Өлең, жыр, ақындар

Көпбұрыштың периметрі

Насихат Аруенова

1

Мерзімі

14.01. 2016 ж    

Тексерілді

Сабақтағы  7  модульдің  қамтылуы

2

Сынып

2 «Г»

Сабақтың өне бойында А-өте жақсы, Б-жақсы, С-төмен оқушылар назарда ұсталады

 

3

Пәні

Математика                                                                 № 68

 

 

4

Тақырыбы

Көпбұрыштың периметрі

 

 

5

Мақсаты 

Танымдық: Оқушыларға көпбұрыштың периметрі  туралы түсінік бере отырып, көпбұрыштарды бір-бірінен ажырата білуге, қорытынды жасай алу қабілеттерін  дамыту;

 

 

6

Сабақтың типі

    Аралас сабақ

 

 

7

Сабақтың түрі

    Ертегі сабақ

 

 

8

Әдістері

    Алтын ереже. Топтастыру. АКТ. Серпілмелі сауал.Ойындар

 

 

9

Ресурстар

    Оқулық, стикер, А3 форматы, маркер, суреттер

 

 

10

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

 

11

Ұйымдастыру кезеңі

(3 минут)

 1. «Сәлемдесу» тренингі арқылы сыныптағы оқушылар келген қонақтармен сәлемдеседі 

 2. Көпбұрыштардың суреттерін таңдап алу арқылы топқа бөлінеді

 3. Әр топ өздерінің топтарының атын қояды, топ басшысын сайлайды

 4. Өз топтарынын қорғайды

Оқушылар  шеңберге  тұрып, бір-бірімен сәлемдеседі

Топқа бөлінеді

Топ басшыларын сайлайды

Әр топ өздерінің топтарын қорғайды

АКТ, жас ерекшелікке  сәйкес  оқыту

12

Үй тапсырмасын тексеру

(2 минут)

 

Үй тапсырмасын бекіту

(3 минут)

«Қар кесегін лақтыру» ойыны

№7 Өрнектерді олардың мәндерінің өсу реті бойынша жаз

46-40=6      13+4=17         20+7=27           30+15=45           66-5=61

18-9=9        51-30=21       24+4=28            43+2=45            79-7=72

 «Серпілмелі сауал» әдісі бойынша сұрақ–жауап алмасады

  • Сызықтың қандай түрлері бар? (Тұйықталған сызық. Тұйықталмаған сызық)
  • Бұрыштың түрлерін ата? (тік бұрыш, сүйір бұрыш, доғал бұрыш)
  • Көпбұрыштарды ата? (үшбұрыш, шаршы, тік төртбұрыш, бес бұрыш)
  • Тік төртбұрыш пен шаршының айырмашылығын айт ( Тік төртбұрыштың қарама-қарсы қабырғалары тең болады, ал шаршының барлық қабырғалары тең болады

Қар кесегін лақтырады

Үйге берілген есепті оқиды 

 

Әр  топ  үй  тапсырмасы  бойынша  1 сұрақтан  дайындайды

 

Сұрақтарға жауап береді

СТО

 

 

 

 

Дарынды және талантты балалармен жұмыс

13

Жаңа  сабаққа дайындық

(5 минут)

 

 

 

 

 

 

 

 

Электронды оқулықпен жұмыс

Көпбұрыштың периметрін табуды түсіндіру

№1  Шынашаққыз үйінен шығып, қайтып үйіне келгенше жүріп өткен соқпақ  жолдың ұзындығын тап

 «Күннің көзін бұлттан ашу» ойыны

№2 1) Көпбұрыштарды ата. Оларды қандай сынық сызықтар құрайды?

2) Тұйықталған сынық сызықтың ұзындығын қалай табады?

Шынашаққызға қарақат теруге көмектесейік. Ол үшін «Кім жылдам?» ойыны №3, 4 есептердегі көпбұрыштың периметрін табады

№3 Көпбұрыш қабырғалары ұзындықтарының қосындысын тап

Есіңе сақта!  Көпбұрыш қабырғаларының ұзындықтары қосындысының мәні көпбұрыштың периметрі деп аталады

 Тақырыптың  мәнін  ашу  үшін  оқушылар  мұғалімнің  қойған  сұрақтарына  жауап  береді

 

 

 

Шынашаққыздың үйіне жетуіне көмектеседі

 

 

 

 

 

 

 

Күннің көзін бұлттан ашады

 

 

 

 

 

Көпбұрыштың периметрін табады

АКТ

 

СТО

14

Жаңа сабақ

20 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

№4  Көпбұрыштардың периметрлерін тап

Шынашаққызға құлпынай  теруге көмектесейік. Ол үшін «Кестені толтыр» ойыны №5, 9 есептердегі кестені толтырады

№ 5 Кестелерді толтыр:

№9 Теңдеулер құр және оларды шеш:

Шынашаққызға саңырауқұлақ теруге көмектесейік. Ол үшін «Есептерді шығарайық!» ойыны №6, 7 есептерді шығару

№6. Есептерді салыстыр және шығар

  1. Дабырлақ шыбын 12 бал арасын және 7 шегірткені кешкі қонақ асқа

шақырды.  Шақырылған қонақтардың 3-уі келмей қалды. Дабырлақ шыбынның қонақ  асында неше қонақ болды. Ш: (12+7)-3 = 16

  1. Маса дабырлақ шыбынға 22 карамель қағазын және 7 шоколад қағазын

сыйлады. Дабырлақ шыбын 14 қағаздан қонақтарға арнап кілемше жасады. Дабырлақ шыбында неше қағаз қалды?  Ш: (22 + 7) -14 = 15

№7 Есепті шығар

Кірпілер дабырлақ шыбындарға арнап концерт ұйымдастырды. Концертте 12 ән айтылды және одан 4-еуі кем өлең оқылды. Концертте барлығы неше туынды айтылды? Ш: 12 + (12 - 4) = 20

Ұтымды  пікір  білдіріп,  сабаққа  қатысып отырған  белсенділігі  үшін  бағаны топ  басшылары бағалау  ұяшығына салып  отырады

 

 

 

Кестені толтырады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Есептерді шығарады

АКТ, СТО, көшбасшылық

 

 Оқыту  мен  оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер

15

Жаңа сабақты жинақтау

5 минут

 Шынашаққызға орманнан өтіп үйіне жетуіне  көмектесейік. Ол үшін   «Логикалық еспті шешейік!» ойыны №10,11 тапсырманы орындау.

№10. Логикалық есеп

   Шаршының периметрі 4 см.  3 шаршыдан тұратын тік төртбұрыштың перметрін есептеп шығар. Ш: 3см + 1 см + 3 см + 1 см = 8 см

№11  Уақытқа берілген есеп

Электронды оқулықтан тест алу

  Оқушылардың  мәтіндегі  мәліметтерді  қаншалықты  меңгергені туралы  қорытынды  жасалады

СТО

16

Кері байланыс

5 минут

 

Бағалау

 Оқушыларға  бағалау терезесіне   кері  әсерін  білдіруге   стикерлер таратылады

 

 

Біліміне қарай смайликтер арқылы бағалау

 Оқушылар өзінің  сабақтан алған  әсерлерін смайликтерді  жапсыру арқылы  білдіреді

Формативті бағалау, ОҮБ

17

Қосымша  білім

2 минут

 № 8 есеп 157 бет

 

Талантты және дарынды балаларды оқыту


Пікірлер (3)

Амантаева Дариға.

Өте жақсы екен маған ұнады.

Аиша

Нүктенің координаталары және қозғалыс бағыты

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз