Өлең, жыр, ақындар

8 санын қосу, азайту. Қайталау

Қызылорда облысы

Қызылорда қаласы

№ 101 орта мектеп

Бастауыш сынып мұғалімі: Баймаханова Гүлнура Нұртайқызы

 

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспары

Сабақ: Математика

Мектеп: № 101

Мерзімі: 10.03.2016ж.

Оқытушының аты-жөні: Баймаханова Гүлнура Нұртайқызы

Сынып: 1 «Б»

Қатысқан оқушылар саны: ______

Қатыспағандар саны:________              

Сабақтың тақырыбы: 8 санын қосу, азайту. Қайталау

Осы сабақтың оқу мақсаттары:

8 санын қосу, азайту кестесін білу. Қосымша шарттармен берілген өрнектерді құрып, мәндерін есептеу. Кері есептерді салыстыра отырып шығару. Азайғышы 8 болатын айырмалар құрып, мәндерін қосу кестесін пайдаланып табу. Кесіндіні бейнелеп, ұзындығын табу.  Азайғыштар мен азайтқыштарды салыстырып, айырманың мәні неге тәуелді екенін анықтайды Сандар мен өрнектерді салыстыру. Жағдаяттық тапсырмаларды шешу.

 

 

 

Сабақтың мақсаты

 

 

 

 

 

 

                          Барлық оқушылар:

8 санын қосу, азайту кестесін біледі. Өрнектердің мәнін табады. Азайтудың компоненттерін біледі.  Кесіндіні бейнелеп, ұзындығын табады.Салыстыруды орындайды.

                          Оқушылардың көпшілігі:

Есепке шарт құрып, шығарады. Есепке кері есеп құрастырады. Азайғышы 8 болатын айырмалар құрып, мәндерін қосу кестесін пайдаланып табады.

                           Кейбір оқушылар:

Қосымша шарттармен берілген өрнектердегі тиісті санды табады. Азайғыштар мен азайтқыштарды салыстырып, айырманың мәні неге тәуелді екенін анықтайды. Жағдаяттық тапсырмаларды тұжырымдайды.

Жетістік критерийлері

Жетті

талпынады

Қосымша шарттармен берілген өрнектердегі тиісті санды тапса; есепке шарт құрып, шығарса; есепке кері есеп құрастырса; азайғышы 8 болатын айырмалар құрып, мәндерін қосу кестесін пайдаланып тапса; азайғыштар мен азайтқыштарды салыстырып, айырманың мәні неге тәуелді екенін анықтаса; жағдаяттық тапсырмаларды тұжырымдаса...

өрнектердің мәнін тапса; азайтудың компоненттерін білсе; кесіндіні бейнелеп, ұзындығын тапса; салыстыруды орындаса...

 

Тілдік мақсаттар

 

 

 

 

 

 

 Бұған дейін меңгерілген білім:

8 санын қосу, азайту кестесі.

                                    Оқушылар:

Қосу, азайту компоненттерін, есеп бөліктерін, салыстыру белгілерін атай алады; мәтіндегі кейбір атауларды үш тілде біледі: үйрек-утка-duck, тауық-курица- hen, өзен-река-river, қайық-лодка-boat.

             Диалогқа/жазылымға қажетті сөз тіркестер

Талқылау:

  • Артық санды қай амалмен анықтаймыз?
  • Бір сан екінші саннан қаншаға артық екенін қалай анықтаймыз?
  • Бұлар кері есептер болып табыла ма? Неліктен?
  • Азайтуды қандай амалмен тексереді?
  • Азайғышы 8 болатын қанша айырма құра аламыз?
  • Азайтқыштары бірдей болғанда айырма мәні неге тәуелді?
  • Қысқа кесіндіні қалай анықтайды?
  • Саяхатшылар өзеннен қалай өтеді?

Жоспар

Жоспарланған

   уақыт 

                         Жоспарланған жаттығулар

   Дерек көздері

  Басы

  0 – 5мин

 

 

 

 

 

 

 

     Ортасы

   3 – 10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10-15 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15-20 мин

 

 

20-22 мин

 

 

 

 

22-27 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

27-30 мин

 

 

 

 

30-35 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

35-37 мин

 

 

 

38-41 мин

 

 

42-44 мин

 

Соңы

45мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды 4 топқа бөлу

Ынтымақтастық шеңбері

Сабақ тақырыбы «Қайталау»

Үй тапсырмасын тексеру

«Жоғалған санды тап!» Әр топ тақтаға тізбектей орындайды, ұпай саны жеке және топқа жалпылай беріледі.

1+*=9          2+*=10         0+*=8          10−2=*

10−*=2        9−1=*            9−*=1           8−*=0

*+1=9          *+0=8          *+2=10         10−8=*

*−0=8         1+8=*                   0+*=8            8−*=8        

*+8=9          *+8=10         *+8=8          *−2=8

*−8=2          *−1=8           *−8=1          *−8=0

8+*=9          8+*=8           *+8=8          8+*=10

 «Топбасшылар сайысы» Дұрыс жауапқа бір ұпай өзіне және тобына қосылады.

 Қосымша шарттармен берілген есептер

 1. Мұнда 5 және 7 цифрлары жоқ. Барлық тор көздерде цифрлар әртүрлі.

 2. Мұнда 1 және 2 цифрлары жоқ. Барлық тор көздерде цифрлар әртүрлі.

 3. Мұнда барлығы бір таңбалы жұп сандар. Бірдей цифрлар жоқ.

 4. Мұнда азайғыш және азайтқыш - тақ сандар.

Сергіту. «Құстар биі»

Оқулықпен жұмыс.  Топтық тапсырма:

1-тапсырмада  есептерді шығару, салыстыру. Сөздік жұмыс  «Сәйкестендіру» (сөздерді құс суретімен сәйкестендіреді)

 Үйрек - утка - duck

 Тауық - курица - hen

Әр дұрыс тапқан сөзге бір ұпай

1,3-топ – а бөлігі

2,4-топ – ә бөлігі

Үйрек –6                                Үйрек – 6

Тауық – ?, 4-еуі артық          Тауық – 10-? артық.

Шешуі: 6+4=10                      Шешуі: 10 – 6 = 4

Жауабы: 10тауық .               Жауабы: 4 – еуі артық

 Дұрыс есепке 1 ұпай.

«Қосымша ұпай» Сұрақ-жауап:

  • Артық санды қай амалмен анықтаймыз?
  • Бір сан екінші саннан қаншаға артық екенін қалай анықтаймыз?
  • Бұлар кері есептер болып табыла ма? Неліктен?

2– тапсырма. Кеңейтілген тапсырма

  • Жазғанда азайғыш қайда тұрады?
  • Азайтуды қосумен қалай тексереміз?

  • Азайғышы 8 болатын қандай айырмалар жаза аламыз?

 

3 – тапсырма. «7 рет өлшеп, 1 рет кес!» Оқушылар пластмасса түтікшелерді өлшейді, тиісінше ұзындықты алады да, ұзындығы сәйкес дайын қорапшаға салады. Топ болып дұрыс жұмыс саны анықталады. Ұпайды топқа беру.

Сенің кесіндің суретте бейнеленген.        

Балдырған сенікінен 2 см қысқа кесінді сызды.

Оның кесіндісінің ұзындығын тап.

                                                                     

4-тапсырма.   Топтық жұмыс

   Азайғыштар мен азайтқыштарды салыстыр. Осыған ұқсас бірнеше айырма жаз. Олардың мәндерін салыстыр. Не байқадың? Азайтқыштары бірдей болғанда айырма мәні неге тәуелді?

9 – 2       8 – 2        9* 8       2*2          9 – 2 * 8 – 2          8−2

7 – 2    

6 – 2

5−2

4−2

3−2

Кел, ойнайық! Салыстыру белгілерін пайдаланып, өрнектерді салыстыру.

 

5 тапсырма. Шығармашылық тапсырма

Екі саяхатшы өзен жағасына келді. Жағадағы қайық бір кісілік екен. Олар өзеннен өтіп, саяхаттарын жалғастырды. Саяхатшылар өзеннен қалай өтті?

Өзен-река-river. Қайық-лодка-boat.

Қорытынды ұпай санын хабарлау

Үйге тапсырма беру: 137- бет  № 5

Кері байланыс

- Қай тапсырма қиын болды?

- Қай тапсырма қызық болды?

 

компьютер

 

 

 

 

мақтау қағазының суреті

 

 

 

 

 

 

компьютерде терілген теңдіктер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

сызба

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бейнеәуен

Оқулық, тақта, үйректер мен тауықтар суреті, орыс және ағылшынша аталуы

 

 

 

А-3 форматты қағаз, шаблондар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үлгі теңдіктер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

пластмасса түтікше, қайшы

 

үй суреті

 

кесте

 

                                                                  Қосымша ақпарат

Дифференциация – көбірек қолдау көрсету үшін сіз не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай күрделі тапсырма бересіз?

Қосымша есептер

                Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді болды ма?

    Бүгін оқушылар нені  үйренді?

Оқыту ортасы қандай болды?

 Оқушыларға дифференциация табысты  болды ма?

Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспардан қандай ауытқулар жасадым және неге?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Бағалау – оқушылардың жетістігі мен білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

 

Қалыптастырушы бағалау элементтері (жұлдызша, күлегеш, вербальді т.б)

Пәнаралық байланыс:

Ана тілі, орыс тілі, ағылшын тілі

                                                              Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі кезеңді атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге байланысты)

1.

2.

2.Қандай екі кезең сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты)

1.

2.

Сынып туралы және жекелеген оқушы туралы не білдім және ол келесі сабақты өткізуіме қандай әсерін тигізеді?

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз