Өлең, жыр, ақындар

Ойланып, ойна

"№42 жанында интернаты бар жалпы орта білім беретін мектеп" КММ
дефектологы: Кудайбергенова Райгуль Жумагалиевна

Пәннің аты: «Міндетті жеке және топтық сабақтар»

Уақыты: 12.00

Кабинет: 6

Дефектолог Кудайбергенова Р.Ж

Сабақтың тақырыбы

Ойланып, ойна

Мақсаты

   Оқушылардың танымдық деңгейін түзете - дамыту. Әртүрлі ойындар ойнай отырып, топтауды, кеңістікте бағдарлауын, суретші қателігін табу арқылы байқампаздық әрекетін дамыту.

Ұйымдастыру

 Мұғалім әрекеті                                   Оқушылардың әрекеті

Оқушылармен амандасу. Зейіндерін сабаққа шоғырландыру.

Негізгі бөлім

   Ширату: «Топтау, жіктеу» ойыны (ауызша)

   Көктем, жаз, күз, қыс - жыл мезгілдері;

   Қуыршақ, доп, барабан - ойыншықтар;

   Диван, кресло, үстел, орындық - жиһаздар;

   Кесе, қасық, тарелка, табақ - ыдыстар;

   Апта күндері - дүйсенбі, сейсенбі, сәрсенбі, бейсенбі, жұма сенбі, жексенбі.

   Киімдер - жейде, көйлек, шалбар, футболка т.б

   Оқу құралдары - дәптер, кітап, өшіргіш, қарандаш т.б

   Сандар - 1. 2. 3. 4. 5. 6.

Оқушылар оқылған сөз тізбегінен кейін топтап айту керек (не болмаса жіктеп)

 

 

 

 

 

 

 

Ойлау қабілетін дамыту ойыны - «Сиқырлы пішіндер». Оқушыларға әртүрлі пішіндер беріледі. Пішіндерден «қайық», «түлкі», «үй» жасаулары керек.

Зейін шоғырландыру. Кеңістікті бағдарлау. Құрал-жабдықтары: әртүрлі заттар бейнеленген суреттер. 
Мазмұны: Балалардың алдында үлкен бөлменің суреті тұрады. Балаларға суреттерді таратып беру. Суреттерді орындарына орналастыруды ұсыну. Мысалы, балықты аквариумге салу, гүлді үстелдің үстіне, суретті қабырғаға ілу. Ойын осылай жалғаса береді

Қабылдауын дамыту ойыны:

Теріс сурет суретпен жұмыс Тақтаға «теріс сурет» ілу. Әр оқушы суретші қателігін көрсетіп, түсіндіру.

 «Нүктелерді қос».

Мақсаты: ойлау қабілетін дамыту, арт терапия арқылы мидың жалпы белсенділігін қалыптастыру.

Оқушыларға әрқайсысына 20 нүктесі бар бір-бір қағаздан беріледі. 

Пішіндерден кеме, түлкі құрастырып, қағаз бетіне жабыстыру керек.

 

 

Оқушылар бөлмедегі кеңістікті сезініп, заттарды орындарына орналастыру керек.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Суретші қателігін тауып, түсінідіру.

 

Мозайка құрастыру

Ойыншықтар. Әр балаға жеке мозайкалар таратылады. Оқушы не құрастырғаның айтып, атауларын топтастырады.

Мозайка құрастырып шыққан бейнені сыныппен бірігіп топтау.

Кері байланыс

«Құм» терапиясы, Сабақтан алған асерлерін суретпен бөлісу

 

Қорытындылау

 

Бүгінгі сабағымызда әр түрлі ойындар ойнап, жан-жақты дамыды. Сабаққа белсенді қатысып, өздеріннің ойларыңмен бөліскендеріне рахмет.

 

 

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз