Өлең, жыр, ақындар

Ыбырай – шағын әңгіме шебері

 

    Күні:25.11.16ж. 10-класс Жалмұқанова Аяжан Асқарқызы. Ақтөбе облыс, Ойыл ауданы, Амангелді орта мектебі

Сабақтың тақырыбы

Ыбырай – шағын әңгіме шебері

Мақсаты

  1. Ыбырай Алтынсариннің «Шағын әңгіме шебері» екенін өз шығармалары арқылы дәлелдеп, соған оқушыларға жаңа білімді өздігінен игерту арқылы көз жеткізу.
  2. Оқушылардың тақырып бойынша ой тұжырымдарын, өздігінен ізденту, шығармашылық қабілеттерін, ой - өрісін дамыту.

Оқыту нәтижесі

Әңгімелерінің мазмұнымен танысып, шығармашылық тапсырмалар орындайды.

Әдіс-тәсілдер

«Жедел тест», «Әдебиет лотосы», «Салыстыру»

Ойлаудың жіктелуі

Уақыты

Ресурстар

Сабақтың мазмұны:

                                           Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

 

Білу

8мин

Қағаз қиындылары

Ұйымдастыру кезі:

1.Оқушыларды түгендеп,назарын сабаққа аудару.

2. Топқа бөлу

1-топ: «Ыбырай әңгімелері», 2-топ: «Ыбырай өлеңдері»

Үй тапсырмасын тексеру: Жедел тест

Ақын шығармалары арқылы 2 топқа бөлініп, тест орындайды.

Түсіну

10 мин

Үнтаспа, кеспе қағаз

Мағынаны тану: Проблемалық сұрақ

Әңгіме дегеніміз не?

           Әңгіме – оқиғаны баяндауға негізделген қара сөзбен жазылған көркем шығарма. Әңгімеде бас-аяғы жинақы, тиянақты бір оқиға айтылады.

 Әңгімелер: 1) «Мейірімді бала», 2) «Бақша ағаштары», 3) «Әке мен бал», 4) «Таза бұлақ» 

Үнтаспадан тыңдату

Қойылған сұраққа жекелей өз жауаптарын айтады. Ақын әңгімелерін үнтаспадан тыңдайды.

Қолдану

8 мин

Кеспе қағаздар

Шығарма аты

Кейіпкерлері

Оқиға желісі

Түйінді ой

Қазіргі  заманмен салыстыру

Әке мен бала

 

 

 

 
 

Бақша ағаштары

 
 

 

 

 

Әдебиет лотосы

Әр топ берілген әңгіме мазмұнына талдау жасайды.

Талдау

7мин

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

Слайд, қима қағаз

Салыстыру:

Ы.Алтынсарин

Ұқсастығы

Н.Назарбаев

Қазақтың аса көрнекті

ағартушы-педагогы,

жазушы, этнограф,

фольклоршы,

қоғам қайраткері,

Тұңғыш мектеп ашты

 

 

«Болашақ» бағдарламасы, Назарбаев зияткерлік мектебі.

Еуразия университеті,

Назарбаев Университетi ашылды

Сергіту сәті: «Жақсылық тамшысы»

Топ бірлесе отырып Ыбырай мен  ел президентінің халқы үшін еткен еңбектерін топтастырады.

2) Өздері жасаған жақсылықтарын жазады.

Әр бала тамшыға өзі жасаған жақсы істерін жазады.

Жинақтау

5 мин

Плакат, маркер, к

еспе қағаздар

1)Ыбырайдың әңгімелеріндегі адамгершілік қасиеттерді топтастыру.

Ойтолғаныс: «Ыбырай – шағын әңгіме шебері»

Ақындар – Жазушылар

Сынып оқушылары бірлесе отырып ақын шығармаларына топтастыру жасайды, өздері екі топқа бөлініп өлең шығарады немесе эссе жазады.

Бағалау

(Кері байланыс)

5мин

Житондар, Қалпақтар

Үйге тапсырма:1)“Қазақ арасынан шыққан тұңғыш кемеңгер”

тақырыбына эссе жазу.

2. “Ыбырай және болашақтағы қазақ мектебі”

тақырыбына пікір таласын жүргізуге сұрақтар әзірлеу

   “Мен үшін...” әр жеке тұлғаның бүгінгі сабақ бойынша өз ой – пікірлерін тыңдау.

Бағалау- житондар арқылы

Үйге тапсырма алып, өздеріне ұнаған пікірлерді  таңдау арқылы  сабаққа мәлімдеме жасайды.

http://ыбырай-шағын әңгіме шебері


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз

Пікірлер