Өлең, жыр, ақындар

Көлік. Қала және ауыл көліктері

ШҚО, Аякөз ауданы, Бозай ауылы
«Сергиополь жалпы білім беретін орта мектеп» КММ
Ағылшын тілі пәнінің мұғалімі: Слямбекова Каламкас Слямбековна

Сынып:

1 «Д»

Пәні:

Дүниетану

Сабақтың тақырыбы:

Көлік. Қала және ауыл көліктері.

Негізгі түйінді идея:

Көліктердің адам өміріндегі маңызын білу.

Оқу мақсаты:

Көлік түрлерімен танысу. Қала және ауыл көліктерінің айырмашылығын ашу.

   Барлық оқушылар: 25

Көпшілік оқушылар:

Жекелеген оқушылар:

      а) Жаңа білімді игереді

      ә) Сұрақтарға жауап бере алады

       б) Көліктердің түрлерін біледі

 

 

а) Мәтін мазмұнын толық меңгереді

ә) Өз ойын еркін жеткізе алады

б) Ауыл және қала көліктерін салыстыра алады.

а) Меңгерген мәтіндіі талдай алады

ә) Көліктердің пайдасы мен зиянын талдай алады

б)Өмірмен байланыстыра алады

в)Тың ойларын ортаға салады

Уақыты

Кезеңдері

Тапсырма  

Мақсаты

Мұғалім не істейді

Оқушылар не істейді

Ресурстар

1 мин

Ұйымдастыру

Шеңбер әдісі.

«Алақан жылуы»

Бір-біріне деген құрметін арттыру

Оқушылардың көңіл-күйін көтереді. Сабақты бастайды.

Бір-біріне алақан жылуын береді.

 

5 мин

 

Топқа бөлу

Оқушыларға қолдарына әр түрлі көлік суретін тарату, сол арқылы оқушылар өз тобын табады.

Ынтымақтастық  атмосфера құру

Көлік түрлері арқылы топқа бөлінеді.

I  топ  «Қала көліктері»
II топ  «Ауыл  көліктері»
III топ  «Су көліктері»
IV топ«Арнайы көліктер»

Топқа бөлінеді. Топ ережесін еске түсіреді.

Бағалау формасы айтылады.

Ұшақ - 5
Пойыз - 4
Автобус -3

Көлік суреттері

5 мин

Үй жұмысын тексеру

Адамдар қайда жұмыс істейді?

Сөйлейтін қабырғалар

Білімдерін анықтау.

«Кім боламын?» тақырыбына салып келген суреттерін қорғайды.

Оқушылар салып келген суреттерін сөйлетеді, жазып келген эсселерін оқиды.

Әр маманды қсуреттері, эссе

2 мин

 

5 мин

Қызығушылықты ояту

 

Мағынаны тану

Аудио-таспа: «Қала, әуе және ауыл көліктері» дыбысын тыңдату

 

Аудиториямен байланыс

Оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын ояту

 

Оқушылардан аудиотаспадан қандай көліктердің дыбысын естігенін сұрау.

 

Оқулықпен жұмыс

Мәтінді оқиды

Түсініксіз сөздердің мағынасын ашады.

Естігені туралы ойларын ортаға салады. Сабақтың тақырыбын тауып, мақсатын ашады.

Оқулық ішінен бүгінгі өтетін жаңа тақырыпты тауып алады.

АКТ

 

Кітап

15 мин

 

 

 

 

 

Негізгі бөлім

 

Ой толғаныс

 

 

Әр топқа арнайы дайыдалған тапсырмалар

 

 

Оқытуда кедергілерді жоюға  тапсырмалар

4 ашық сұрақ әдісі:

І. Қала көліктері тобына: Ауыл көліктерінің түрлері?

Шаруашылыққа келтіретін пайдасы туралы айт.

ІІ. Ауыл көліктері тобына:

Қала көліктерінің түрлері? Қала көліктерінің адамға тигізетін пайдасы мен зияны?

ІІІ.  Арнайы көліктер тобына: Арнайы көліктердің пайдасы?

ІV. Су көліктері тобына:

2) Қандай жол ережелері мен белгілерін білесіңдер?

Топ мүшелерінің жауабын қолдайды, мадақтайды.

Ойланады, жауап береді.

Мәліметті оқулықтағы жаңа тақырыптан алады. Топ басшысы өз тобының мүшелерін бағалайды, көліктің түрлерін береді.

 

 

Акт

 

Көліктің түрлері

2 мин

Сергіту сәті

Бейнетаспадан  үзінді көрсету.

 Көңіл күйлерін көтеру.

 "Дұрыс, дұрыс емес" ойыны.

Жол ережелері

Дұрыс жауапқа қол соғады, дұрыс емес жауапқа аяқ тарымен еденді тарсылдатады.

АКТ

5 мин

Дәптермен жұмыс

 

 

«Сандар реті бойынша сызық жүргіз.»

 

Өз бетінше жеке дамуына мүмкіндік беру.

Оқушылардың барлық белсенді қатысуын қадағалайды, мадақтайды, қолдау көрсетеді.

Оқушылар белгілі уақыт ішінде тапсырмаларды орындайды: сандар реті бойынша сызық жүргізіп, көліктің суретін салады.

Бояйды, ауыл көліктерін жасыл түске, қала көліктерін көк түске.

Дәптер, бояу қарындаштар.

3 мин

Қорытындылау

Әңгіме дебат.

Топ басшылар өз тобына берілген тапсырманы қорғау.

Сыни тұрғыдан ойлау.

Барлық топтың топ басшысына бір сұрақ қояды. Мұғалім топ басшыларының жауаптарын бағалайды.

Әр топ топ басшысы өз ойын ортаға салады.

АКТ

1 мин

Үйге тапсырма

Болашақтың көлігі кандай болуы мүмкін?

Эссе жаз.

Оқушы қабілетін шыңдау.

Түсіндіреді. Тақтаға жазады.

Күнделіктеріне жазып алады

Күнделік, қалам.

2 мин

Рефлексия

Кері байланыс

Оқушылардың сабақ барысы туралы пікірін білу.

Түрлі-түсті стикерлерді таратып беру.

Оқушылар  бағдаршамға стикерлерді жабыстырады.

 Сабақ  ұнаса жасыл түс, ұнамаса сары түс

Стикер, бағдаршам

Сабақтан кейінгі ойланатын сұрақтар:

   Не сәтті болды?

 

   Не сәтті болмады?

 

   Нені жақсартуға болады?

 

   Мен өз дағдыларымда нені дамыта алдым?

 

   Нені өзгертуге болады?

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз