Өлең, жыр, ақындар

Қалихан Ысқақов "Қоңыр күз еді"

Ақмола облысы, Аршалы ауданы
№3 Аршалы орта мектебінің
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Саржанова Айниса Мамановна

Сабақтың тақырыбы

күні уақыты

сынып

Қалихан Ысқақов «Қоңыр күз еді» повестен үзінді

Сабақ ұзақтығы 45 минут

7сынып

Қазақ әдебиеті

Оқушылар саны 23

  1) Тренинг өткізу: Түрлі-түсті қағаздар арқылы топқа бөлу. Қызықты жаттығулар арқылы бойларын сергіту

  2) Сұрақ-жауаптар. «Қоңыр күз еді»  повестінің кейіпкерлерін жазыңыз. Ол кім деген сұраққа жауап беру. 

  3) Сабақтың мақсаты: «Қоңыр күз еді»  повесінің мазмұны мен мәні жайлы білімді өзбеттерінше меңгеруге жағдай туғызу. Әр алуан міндеттерді шешу үшін қажетті ақпаратты өз бетінше ізденуге дағдыландыру.

 Міндеттері:1) Оқушыларды өз ойын жинақтай алуын, еркін жеткізуін, белсенділігі мен іздемпаздығын дамыту, сабақта алған білімдерін, тиімді қолдана білуін дамыту.

  4) Қызығушылығын ояту

  Тренинг арқылы, сұрақ-жауап барысында

  5) Мағынаны тану:

 

 Үй тапсырмасын қайталай отыра жаңа тақырыпты ашу. СТО- бойынша жұмыс ұйымдастыру, сұрақ-жауап.

  Топ құру. Тақырып бойынша топтарға өлеңді оқып  топ ішінде талқылау. Сынып алдында ойын ашық  жеткізу. Топпен бағалау, кері байланыс.

  6) Мұғалімнің іс-әрекеті

  Оқушының іс-әрекеті

Үй жұмысын қайталау:

Әр топ тақырыпқа сай өз ойларын  айту. Қосымша  мәліметтерін ортада бөлісу.

Сұрақтар қорабы.

   1. Қалихан Ысқақов кім?

   2. Жазушы қай жылы қай жерде дүниеге  келді?

   3. Жазушының  қандай туындылары бар?

  Кезекпен сұрақтарын қою:

 Сұрақ-жауап

 талдау

 толықтыру

 

  1. Тапсырма. Қасымның басынан өткен қызықты  оқиғалар

  2. Тапсырма. Интернаттағы оқиғалар.

  3. Тапсырма. Әдебиет пәнінің мұғалімі жайлы.

  4. Тапсырма.  Кітап сыры.

 

Топпен талқылап, ойын  айту.

 Пікір алмасады

 Қорғайды

 Толықтырады.

 Бір топ жауаптарын бергенде келесі топтар қысқаша түрде өздерінің дәптерлеріне жазып отырады.

Қорытындылау.

Кейіпкерлердің аты жазылған қағазды басқа оқушы  түсіндіреді. Сол оқушының суреттеуі бойынша қандай  кейіпкер жайлы екенін табу. Кейіпкердің атын атау.

  Жаңа сабақ бойынша ойларын жинақтап, қорытындылау. Ойларын айту.

 

  7) Мұғалім іс-әрекеті

  Оқушы іс әрекеті

  Бақылайды

  Әр топ өз жұмысын қорғайды (таныстырады)

  Толықтырады

  Сұрақ-жауапта, ойын аша алмағанда.

  Ынталандыру

  Жауаптарын

  Талдау жасау

  4 топтың жауаптары жинақталған кезде.

  8) Бағалау, кері байланыс

  Бағдаршам әдісімен бағаланады. Оқушы өзін-өзі бағалайды.

  9) Қорытындылау.

 

 

  Критерий бойынша

  Қоғамдағы орны

  Салыстыруы

  Сто пайдалануы


Пікірлер (2)

saramakuova

Қалихан атамыздың әр туындысы бір төбе ғой !smiley

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз