Өлең, жыр, ақындар

Оқу құралдары

Тақырыбы: Оқу құралдары

Мектебі: И.П.Шухов атындағы Преснов орта мектеп-гимназиясы

Күні, айы:

Мұғалімнің аты-жөні: Каир Гульнара Алдабергеновна

1-сынып

Сабақ бағдарлама бойынша 35 минут өтеді.

Сабақта қатысқан оқушылар саны:12

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

Сөзді зейін қойып тыңдау, түсіну және оған сәйкес дұрыс әрекет жасау

Сұхбаттасының не туралы айтқанын түсіну және тілдік нормаларды сақтай отырып түрлі тәсілдермен жауып беру.

Мәтіндегі таныс сөздердің мағынасын түсіну.

нормалардысақтай отырып, түрлі тәсілдірмен жауап беру.

1.2.6.1. Тыңдаған/оқыған материал туралы пайымдамасын

             (ұнайды/ұнамайды) жазу.

Мұғалімнің көмегімен көптік жалғауда, септік жалғауда ауызша тілде қолдану.

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: Не? деген сұраққа жауап бере алады. Сабақта үйренген оқу құралдарын атай алады

Оқушылардың басым бөлігі:

Оқу құралдарын өзара сөйлесу кезінде еркін қолдана алады

Кейбір оқушылар:

Басқа да оқу құралдарын атауларын біледі,оларды өмірлік жағдаятта дұрыс қолдана біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар

Сабақтың басы

(2-5 минут)

(Мұғалімнің көмегімен)

- Бүгін кім кезекші?
- Сыныпта кім жоқ?
- Аптаның қай күні?
- Балалар, ортаға шығамыз шеңбер құрамыз.

Оқушылардың сабаққа дайындығы

Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру.

Баларға стикерлер таратылады. Сол стикерлерге оқушылар жүрек, гүл, күн шуағын салады. Барлық оқушылар ортаға шығып стикерлерді жерге тастайды. Кімге қандай стикер тиеді сол стикер бойынша топқа бөлінеді.

Хормен: Ұжымдық жұмыс

Кел, балалар, күлейік,
Күлкіменен түлейік.
Қабақ түйген не керек
Көңілді боп жүрейік.

- Балалар, тақатаға қараңдар, не көріп тұрсыңдар?
- Оқу құралдары.
- Дұрыс
- Ал енді мен сендерге жұмбақ жасырамын сендер жауабын табыңдар.

- Балалар, алдарыңда постер жатыр сол постерді өз білімдеріңмен толықтырыңдар.

Я все знаю всех учу,
А сама всегда молчу.
Чтоб со мною подружиться
Нужно грамоте учиться

Книга-кітап

Отгадай, что за вещица,-
Острый клювик, а не птица,
Этим клювиком она
Сеет-сеет семена.

Ручка-қалам

Если ты его отточишь,
Нарисуешь все, что хочешь!
Солнце, море, горы, пляж.
Что же это .....

Карандаш-қарындаш

Если ей работ удашь-
Зря трудился карандаш

Резинка-өшіргіш

Кто я, если прямота
Главная моя черта?

Линейка-сызғыш

Два конца,
Два кольца
Посредине гвоздик

Ножницы–қайшы

 Хормен айтылады

- Балалар, осылардың барлығы «Оқу құралдары»  деп айтылады.

1-слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

Стикер, маркер

 

 

 

 

 

 

Музыка әуенімен өтеді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кітап, дәптер, қалам, өшіргіш,

Қарындаш,

 

 

 

 

 

2-Слайд

 

Сабақтың ортасы

(6-35 минут)

Балалар, алдарыңда постер жатыр сол постерді өз білімдеріңмен толықтырыңдар

    Менде .... бар    1-топ
    Менде..... бар

    Маған ....ұнайды. 2-топ
    Маған ....ұнайды.

    Мынау ..... кітап.
    Мынау.......өшіргіш 3-топ

Диск арқылы жаңа сөздерді бекіту, тыңдау, қайталау.

Есікті біреу қағады. Сыныпқа әже кіреді.
- Сәлеметсіңдер ме, балалар.
- Мен алыстан келдім. Сендер жақсы оқиды деп естідім. Мен сендерге сыйлық әкелдім. Қазір барлығымыз шеңберге тұрып шеңбер бойымен мына қорапты бір-біріне бересіңдер. Кімнің қолында қорап болады сол сөзді айтады және аударады. Мен қатты шаршадым. Барып отырайын. Сендер мұғаліммен бірге  өздерің ойнап менің сыйлығымды бөліп алыңдар.

1-сөз «Доп»

Футбол деген ойынға
Барлық бала құмар – ақ.
Бірақ жолдың бойында,
Доп теппеңдер қуалап.

2-сөз «Оқушы»

Мен оқушы боламын,
Жақсы баға аламын.
Таудай үлкен талабым,
Содан жақсы сабағым

3-сөз  «Ата, әже, әке, іні, сіңлі,»

Атам, әжем, әкем, шешем
Әпкем, сіңлім, ағам інім және мен.
Бір үйде біз нешеуміз?
Кел санаймыз екеуміз.

4-сөз «Мектеп»

Сәлем, саған мектебім,   
Алғыстарым көп менің.
Оқу, білім, тәрбие
Ой-санама еккенсің.


    Жақсы, балалар, жарайсыңдар!
    Ал енді көрейікші әже бізге не әкелді.

   
Диалог  (Жұптық жұмыс)
-    Сенің атың кім?
-    Менің атым...
-    Сен неше жастасың?
-    Мен жеті жастамын.
-    Сен қайда тұрасың?
-    Маған дәптер берші?
-    Міне, ал.

Оқулық

 

 

 

 

Постер, желім

 

 

 

 

 

 

 

 

Аудиодиск:

1.7.1.

1.7.3.

 

Қорап сыйлығымен

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Көңілді музыка әуенімен шеңбер құрап қорапты бірін біріне беру.

 

 

Әженің сыйлықтарын үстел үстіне қойып диалог жүргізуге үйрету.

 

Диалог барысында оқу құралдарын қолдана білу, яғни тіл дамыту

Сабақтың соңы

30-35 минут

(Қ) Сабақты қорытындылау мақсатында оқушылармен кері байланыс орнатамын. (Смайликтер арқылы).

Оқушылар сабақ барысында нені білгені, қалай жұмыс істегені, не қызық әрі жеңіл болғаны, не қиындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады.

 

Мұғалімнің кері байланысы

Қорытындылау

1. Сабақ барысында өзгертулер енгізілді ме?

Неге?

2. Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?

Сергіту сәтін, психологиялық ойын енгіздім.

 

Себебі, бұл жастағы балалар тез шаршап, жалығып кетеді.

Балалар  тапсырмаларды тәжірибеде қолдана отырып, бәрін түсінді. Сабаққа театрализация еңгіздім. Бұл кезең оқушыларды қызықтырып, есте сақталады.

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз