Өлең, жыр, ақындар

«Шш» дыбысы мен әрпі

Қарағанды облысы Ақтоғай ауданы

Ә.Бөкейхан атындағы ЖББОМ базасындағы тірек мектебінің

бастауыш сынып мұғалімі Мухатаева Ардагул Агдарбековна

«Сауат ашу» пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сыныбы: 1

Тақырыбы: «Шш» дыбысы мен әрпі.

Мақсаты: Ш дыбысы және оның әріп таңбасымен таныстыру. Сөз ойлап табу, сөйлем құрап айтуға үйрету.

Күтілетін нәтиже: -ш дыбысы және оның әріп таңбасын біледі.

-ш дыбысы сөздің басында, ортасында, келетінін түсінеді.

 -Ш дыбысы бар сөздерді талдау арқылы, жүйелі ойлауға, сөйлеуге үйренеді

- Сөз ойлап табу, сөйлем құрап айту дағдылары қалыптасады..

Қолданылған модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Сыни тұрғадан ойлауға үйрету. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану. Талантты және дарынды балаларды оқыту. Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу. Оқытуды басқару және көшбасшылық.

Уақыты

Кезеңдер

Мазмұны

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Жүректен-жүрекке» Сыныпта жағымды атмосфера қалыптастыру

 «Шуақ» жаттығуы

Қолымызды созайық

Күннен жылу алайық.

Күннен алған жылуды

Жүрекке әкеп салайық.

Жүректегі жылуды

Бір-бірімізге сыйлайық!

 

Топқа бөліну.

Түрлі түсті шарлар арқылы сынып 3 топқа бөлінеді,

 

 

Сыныптың білім деңгейін анықтау.

«Миға шабуыл» стратегиясы

- Дыбыс деген не?
- Дыбыстар нешеге бөлінеді?
- Әріп деп нені айтамыз
- Әріптерді не істейміз?

- Ал дыбысты ше?

 

Оқушылармен сәлемдеседі, қызығушылықты ояту үшін шаттық шеңберін құрып, барлығына сәттілік тілейді. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастырады.

Оқушылардың топқа бөлуінуіне басшылық жасайды, бағыттайды.

Топ ұстанымын оқушылардың естеріне салады.

 

 

 

Шаттық шеңберін құрады, жаттығуларды орындайды.

 

 

 

 

 

 

 

Түрлі-түсті шарлар арқылы топтарға бөлінеді. Топқа ат қояды, топ басшысы анықталады.

Еске түсіреді.

Сұрақтарды оқиды, өз ойларын білдіріп, сұрақтарға жауап береді.

 

Сұрақтарға ауызша жауап береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Смайликтер арқылы

 

 

 

 

«Өте жақсы!», «Жарайсың!»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Түсті шарлар, А4 қағаз, маркер.

 

 

 

 

 

Топ  ұстанымы

 

 

Негізгі бөлім
5 минут

 

 

 

 

10 минут

 

 

 

 

 

2 минут

 

     5 минут

"Ой қозғау» әдісі.

Оқушыларға суреттер көрсетіледі, сол суреттерде қай дыбыс көп,  арасынан Ш дыбысы бар суреттерді табу, оны талдау

 

  1. Оқулықпен жұмыс.

Оқушыларға өз беттерімен оқулықтағы суреттерді талдату. Содан соң, әр топтізбектеп оқиды.

Дәптермен жұмыс: дәптерлеріне Ш әрпін жазу.

Сергіту сәті

 

  1. «Постер»  стратегиясы.

1-топ Ш әрпі сөздің басында келетін сөздерді жазады,

2-топ Ш әрпі сөздің ортасында келетін сөздерді жазады

3-топ Ш әрпі сөздің соңында келетін сөздерді жазады

 

 

Оқушылардың назарын суреттерге аударып, сұрақтар қояды. Сол арқылы жадыны қозғап, көз алдарына елестетуді ұсынады.

 

Сурет бойынша жұмыс жасауды түсіндіреді. Сөздерді оқытады.Жазуларын қадағалайды.

 

Топтық жұмысқа бағыттып, тапсырмаға байланысты нұсқаулық беру. Оқушылардың іс-әрекетін бақылау.

Суреттерге қарап жауап береді.

Өткен әріптердің ішінен таныс емес әріпті табады, пікірлерін ортаға салып, ой бөліседі.

 

Сурет бойынша жұмыс жасайды. Сөздерді оқиды. Көркем етіп жазуға қалыптасады.

 

Музыкаға сай қимыл-қозғалыс жасайды.

Тапсырмаға байланысты жұмыс жасайды,әр топтан оқушылар шығып берілген тапсырманы қорғайды.

 

 

 

«Тамаша», «Өте жақсы!»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Бас бармақ» арқылы топтар бір-бірін бағалайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Музыка

 

 

Қорытынды

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

  1. Сабақты бекіту

1 топ-Вен диаграмасы арқылы өткен сабақта танысқан У әрпі мен жаңа Ш әрпін салыстыру.

  2 топ – Семантикалық картамен жұмыс арқылы буын,дыбыс,әріп ұғымдарын бекіту

3 топ «Ақылды доп» арқылы сұрақтарға жауап алу

  • Бүгінгі сабақта қандай әріппен таныстық?
  • Әріп туралы не білдіңдер?
  • Бүгінгі сабақта не туралы оқыдық?
  • Бүгінгі сабақтан нені үйрендік?
  • Сабақтан сендерге не ұнады, немесе ұнаған жоқ?
  • Келесі сабаққа ұсыныстарың бар ма?
  1. Бағалау.
  • Топтар өздерін бағалайды;
  • Басқа топтардың жұмысын бағалайды;
  • Өз-өздерін бағалайды.

 

   3.Үйге тапсырма.

Ш дыбысына берілген сөздерді оқып келу.

 

Өткен Й әрпі мен жаңа О әрпін салыстыруға ықпал етеді.

 

 

Доп лақтырып сұрақтар қояды.

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылардың бағалауларын бақылайды, бағыттайды, оқушыларды бағалайды.

Рефлексия жасатып, оқушылардың ойын тыңдайды, бағалайды.

Үй тапсырмаларына нұсқаулық береді.

 

 

Әріптерді салыстырып жазады. Өз ойларын айтады.

 

 

 

Қойылған сұрақ төңірегінде топ болып талдау жасайды, жауап береді.

 

 

 

 

 

.

 

 Сабақтан алған әсерлерін үш түрлі көңіл-күй көрсетілген  /«Өте жақсы!», «Жақсы», «Жаман» смайликтерінестикерлерин жабыстыру арқылы сабақтан алған әсерлерін білдіреді.

 

 

«Керемет!», «Өте жақсы!»

 

 

 

 

Жұлдызшалар арқылы бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Смайликтер арқылы бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парағы, стикерлер, тақта.

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз