Ермекбаева Улбала Тургунбековна
№18А Қосанұлы атындағы тірек мектебі
(ресурстық орталық)
Пәні: Биология
Еңбек өтілі: 15
Санаты: Жоғары
|
Сынып/ мерзімі |
8 |
|
|
||||
Сабақ/тақырыбы |
Тыныс алудың маңызы. Тыныс алу мүшелері: ауа тасымалданатын жолдар және өкпе. Мұрын, аңқа, жұтқыншақ, көмекей, кеңірдек, және негізгі бронхылар, олардың құрылысы және қызметі. Өкпедегі және ұлпалардағы газ алмасу. |
|
|
|||||
Сабақтың мақсаты |
Тыныс алу жүйесінің маңызы, тыныс алу мүшелерінің құрылысы мен қызметі туралы жаңа білім, түсінік беріп, ұғымдар қалыптастыру |
|
|
|||||
Күтілетін нәтиже |
Тыныс алу жүйесінің маңызы, тыныс алу мүшелерінің құрылысы мен қызметі туралы ұғымдары қалыптасады. |
|
|
|||||
Сабақтың әдісі
|
Топтық жұмыс, сұрақ-жауап, ДЖИГСО, сиқырлы микрафон, қарлы кесек, зерттеушілік әңгіме. |
|
||||||
Уақыты |
Сабақ кезең/рі |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
|||
3 мин
2 мин
5 мин
|
Кіріспе |
«Шаттық шеңберін» ұйымдастырамын.
Оқушыларды мазайка әдісі бойынша 4 топқа бөлемін.
«Миға шабуыл» әдісі Үй тапсырмасына байланысты сұрақтар қоямын. І -топ 1.Жүрек-қантамырлары жүйесінің аурулары. ІІ-топ Олардың алдын алу. ІІІ-топ Қан кеткенде көрсетілетін алғашқы көмек. ІY-топ Тәжірибе жүзінде алғашқы көмек көрсету. Кім жылдам?
|
Шаттық шеңберінде оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады.
Оқушылар 4-топқа бөлінеді: «Ауа тасымалдайтын жол» «Алқым құрылысы» «Көмей» «Кірпікшелер»
Берілген тапсырмалар бойынша топтық жұмыс жүргізеді, постер қорғайды.
Сұрақтарға жауап бере отырып, өткен тақырыпты естеріне алады және диалогтық қарым-қатынасқа түседі. |
Топ аттары жазылған қағаздар
Оқулық
|
||||
10 мин
17 мин |
Негізгі бөлім |
Жаңа сабақ Мұрын, аңқа, жұтқыншақ, көмекей, кеңірдек, және негізгі бронхылар, олардың құрылысы және қызметі. Өкпедегі және ұлпалардағы газ алмасу тақырыбына зерттеушілк әңгіме жүргіздіремін.
Тыс алу мүшелері тақырыбына топтық жұмыс жасатамын. |
І-топ Тыныс алудың маңызы ІІ-топ Тыныс алу мүшелерінің құрылысы ІІІ-топ Көмей ІY-топ Кеңірдек Берілген тақырып бойынша зерттеушілік әңгіме жүргізеді. Әр топтан бір оқушы жүргізген зерттеулерін шығып қорғайды.
Берілген тақырып бойынша ДЖИГСО әдісімен сынып алдында дәлелдейі. Топтық бағалау жүргізеді. |
Оқулық
Оқулық, плакат, маркер |
|
|||
3 мин |
Қорытынды |
Сиқырлы мекрафон және қарлы кесекәдісі арқылы сабақты қорытындылаймын. |
Сұрақтарға жылдам жауап беру арқылы жаңа сабақты қорытындылайды. |
Оқулық |
||||
2 мин |
Бағалау. |
Сыныптасын және өзін-өзі критериалды бағалау жүргіземін. Ауызша мақтау, мадақтау арқылы формативті бағалау. |
Сыныптасын және өзін-өзі критериалды бағалап шығады. |
Бағалау парақшасы |
||||
2 мин |
Рефлексия |
Кері байланыс |
Өткен тақырып бойынша өз пікірлерін жазды. |
Стикер |
||||
1 мин |
Үйге тапсырма беру |
Тест түзу |
Күнделікке жазады. |
Күнделік |
ұлбала қалайсың
сабағың керемет