Өлең, жыр, ақындар

Еңбекпен тапқан тиын (Грузин халық ертегісі)

Қысқа мерзімдік жоспарлау.

Пәні: Әдебиеттік оқу

Тақырыбы: Еңбекпен тапқан тиын (Грузин халық ертегісі)

Мектеп: «Т.Аубакиров атындағы жалпы орта мектебі»  коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

Күні: 10.02.2017 ж

Мұғалімнің есімі: Атабаева Сулухан

Сынып: 3 «а» сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттар)

Оқушылар грузин халық ертегісінің мазмұнын түсініп, ертегідегі негізгі ойды анықтай алды.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Ертегі мазмұнымен танысып, қысқаша әңгімелейді.

Оқушылардың басым бөлігі:

Ертегі мазмұнын түсініп, рөлге түседі.

Кейбір оқушылар:

Ертегі кейіпкерлеріне баға бере алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар: тақырып мағынасын түсінеді және түсіндіре алады (айтылым, оқылым), сөздіктерді дәптерге қатесіз жаза алады (жазылым), тақырыпты топта талқылау кезінде бір-бірін мұқият тыңдайды (тындалым).

Негізгі сөздер мен тіркестер:                                      Кәрілік - қартаю, қарт                                                     Тірнектеп - еңбектеніп
Ымырт жабылған - қараңғы түскенгі  мезгіл
Бұлжытпай - екі етпей, айтқанын тыңдау

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған  тармақтар:

Жазылым бойынша ұсыныстар

 «Ана» сөзіне бес жолды өлең жазу, ертегікейіпкерлеріне мінездеме жазу және еңбек туралы шағын эссе жазу.

Алдынғы оқу

Оқушылар осыған дейін меңгерген білімдерін жаңа тақырыпты меңгеруге қолданады, бір бірімен байланыстырады.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

 

Басталуы

7-минут

Ұйымдастыру кезеңі:

Топқа біріктіру

1 минут. Оқушылар ертегі кейіпкерлерінің суреттері арқылы топтасады.

Алтын ереже құру қажеттігі туралы айту

       

Әр топқа бағалау парағын таратып беру.

1-мин  Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Күндей жадырап
Айдай арайлап
Жұлдыздай жарқырап
Судай мөлдіреп
Бүгінгі сабағымызды бастаймыз!

2-мин Қызығушылығын ояту

1. Әңгіменің авторын ....
2. Әңгіме қай жерде болған?
3. Кейіпкерлерді ата ...
4. Мақтаншақтық неге жеткізеді?
5. Осы әңгімемен танысу барысында өзіңе қандай ой түйіндедің?

3 мин  Үй тапсырмасын сұрау

«Үш қадамнан тұратын сұхбат» әдісі

«А» (сұрақ қоюшы)

1. Құрылыс жұмыстарына қажетті қандай көлік түрлерін білесіңдер? 
2. «Бәрін бітірген өзім» деп мақтанған қай көлік еді? 
3. Көтергіш кранның жұмысы қандай? 
4. Мақтаншақ машина қандай жағдайға тап болды? 
5. Көтергіш кран қандай көмек көрсетті? 
6. Мақтаншақ машинаға көтергіш кран қандай ақыл айтты? 
«В» (жауап беруші) 
1.Көтергіш кран, жүк машинасы, трактор,тб 
2. Зауыттан жаңа шыққан жүк машинасы мақтанғанда жер - көкке сыймайды. 
3. Көтергіш кран әлденеше бөренелер мен ағаштарды жоғары көтереді. 
4. Жауын-шашыннан құрылыс маңайы лайсаң батпақ болып, сол жерге жүк машинасы батып қалады. 
5. Кран ұзын мойнын бұра келіп, шұңқырда тұрған машинаны жоғары көтеріп әкетті. 
6. Жүк көтергіш машинаны дөңес жерге шығарып тұрып: 
- Балақай, бұдан былай мақтанба, әркімнің өз өнері, өз орны бар. Бәріміз де тек құрылысшының көмекшісіміз,- деді. 
«С» (жинақтаушы) 
«Ер еңбекте сыналады» деп бекерге айтылмаса керек. Өйткені әрбір тіршілік иесі өзіне тиесілі жұмысты жауапкершілікпен, сүйіспеншілікпен жасаса, жақсы нәтижеге қол жеткізеді. Мақтаншақтықтан, ұқыпсыздықтан, жалқаулықтан арылмайынша, жұмысың алға баспайды. Сондықтан өзіңе тапсырған істі мұқият, тындарымды етіп орындау керек. Еңбек ер атандырады.

 

Оқушылар ертегі кейіпкерлері туралы  топқа бірігеді. 

 

Жақсы атмосфера қалыптасады

 

 

Білім алушы өзінің тәжірибесі мен оқып білгенін байланыстыра отырып жеке,  топ арасында ойласа отырып талқылайды

 

 

 

Оқушылар жауап беру арқылы үй тапсырмасын, білімдерін тексеру.

 

Ортасы

25 минут

 

 

 

 

 

 

 

5-минут.  Білу. «Миға шабуыл»

Тақырыпты ашу.

Ақша не үшін қажет?

Ақша табу жолдары туралы сенің пікірің ...

 - Балалар, ендеше бүгін біз «Еңбекпен тапқан тиын» атты грузин халқының ертегісімен таныс боламыз.

Грузия елі туралы түсінік беру

      Грузия 1991 жылы тәуелсіздігін алған, бұрынғы совет одағының құрамындағы ел. Жер аумағы 70.мың шаршы км. Халқы – 6.0 млн. Яғни біздің қазақстан    халқынан 2.5 есе аз. Астанасы - Тбилиси. Мемлекеттік тілі грузин тілі, ұлтаралық тілдері орыс және армян тілдері. Ұлттық ақшасы- лари.

Картамен жұмыс

    

 

15-минут  Оқулықпен жұмыс.

Әңгімені түсініп оқып шығу.

Түсінбеген сөздерін талдау.

Мәтіндегі кейіпкерлерді ата.     

                 

Ертегіні рөлге бөліп оқиды.

Ертегіні әр топтан бір оқушы шығып  сахналайды

3 мин «Дайындал, назар сал» әдісі бойынша сөздік жұмыс

Кәрілік - қартаю, қарт
Тірнектеп - еңбектеніп
Ымырт жабылған - қараңғы түскенгі  мезгіл
Бұлжытпай - екі етпей, айтқанын тыңдау

 1 мин  «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

1-топ «Ана» сөзіне 5 жолды өлең құрастыру

2-топ. Ертегі кейіпкерлеріне мінездеме жазу

3 топ. Еңбек туралы шағын эссе жазу

Оқушылар мәтінді жыбырлап оқу әдісімен оқиды.

Түсініксіз сөздерді түртіп алады.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аяқталуы  

13 минут

 Сергіту сәті

 3 мин Жинақтау  «Ширату» әдісі»

 Алдын ала қатысушылар отыратын столдар астына «Әке» «Ана», «Бала»  деген парақшалар  жапсырылады. Аты айтып тұрғандай әр топ өз тақырыптары бойынша өлең айту керек.

Оқушылардың бойы жазылып, көңіл-күйлері көтеріледі.

Топтық жұмыс

 3 мин     Постер қорғау

Әр топ өзінің атауы бойынша постер қорғайды.

2  мин      Қорытындылау.

Еңбек туралы бірнеше мақал-мәтел айтайық.

Еңбектің наны тәтті,
Жалқаудың жаны тәтті. 

1 мин       Үй  жұмысы

Ертегіні оқу, кейіпкерлердің біреуіне хат жазу.

2  мин      Бағалау:

               

 

Оқулық, түрлі-түсті қағаздар, постер, маркер

 

Бағалау парағын толтырып, аяқтайды.

 

 

Рефлексия.

 

 

2 мин

     

Кері байланыс парағын толтыру.

Мұғалімге ұсыныс жазады.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)?

1) тақырыпты терең аштым

2) оқушылар ертегі туралы толық  мәлімет алды.

Қандай екі нәрсе сабақты  жақсарта алды  (оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)?

1) постерді қорғау

2) диалог

Сабақ барысында мен сынып немесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз