Өлең, жыр, ақындар

Өсімдіктердің тіршілік ортасы

Астана қаласы
№ 35 мектеп-лицейі
Тастенбекова Баткен Айтушевна  

   Сынып:

   3

   Пәні:

   Дүниетану

   Сабақтың тақырыбы:

   Өсімдіктердің тіршілік ортасы

   Негізгі түйінді идея:

   Өсімдіктердің адам өмірі мен жануарлар тіршілігіндегі маңыздылығы жайлы білу.

   Оқу мақсаты:

   Өсімдіктердің тіршілік ету ортасы және олардың қоректенуі жайында білу

Табыс критерийлері

Барлық оқушылар:

Көпшілік оқушылар:

Жекелеген оқушылар:

   а) Өсімдіктердің тіршілік ортасы жайлы біледі.

   ә) өсімдіктерді қорғаудағы адамның әрекеті жайында да айтады.

   б)

   в)

   а) Өсімдіктердің қоректенуі жаилы біледі.

   ә)

   б)

   в)

   а) қосымша ақпаратты жинақтау және олардың қажеттігін іріктеп алу білігін қолдана алады.

   ә)

   б)

   в)

Уақыты

Кезеңдері

Тапсырма  

мақсаты

Мұғалім не істейді

Оқушылар не істейді

Ресурстар

3 мин

 

Ұйымдастыру кезеңі

Топқа біріктіру

Түстер арқылы: қызыл, жасыл сары, көк

Бірігіп жұмыс істеу.

Шеңбер құрады

Топқа бірігеді

Түрлі–түсті түстер

5 мин

 

Білімді белсендіру «Алты қалпақ» стратегиясы

Үй жұмысын тексеру

«Топтастыру»

Бүгін ауа райы қандай?

Интербелсенді тақтадан оқушылар өсімдіктерді топтастырады

Табиғат құбылыстарының ерекшелігін білу

 

Сабақтың тақырыбын ашу

Бағыт береді

 

 

Жұмыстың қаншалықты дұрыс орындалғанын бақылайды

Түске байланысты әр оқушы өз ойын айтады, сұрақтарды тұжырымдайды және оларға жауап береді уақытқа орындайды.

Қалпақтар, суреттер, маркерлер

15 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Негізгі бөлім

Оқулықпен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Синквейн»әдісі 5 жолды өлең шығару

Тіршілік ортасының өсімдікқандай әсері бар?

Орманда қандай өсімдіктер өседі?

Шалғын мен далалы жердің өсімдіктердің қандай белгілеріне қарап ажыратасың?

 

Табиғатқа байланысты

1тақырыбы-1сөз

2 -екі сын есім\

3-үш етістік

4-төрт сөзден құралған сөйлем

5-синоним

Тіршілік ортасына қарай өсімдіктердің бәрі кез келген жерде өсе бермейтінін білу.

 

 

 

 

 

 

 

Тақырыпты ашу

Жұмысты бөліп береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағыт береді

Өз бетмімен мәтінді оқып, дәптердегі кестені толтырады. Сосын бір-біріне түсіндіреді

 

 

Оқушылар кубты лақтырады, әрбір топқа

 

 

 

оқушылар ойланады.

Оқулық, дәптер

2 мин

Бағалау

Бес бармақ әдісі арқылы

Өзін-өзі бағалау.

Оқушылардың берген жауаптарына қарап қорытынды шығарады.

Сабақты толық түсінсе  «бес бармағын» жоғары көтереді

Толық түсінбесе немесе күдігі болса «үш бармағын» көрсетеді.

Егер ештеңе түсінбесе жұдырығын көрсетеді

 

3 мин

Сергіту сәті

«Пицца» жасау

Оқушылардың бойын сергіту

Оқушылармен бірге орындайды

Оқушылар шеңберге тұрып оңға бұрылып бірінің арқасына бірі.

 

10 мин

 

Білімді бекіту

 

 

 

Шалғынды өсімдіктер жайлы білімдерін кеңейту

Сұрақтар дайындайды

Сұрақтарды талқылап, пирамидаға ұқсас етіп жинайды (жеңілден күрделіге дейін)

 

2 мин

 

Рефлексия

1. Біз өз мақсатымызға жеттік пе?

2. Қандай тапсырмалар сендерге ұнады?  Неге?

3. Тапсырманы орындау барысында қандай қиындықтар кездесті? Болашақта оларды қалай түзету керек?

Сабақты қалай түсінгендерін білу

қадағалайды

Жауаптарын стикерге жазады

 

1 мин

Үйге тапсырма

Өсімдіктер туралы жұмбақтар табу

Мақал–мәтелдің мазмұнын түсіну.

Қайдан іздеу керек екенін айтады.

Күнделіктеріне жазады

90-94 бет

Сабақтан кейінгі ойланатын сұрақтар:

   Не сәтті болды?

 

   Не сәтті болмады?

 

   Нені жақсартуға болады?

 

   Мен өз дағдыларымды нені дамыта алдым?

 

   Нені өзгертуге болады?

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз