Өлең, жыр, ақындар

Сын есімнің шырайлары. Салыстырмалы шырай

Жамбыл облысы, Тараз қаласы
М.Мақатаев атындағы №14 орта мектеп
қазақ тілі және әдебиет пәнінің мұғалімі
Дуйсенбаева Куралай Жумановна

Пән: қазақ тілі 

Сынып: 7 сынып

Сабақтың тақырыбы: Сын есімнің шырайлары. Салыстырмалы шырай.

Мақсаттары: Сын есімнің шырайлары мен салыстырмалы шырайға мағлұмат беру.

Міндеттерді:

1) Сын есімнің шырайларын ажырата білу.                       
2) Сыни тұрғыда ойлау қабілеті мен сауаттылығын дамыту.                                 
3) Жеке тұлға қалыптастыру.

Күтілетін нәтиже:

1. Сын есімнің шырайларын ажырата біледі.
2. Сыни тұрғыда ойлау қабілеті мен сауаттылығы дамиды.
3. Жеке тұлға қалыптасады.

Модульдері: АКТ, СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық оқыту)

Бағалау: Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ)

Деректер: тақта, стикерлер, маркерлер, бағалау парақтары,үлестірмелі қағаз

Әдіс тәсілдер:  Кім жылдам, Миға шабу, Ой қозғау.

Сабақ кезеңдері

Уақыт

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

 

Білім

қызығушылықтарын ояту

2 мин

Миға шабу

Интерактивті тақтаға «Қайталау–оқу айнасы»   әр түрлі деңгейдегі сұрақтар беріледі.

Интерактивті тақтадағы сұрақтар арқылы оқушылардың кезекпен жауап беруі сұралады.

Оқушылар интерактивті тақтадан кез-келген ұяшықты таңдайды да, топ мүшелері кезектесіп жауап береді. Оқушылар еске түсіреді, талдайды.

 

АКТ

Түсіну

7мин

Оқулық арқылы  жаңа тақырыпты өткен тақырыппен байланыстыру

Мұғалім оқушыларға  тапсырмалар береді.

(Сын есімнің шарайлары)

Салыстырмалы шырай туралы мағлұмат береді.

ЖТ

ЖЕ

Қолдану

10 мин

Дәптермен жұмыс

54-57-жаттығулар

Мұғалім оқушыларға жаттығу жұмыстарын береді.

Әр топ жазба жұмыстарын орындайды.

СТО

Сергіту сәті

1 мин

1. Кім тапқыр

2. Ой қозғау

Мұғалім оқушыларға сұрақтар қояды.

Әр топ бойынша тапсырманың жауабын айтады.

 

Талдау

15 мин

1. Сематикалық кесте

2. Венн диаграммасы

 

Топтағы оқушылар шешімін тауып, «киелі жеті санды»  жазып алады.

 

 Тапсырмаларды орындап қағазға жазады.

 

 

Жинақтау

5 мин

Әр топтағы оқушылар 58-жаттығу бойынша Салыстырмалы  шырайларды қарастырып «Бізді қоршаған түрлі түсті әлем сипаты» әңгіме жазады.

Топ жетекшілеріне топ мүшелерін бағалау үшін критерийлер беріледі.      

Оқушылар жазған әңгімелерін оқиды, критерий арқылы топ жетекшісі топ мүшелерін бағалайды.

 

 

Бағалау

2 мин

Критерийлер арқылы бағалау

Топтың жұмыстардың жиынтық бағасы қойылады.

Өзін-өзі бағалау, топтық, жұптық бағалау

 

Рефлексия

2 мин

Стикерлерді толтыру

Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну

 

 

Үй тапсырмасы

1 мин

56-жаттығу

 

 

 

 

Бағалау

р/с

Оқушының аты-жөні

Миға шабу

Кім тапқыр

Сематикалық кесте

Венн диаграммасы

Әңгіме құрау

Қорытынды

1

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

«5» - 10; «4» - 8; «3» - 6.

 

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз