Өлең, жыр, ақындар

Жабайы жануарлар мен үй жануарлары

САБАҚ: жаратылыстану             

Мектеп: «Дарбазақұм негізгі мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Күні:  14. 02. 2017 ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Муралимова Нуржамал Тұрарбекқызы

СЫНЫП:  1 «Ә»

Қатысқандар: 25

Қатыспағандар:

Оқу мақсаттары

  1.2.2.2. Жабайы және үй жануарларын ажырату

Бағалау критериилері

1. Жабайы және үй жануарлары ұғымын түсінеді.

2. Жабайы және үй жануарларын танып, біледі, ажыратады

3. «Жабайы жануарлар мен үй жануарлары» мәтінімен танысып, талдау жүргізіледі.

Ойлау деңгейлері:

Білу

Түсіну

Қолдану

Тілдік мақсат:

  1. Тақырыпқа байланысты түйінді сөздермен таныстыру.

  2. Тақырыпқа қатынасы бар сөздерді үш тілде танып білу, үйрету.

Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:

Сиыр-карова-cow, Жылқы-лошадь-hors, Қой-баран-rаm, Ешкі-коза-qoat, Мысық-кошка-cat, Ит-собака-dog, Жануар-животное-animal, Жабайы-дикий-wild, Қасқыр-волк-wolf, Үй жануары-домашние животное-house answering. Ат-лошадь–at , сиыр-корова-cow, түйе-верблюд-camel.

Талқылауға арналған сұрақтар:

   Қандай үй жануарларын білесіңдер?
   Төрт түлік малга қай жануарлар жатады?
   Адамға жануарлардың қандай пайдасы бар?
   Қандай жабайы жануарларды білесіңдер?
   Жабайы жануарлар қайда тіршілік етеді?

Не себепті ... деп ойлайсың
Жабайы жануарлар қалай қоректенеді?
Не себепті жабайы жануарлар дейміз?

   Алдыңғы оқу:

1.2 2.1 Жануарлардың негізгі сипаттамаларын атау

Жоспар

Жоспарланған  уақыт есебі

Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі  жазбаларды өзіңіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз)

Ресурстар

Дереккөздер

Басы

 

Шаттық шеңбері

   Топқа бөлу.

  1-топ «үй жануарлары».

  2-топ «жабайы жануарлар».

Суреттер, видеоролик.

Ғаламтор.

 

Бағалау критериилері

1. Үй жануарлары және жабайы жануарларды біледі.

  Дескриптор

  Үй жануарларын айта алады.

  2. Жабайы жануарларды айта алады.

  3. Туйінді сөздерді үш тілде айтып алады.

 

 

Ортасы

 

Тапсырма

«Ойлан тап» ойыны.

1-топ Т-әріпінен басталатын жануарлар аттарын табу.

Торпақ, түйе, түлкі, тана, теке, тай

2-топ Қ әріпінен басталатын жануарлар аттарын табу.

Қ әріпінен басталатын жануарлар аттарын табу.

                 1-топ                                   2-топ

     

 

 

 Бағалау критериилері

1. Үй жануарлары және жа  байы жануарларды біледі.

  Дескриптор

   1. Жануарларды атай алады.

   2. Жануарлардың төлдерін ажырата алады.

 

 

Тапсырмалар.  Суретпен жұмыс

Суреттегі жануарларды үш тілде айтады. 

«Үй жануарлары туралы» ертегі бейнефильм көрсету.

 

 

Бағалау критериилері

Жабайы және үй жануарларының тіршілігі туралы біледі.

  Дескриптор

  1. Сурет бойынша төлдерін атай алады.

  2. Жануарларды сипаттай алады

  3. Үш тілде айта алады.

 

 

Сергіту сәті: «Қаражорға» әніне қойылған би билету.

 

 

 

Тапсырмалар  

Мәтінмен жұмыс.Жануарлар тірі табиғаттың негізгі бөлігі.Жануарлар екіге бөлінеді: Үй жануарлары және жабайы жануарлар. Жануардыңтабиғаттағы тіршілігі ерекше әрі қызықты.Олардың адам үшін пайдасы да өте зор. Жылқы, түйе, сиыр, қой, ешкі, ит, мысық, тауық адамның үйінің маңайында тіршілік етеді.Сол үшін үй жануарлары деп аталады.

Жабайы аңдар-табиғи жағдайда өз бетімен тамақ тауып, тіршілік ететін жануарлар. Жабайы жануарлардың түрлері өте көп.

 

 

Бағалау критериилері:

1. «Жабайы жануарлар мен үй жануарлары» мәтінімен танысып,талдау жүргізіледі

 

Дескрипторлар:

1. Балалар жабайы және үй жануарларын ажырата алады.

2. Жануарлардың мекені жайлы толықтай әңгімелей алады.

3. Жануарлардың атауларын үш тілде айта алады.

 

 

Соңы

 

Бағалау

«Бағдаршам» әдісімен бағалау.

Жасыл – түсіндім

Қызыл – жартылай  түсіндім.

Сары – түсінбедім.

Кері байланыс:

 

«Білім ағашы»

Әр оқушы стикерге «+», «- » іледі.

 

 

 

Қосымшамəліметтер: оқулықтан тыс:

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

«Менің сүйікті жануарым» тақырыбында сурет салу.

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

«Екі жұлдыз, бір тілек»  арқылы бағалау.

Пəнаралық байланыс –  өзін-өзі тану, қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын тілі.

Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс:  «Қимыл-қозғалыс жаттығулары» сергіту сәтін орындау.

Құндылықтар  мен  байланыс (тəрбие элементі)

Жануарларды қорғауға тәрбиелеу.

Рефлексия

   Сабақтың мақсатымен оқу міндеттері  орындалды ма?

  Бүгін оқушылар не үйренді?

  Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

  Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?

(тапсырмалар сəйкес болды ма?)

  Уақытты қалай пайдаландым?

  Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім жəне неге?

   

   Сабақтың мақсаты мен міндеттері орындалды.

   Оқушылар бүгінгі сабақта отбасы туралы мағлұмат алды.

   сәтті өтті, жоғары деңгейде өтті.

   Жоспарланған саралау іске асты, себебі берілген тапсырмалар оқушының жас ерекшелігіне сәйкес болды.


   Уақытты тиміді пайдаландым, себебі жоспарда қамтылған.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз

1. "Ойлан тап" ойыны         

2. "Үй жануарлары" туралы ертегі

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалы тигізер еді?

1. Ойындар «Кім жылдам?», «Кім тапқыр?»

2. Сурет салу.

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

Деңгейлік тапсырмаларға назар аударуым керек екенін ұқтым.


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз