білімді .... жығады

     х2-1001х+1000=(х-1)(х-1000)

 

 

 

 

Дескриптор

Квадрат үшмүшенің түбірлерін табады;

Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктейді, Бөлшекті қысқартуды орындайды.

ҚБ: Оқушылар бір-бірін бас бармақ әдісімен бағалайды

 

 

 

 

Интернет ресурстары.

 

 

 

 

 

 

Жинақ, парақша Тақта, слайд, оқу құралдары;

8 сыныпқа арналған оқулық

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

Бүгінгі сабақта:

-үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөле алады.

 Кері байланыс: «Ұстазға хат» арқылы  сабақты түсінгенін немесе түсінбегенін жазуды сұраймын.

Бағалау.

Аты-жөні

Ү/т

«Тарсия» топтық жұмыс

Жұптық жұмыс

Жеке жұмыс

Барлық ұпай

Балл

 

 

3

5

4

3

15

10

 

 

Тақырыпты меңгергенін анықтау.

 

 

Үйге тапсырма. №2.80.

 

 

Кері байланыс

 

 

Жинақ, парақша Тақта, слайд, оқу құралдары;

8 сыныпқа арналған оқулық

 

 

 

             

 


Пікірлер (0)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз