Қазақ тілі 2 сынып Күні 23/02
Ашық сабақ тақырыбы: «Етістікті қайталау»
Мақсаты:
1. Оқушылардың етістік сөз табы бойынша алған білімдерін жетілдіру, толықтыру.
2. Оқушылардың шығармашылығын, қызығушылығын, зейінін, ойлау-қабілеттерін дамыту.
3. Сауаттылық, жолдастыққа, жылдам ойлауға, ұлттық салт-дәстүрді құрметтеуге тәрбиелеу.
Әдісі: түсіндіру, сұрақ - жауап, көрсету, салыстыру, талдау, сипаттау, ойландыру. т. б.
Көрнекілігі: орамал,суреттер, қима - қағаздар, асықтар, ребус
Пән аралық байланыс: Дүниетану, ана тілі
Бөлімі Уақыт өлшемі. |
Бөлімнің мазмұны |
Мұғалім іс-әркеті |
Оқушы іс-әрекеті |
Бағалау (формативті, жиынтық) |
Ресурстар |
І. Кіріспе 5 мин. |
1. Ұйымдастыру кезеңі. 2. Психологиялық атмосфера құру. 3. 2 топ құру. «Зат есім» «Етістік» |
Амандасу. Оқушылар тұрғызып, жұмбақ шешкіземін. Топ басшыларын «Тақия кигізу» арқылы таңдау Топ басшыларына топ мүшелерін бағалау парағы беріледі
|
Оқушылар амандасады, шеңберге тұрып, сергіту сәтін орындайды. әрбір оқушы буын арқылы өз жартысын тауып, шыққан сөз бойынша тиісті орнына отырады. Оқушылар ережені өздері айтады. - тәртіп сақтау; |
«жақсы, өте жақсы». |
Тақия, жұмбақтар
|
ІІІ. Негізгі бөлім. 25 мин
|
Ой қозғау 1. Қатесін түзет! 2 топқа қате жазылған ереже ұсынылады, топ мүшелері қатесін табады. «Орамал тастамақ ойыны арқылы ережелер қайталанады 2 . "Ханталапай" ойыны арқылы нөмірленген асықтар тасталады. Тақтада 1 топ Зат есім, 2 топ Етістік сөздерінің әріптеріне асық нөмерлеріне сәйкес зат есім және етістіктер жазады. 3. Сөздерден сөйлем құрастыру 1 топ. Құстар еш уақытта өз ұяларында ұйықтамайды 2 топ.Ұяларында олар тек жұмыртқа басарда ғана отырады. Етістікті тауып, сұрақ қою «Сақина салу» ойыны арқылы топ басшылары оқушыны таңдайды. Тапсырманы оқулықтағы -жаттығумен сәйкестігін тексеру. Сен білесің бе? Қандай құстар білетінін сұрау Көркем жазу Ее әрпін жазу Қимылмен көрсету арқылы етістіктер жазғызу,оқыту 4 .Сергіту сәті «Соқыртеке» ойыны оқушылар көздерін жұмады Дыбыстар естіледі. Ауа, су, күн -тіршілік көзі. 3 тілде жазғызу,оқыту Табиғат-природа-nature`-нейчэ 6. "Ақсүйек"ойыны Тақтамен жұмыс -жаттығу 7. «Артығын тап!» Дәлелде 8. «Қоржын» ойыны 1 топ зат есім жазады, 2 топ етістік қосып айтады |
Сыни тұрғыдан ойлауға бағытталған тапсырма. Ұсынылған тақырып бойынша өз білімдерін актуалдандыра алады; Бұрынға білімді жаңа біліммен ұштастыра алады, Ұсынылған ақпаратты сыни тұрғыдан бағалай алады; Ақпаратпен жұмыс жасау барысында ықыласты болады; Ақпаратты өз бетінше түсіну процесін басқара алады; Мәтінмен өз бетінше жұмыс жасау дағдысын дамытады; Мәтінге және оқылған проблемаға сұрақ қояды, белгілейді, тұжырымдайды; Ақпаратты қысқа түрде жазбаша тұжырымдайды; Таным әрекеті процесінде қарым қатынас шеберлігі. |
Оқушылар ережені өздері айтады. - тәртіп сақтау; - белсенділік таныту; - ұйымшылдық; - Жауапкершілік Ұсынылған тақырып бойынша өз білімдерін актуалдандыра алады; Бұрынға білімді жаңа біліммен ұштастыра алады, Ұсынылған ақпаратты сыни тұрғыдан бағалай алады; Ақпаратпен жұмыс жасау барысында ықыласты болады; Ақпаратты өз бетінше түсіну процесін басқара алады; Мәтінмен өз бетінше жұмыс жасау дағдысын дамытады; Мәтінге және оқылған проблемаға сұрақ қояды, белгілейді, тұжырымдайды; Ақпаратты қысқа түрде жазбаша тұжырымдайды; Таным әрекеті процесінде қарым қатынас шеберлігі. |
Топта оқушылар өзара бағалап отырады. |
Интерактивті тақтадағы жаңа сөздер слайды. 4 слайд.
Орамал, сақина, қима қағаздар, суреттер, сүйектер, асықтар, қоржын |
ІІІ Шығармашылық жұмыс |
Суреттер таратылады, сол суреттерге сәйкес етістіктерді орналастыру Тартты, биледі, құйды, шашты, итерді, әңгімелесті, өсті, секірді, иірді, терді, жүгірді, құрастырды. |
Суреттер таратылады,сол суреттерге сәйкес етістіктерді орналастыру Тартты, биледі,құйды, шашты, терді, әңгімелесті, өсті, секірді, иірді, терді, жүгірді, құрастырды |
Суреттер таратылады,сол суреттерге сәйкес етістіктерді орналастыру |
Бағалау парақтары АКТ Қай топтан шықса, сол топтың басшысы сол баланы бағалайды. |
Суреттер, парақшалар. |
ІҮ. Қорытынды бөлім. 5 мин. |
Қорытынды бөлім Үйге тапсырма -жаттығу Топ басшылары бағалайды |
Рефлексия |
Күнделікпен жұмыс |
Формативті бағалау. |
бағалау парағы. Постер, маркер |
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі