Өлең, жыр, ақындар

Күрделі функцияның туындысы

Сабақ № 3 

Пәні :Алгебра 

Мектеп «Бейнеу аудандық әкімдігінің Ж.Қалдығараев атындағы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік

мекемесі.

Күні:04.05.2016.

 

Мұғалім:Қарайдарова Ф

Сыныбы:10-сынып

Қатысқандар саны:20

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

 Күрделі функцияның туындысы

Сабақ негізделген оқу

мақсаты

7-модульді ықпалдастыру.Тақырыпты игере отырып күрделі функция ұғымымен  туындыны табу формуласымен танысып  күрделі функция құрастыруға және оның туындысынтабуға есептер шығару.

Пайдаланған модульдер

1.Оқыту және оқудағы жаңа тәсілдер

2.Сын тұрғысынан үйрену

3.Оқу үшін бағалау,оқуды бағалау

АКТ-ны пайдалану.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:Күрделі функцияға байланысты есептер шығара  білу.Берілген функциядан күрделі функция құрастыра білу.

 

Оқушылардың басым бөлігі: Формуланы қорытып шығара білу

 

Кейбір оқушылар:а-деңгейіндегі есептерді шығара білу.

Тілдік мақсат

Оқушылар:     Формуламен есеп шығара алады.

Негізгі сөздер тіркестер:функция, күрделі функция.

Сыныптағы диалог жазылым үшін үшін пайдалы тілдік бірліктер:

 

Формулаларды,есептің шығару жолдарын ауызша баяндау.

Талқылауға арналған тармақтар: Күрделі функцияның туындысының формуласы. 

Сіз неліктен екенін айта аласыз ба?

1Туындының анықтамасы.

2.Бөлшектің туындысы

3Дәреженің туындысы

4.Көбейтіндінің туындысы

Жазылым бойынша  ұсыныстар:Есептің шартын түсіну арқылы шығарып, нәтижесін талдай білу.

 

 

Алдынғы тақырып:

Туындының физикалық және геометриялық мағынасы.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Модулдер

Ресурстар

Басталуы

15-минут

Топқа бөлу:          1топ   Функция

  (3минут)            2топ  Туынды

                             3топ  Тригонометрия

Әр топтың топбасшысы сайланады.

Топқа бөлудің мақсаты сатылап білім шыңына шығу.Топ ережелерімен таныстыру.

Тренинг: «Ең ұлы құндылық сүйіспеншілік»

Тренингтің мақсаты :Оқушыларды адамгершілікке имандылыққа баулу.

 

Туынды тарихына шолу .

  туынды термині derivee деген француз сөзінің қазақша сөзбе – сөз аудармасы.

  • Туындыны 1797 жылы Ж. Лагранж енгізген.
  • И. Ньютон функцияның туындысын флюксия деп, ал функцияның өзін флюента деп атаған.
  • Лейбниц дифференциалдық қатынас туралы айтқан және туындыны  түрінде белгілеген.
  • Туындылар туралы ғылымды жүйелі дамытқан Лейбниц пен Ньютон болды.
  • Қазіргі кездегі    у`, f ` белгілеулерінде Ж. Лагранж енгізді.

         «Сөзжұмбақ шешу»

 

 

 

 

 

 

 

  •  

 

 

 

 

 

 

 

 

  •  

 

 

 

 

 

 

 

  •  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  •  

 

 

 

 

 

 

 

 

  •  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  •  

 

 

                           

 

  1. И. Ньютон функцияның өзін қалай атаған?
  2. Уақыт бойынша жылдамдықтың туындысы?
  3. Дифференциалдық есептеудің  негізгі ұғымы?
  4. Туынды туралы ғылымды жүйелі дамытқан кім?
  5. Мына формуламен у`= f `(g(х)) g`(х) қандай функцияның туындысын есептейміз?
  6. Туындының геометриялық мағынасы функцияның графигіне жүргізілген жанаманың қандай коэффициенті?
  7. Жаңа сабақ  :Күрделі функцияның туындысының

(7-минут)

              формуласы:  у=f(g(x))

                                   У=f1(g(x))*g1(x))

                   Мысалы:   у=(6x-13)5

                            у=5(6x-13)4(6x-13)1=30(6x-13)

                         у=√1-x2

                            у=-3x2/2(1-x3)

№213есеп тақтада әр топтан бір оқушы шығады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Интер белсенді тақта,интернет материялдары.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Алгера-10

Авторы;

Әбілқасымова,

Шыныбеков

 

 

 

 

 

Ортасы

15-минут

  №214

A)f(x)= sinx    g(x)=5x

 F(x)=sin(5x)

Б)f(x)=tgx    g(x)=7x+1

F(x)=tg(7x+1)

В) f(x)=x2 g(x)=1/x-1

    F(x)=(1/1-x)2

Бағалау:бағдаршамарқылы бағалау.

 

   №216  .Асықтағы есептер.(интерактивті тақтадан   номерленген асықтар арқылы есеп шығару)

  1. f(x)=√3x+2+x4

 ә)   f(x)=√7+14x -5x6

б)    f(x)=(-x2+2x)3+(x-3)4

в)   f(x)=(-4x3+1)4-(2-x)5

1)4х3+3/2√3х+2+х4

2)   14-30х5/2√7+14х-5х6

3)3(-х2+2х)2(-2х+2)+4(х-3)4

4) 4(-4х3+1)3*(-12х)+(2-х)4

  Бағалау:сан арқылы бағалау

мозайка

Тәсілі

 

 

 

 

 

 

 

 

Асықтағы есептер

 

 

 

 

 

 

 

 

АКТ

Аяқталуы

15-минут

 

 

Рефлексия  (Оқушылардың сабақ бойы алған білімін өз сөздерімен баяндап бере алатын,жаңа білімдерін көрсете алатын кезең )

 

              Cәйкестендіру әдісі

 

f(x)=sinx     g(x)=5x

f(x)=(6x-1)2

f(x)= x2          g(x)=6x-1

f(x)=cos5x

f(x)= tgx        g(x)=7x-1

f(x)=sin 5x

f(x)=√x           g(x)=1/x-1

f(x)=7tgx+1

 

  f(x)=√1/x-1

     

                                  

 

 

 

Сәйкестендіру әдісі

       Логикалық   есептер:Тақырыбы «ТАПҚЫШТАР»

    Мақсаты:әртүрлі астарлы сұрақтарға жауап іздеу арқылы баланың логикалық ойлауын      дамыту.

1.Елекпен су тасуға бола ма?  (болады  мұз күйінде)

2.Аңшы көлде жүзіп жүрген үйректерді бір оқпен атса,көлде неше үйрек қалады.

  (қалмайды бәрі ұшып кптеді)

3.Есік пен төрдің арасында не тұр?     (пен)

4Нені дайындауға болады  бірақ жеуге болмайды?     (сабақты)

5 Орыс күнтізбесіндегі ең қысқа ай?  (май 3әріп)

6Қандай сұраққа ия деп жауап бере алмаймыз?   (ұйықтап жатырсыз ба)

      

  Топтарды  Смаилингтер арқылы бағалау                                  

          Үйге тапсырма :          220 есеп

 Сабақ соңында БҮБ  арқылы өздерінің сабақтан алған әсерін стикер арқылы қолдың суретіне жазып      жапсырады

АКТ

         

 

Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушығатапсырманы күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

 

Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

 

 

Пәнаралық байланыс қауіпсіздік жәнееңбекті қорғау

Ережелері АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс

 

Тапсырманы жеңіл есептен бастап,бірте бірте күрделендіру арқылы қиын есептерді шығарудың жолдарын көрсетіп соның ішіндегі ең тиімдісін таңдап алуды оқушының өзіне қалдырамын.

Оқушылар бірін-бірі асырыра бағалағанда түсіндірме жұмыстарын жүргізіп, шынайылыққа таза бағасын қоюға үйретемін.

 АКТ –ны қолдану ережелерімен таныстырып,оны математика сабағында пайдаланудың тиімді тұстарын айтып өттім.Әсіресе формулалардың шығу тегін ,оны зерттеген ғалымдар туралы мәліметтерді табуда интернеттің маңызы зор.

Рефлексия.

Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал

Қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төменгі ұяшыққа  сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Бүгін оқушылар күрделі функцияның туындысын табу ережелерімен танысып,оның формулаларын пайдаланып есеп шығаруды үйренді.Сабақта оқушылар туындының тарихымен танысып,оны зерттеген ғалымдар туралы мәлімет алды..СТО технологиясының әдіс –тәсілдері сабақты жаңа қырынан көрсетті.Әсіресе « Ыстық орындық»әдісі, «Мозайка» әдісі,сәйкестендіру тәсілі оқушылардың қызығушылығын арттырды.Мен берілген уақыт мезетінде өз жоспарымдағы есептерді шығарып үлгермедім.Себебі:

1 Бұрын оқушылар топқа  бөлініп сабақ өтпегендіктен,топқа бөлінуге біршама уақыт кетті.

2Тапсырмаларды орындаған кезде оқушылар  уақытқа бағынбай бұрынғы дәстүрлі әдіспен есеп шығарып отырып алды.

3Оқушылар бірін бірі бағалау кезінде артық бағалауға жолберілді.Қорытынды бағаны мұғалімнің өзі қоятындығы оқушыларға түсіндірілді.

Қорытынды бағамдау

 

Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)?

1.Бұл сабақта ББҮ әдісі табысты болды.Бұл әдісте оқушылар өз ойын ашық айтты.

2.Топ баасшысы арқылы оқушыларды бағалау,оқушыны сыни тұрғыдан ойлауға дағдыландырып,бүкіл сынып бағаланды.

 

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(оқытуды да,оқуды да ескеріңіз )

1.СТО технологиясының «Мозайка» әдісі

2, «Асықтағы есептер»әдісі

3Формативті бағалау.

Сабақтың барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі  сабағымды жетілдіруге  көмектесетін білдім.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз