Ісанатты бастауыш сынып мұғалімі
Кушкинбаева Балжан Сейфуллақызы
Қаракөл бастауыш жалпы білім беретін мектебі. Қаракөл ауылы
Сабақтың тақырыбы: Тіл және сөйлеу. 3,4 сынып
Сабақтың мақсаты:
Сабақтың әдіс-тәсілдері: әңгімелеу, баяндау, түсіндіру
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, сызбалар
Сабақтың барысы
І Кіріктірілген бөлім
Бір, екі, үш
Жымиямыз сәл күліп
Біз тілейміз сәттілік.
Суретпен жұмыс
Әртүрлі қарым-қатынасқа байланысты берілген суреттерге қарап, суреттегі адамдар сөйлеудің қай түрін қолданып тұрғанын сұрау.
Ойтұжырым:
Тіл адамдардың бір-бірімен қарым-қатынас жасау құралы екен.
Ауызша сөйлеу түрлеріне; бетпе-бет сөйлесу, телефон, теледидар, радио, т.б. құралдар қолданылады.
Жазбаша сөйлеу түрлеріне: хат, Интернет, электрондық хабарлама, пейджер, факс, т.б. құралдар қолданылады.
Тіл арқылы: хабар береді, сөйлеседі, кеңеседі, білмегенің сұрайды, пікірлеседі.
ІІ Сараланған бөлім
3 сынып |
4 сынып |
||||||||||||
Мұғалім жетекшілігімен 1 тапсырма Берілген даналық сөздерді көшіріп жазыып, мағынасын түсіндіру
|
Өзіндік жұмыс 1 тапсырма
«Қазақстан – тәуелсіз мемлекет» |
||||||||||||
Өзіндік жұмыс 2 тапсырма Бірінші бағандағы сөйлемдердің жалғасын екінші бағанан тауып, сәйкестендіріп жазу
|
Мұғалім жетекшілігімен 2 тапсырма Тірек сөздерді қатыстыра отырып, мемлекеттік тіл туралы досының пікірін білу. Сөйлудің қай түріне жататынын анықтау.
3 тапсырма Сөздер мен сөз тіркестерін пайдаланып, мақал-мәтел құрастыру.
|
«Кім шапшаң» ойыны
Ойынның шарты: екі топқа хат қоржыны беріледі. Әр топ оқушылары парақтарға жазылған сөйлемдерді оқып, сөйлеудің түріне қарай ажыратып, үйшіктеріне орналастыруы қажет.
ауызша
жазбаша
ІІІ Кіріктірілген бөлім
Тест
а/ сөйлесуіб/ ойлауы
ә/ хат жазуыв/ оқуы
а/ хабарласуб/ ойды қағазға жазу
ә/ пікірлесув/ ойды айту
а/ Хат жаздым
ә/ Телефонмен сөйлестім
б/ Жаттығуды жазбаша орындадым
в/ Интерактивті тақтаға жаздым
а/ Мен телефонмен сөйлестім
ә/ Досыма хабарлама жаздым
б/Атам мен әжем әңгімелесіп отыр
в/ Ол жиналыс болатынын хабарлады
4 сынып
Тест жауаптары
Сұрақтар |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
жауаптар |
а |
1-в 2-б 3-г 4-а 5-ә |
1-а 2-б |
ә |
ә |
1-а 2-в 3-с |
Тест жауаптарын тақтаға көрсету арқылы оқушылар өз жауаптарын тексереді. Сабақтың басында үлестіріп берілген «Өзін-өзі бағалау» парағы бойынша өзін-өзі бағалайды.
Бағалау парағы
3 сынып
Орындалатын жұмыс түрлері |
Мұғалімнің берген ұпай саны |
Оқушының жинаған ұпай саны |
Баға |
Әңгімелесу |
|
|
|
Суретпен жұмыс |
|
|
|
Мәтінмен жұмыс |
|
|
|
3 тапсырма |
|
|
|
4 тапсырма |
|
|
|
Ойын жаттығуы |
|
|
|
Тест |
|
|
|
Барлығы |
|
|
Бағалау: 30-35 ұпай -5, 26-29 ұпай-4, 20-25 ұпай -3
4 сынып
Орындалатын жұмыс түрлері |
Мұғалімнің берген ұпай саны |
Оқушының жинаған ұпай саны |
Баға |
Әңгімелесу |
|
|
|
Суретпен жұмыс |
|
|
|
Мәтінмен жұмыс |
|
|
|
Тірек сөздермен жұмыс |
|
|
|
Мақал-мәтелмен жұмыс |
|
|
|
Өз үйінді тап ойыны |
|
|
|
Тест |
|
|
|
Барлығы |
|
|
Бағалау: 30-35 ұпай -5, 20-29 ұпай-4, 15-19 ұпай -3
Үйге тапсырма
3 сынып: Тіл туралы мақал-мәтелдер жазып, жаттап келу
4 сынып: Досына арнап хат жазып келу
перизат
Қазақ тілі 3-сынып материалдары жсңартылған
перизат
3-сынып материалдар өте ескі
акгул
Хабарлау тусіндіру сойлемлерине шагын ангиме кврак