Өлең, жыр, ақындар

Құмырсқаның қанағаты

Пәні: Әдебиеттік оқу

Сыныбы: 3 «а»

Тақырыбы: Құмырсқаның қанағаты

Мектеп: «Т.Аубакиров атындағы жалпы орта мектебі»  коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

   Күні: 22.0.2017

Мұғалімнің есімі: Атабаева С.Н

   Сынып: 3 «А» сынып

Қатысқандар саны: 16

Қатыспағандар саны:1

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттар)

Ертегіні мәнерлеп оқиды, мазмұнын түсінеді. Өмірмен байланыстырады, жақсы мен жаманды салыстырады. Өздерінің бойындағы мінез сипаттарын анықтайды.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Ертегінің  мазмұнын түсіне отырып, әңгімелейді. Оқушылар өз қөзқарастарын дәлелдеп, шығармашылық тапсырмаларды орындай алады,

Оқушылардың басым бөлігі:

Ертегіні оқи отырып ауыз бірлікке, ұйымшылдыққа, қанағатшыл болуға, жақсы қасиеттерді үйренеді. Құмырсқаның іс - әрекетіне талдау жасап, үлгі алады.

Кейбір оқушылар: Құмырсқа туралы өз бетінше ертегі құрастыра алады.

Күтілетін нәтиже

1.Оқушылар өз қөзқарастарын дәлелдеуге, шығармашылық тапсырмаларды орындауға, белсенді жұмыс істеуге дағдыланады. 2.Құмырсқаның іс-әрекетіне талдау жасап, үлгі алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар:тақырып мағынасын түсінеді және түсіндіре алады(айтылым,оқылым), анықтамаларды дәптерге қатесіз жаза алады (жазылым), тақырыпты топта талқылау кезінде бір-бірін мұқият тыңдайды (тындалым).

Негізгі сөздер мен тіркестер: Сөз тапқанға қолқа жоқ.

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Ерегіні оқып, мазмұнын айту..

Жазылым бойынша ұсыныстар

Анықтамаларды, термин сөздердің анықтамаларын, тақырыпқа қатысты сандарды дәптерге тауып, қатесіз жазуға мән беру

Алдынғы оқу

Оқушылар осыған дейін меңгерген білімдерін жаңа тақырыпты меңгеруге қолданады, бір бірімен байланыстырады.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталу

7-минут

Ұйымдастыру кезеңі: 

                        Топтастыру

1-топ  «Талап»

2-топ  “Еңбек”

3-топ “Қанағат” 

 Үй жұмысы.  

Қызығушылығын ояту:

Ертегіде кімдер туралы айтылған?

«Кезбе тілші» әдісі арқылы сұрау

1 - топ: ертегідегі кедейге, оның іс - әрекетіне баға бер.
2 - топ: Ертегідегі байға, оның іс - әрекетіне баға бер.
3 - топ: ертегідегі диірменшіге, оның іс - әрекетіне баға бер.

        «Ыстық микрофон “әдісі

1. Бай қандай адам?
2. Бай қандай балтаны алғысы келді? Неліктен?
3. Кедейге сипаттама бер?
4. Кедей адамның орнында сен болғаныңда не істер едің?
5. Ертегідегі кейіпкерлерді ата?
6. “Құлқыны тоймаған қу, күндеп көре алмайды” сөздері қай кейіпкерге қатысты?

АКТ карточкалар

 3-сынып оқулығы суреттер

 

Гүлдер

Ортасы

 

 

 

25 минут

 

 

 

 

 

 

 

  Ой қозғау:

  1. Балалар құмырсқаны көргендерің бар ма?
  2. Ол қандай жәндік?
  3. Құмырсқадан нені үйренуге болады?
  4. Қанағат дегенді қалай түсінесіңдер?

   Жұмбақ шешу.
Екі ұшы жұдырықтай

Ортасы қылдырықтай

                                         
Видео ролик көрсету: Құмырсқаның ұйымшылдығы туралы: 

Біз құмырсқа туралы не білеміз?

Бірінші жеке жұмыс, екінші жұппен жұмыс,  үшінші топта талқылайды.

Сөздік жұмысы
Оқымысты - ғұлама, білімді, көзі ашық
Қанағат - барға риза болу     

   Шығармашылық тапсырма

    “Дана үкі “ әдісі                         

  1-топ   

   Құмырсқа сөзінен бірнеше сөз жазу

   2-топ

   “Құмырсқа” сөзіне 5 жолды өлең жазу

   3-топ

  Құмырсқаға сипаттама жазу

   Оқушылар видео роликті көреді.Сұрақтарға жауап береді. Мәтінді жеке оқып танысады. Жұппен ақылдасады. Топпен талқылайды.

 

Оқулық, түрлі-түсті қағаздар, постер, маркер

Видео ролик 

 

Плакат, маркер,

өшіргіш, қарындаш

 

ТЖ.ДЖигсо

Рөлдік ойын

 

Аяқталуы  

 

 

13-минут

  Қорытынды                                                                                 - Абайдың қандай өлеңін білеміз?

Сонымен балалар құмырсқаның қанағаты ертегісін оқи отыра, көңілімізге не түйдік? 

- Адам болам десеңіз 

Талап, еңбек, терең ой, 

Қанағат, рақым ойлап қой.

Бес асыл іс көнсеңіз.- адамгершілік қасиеттерді, шешендігін, тапқырлығын, еңбекқорлығын, ынтымақтығын, қанағаттылығын білдік.

Кері байланыс: «Сандық» -мен бүгін сабақты толық түсіндім»

                      

    Бағалау

   Үй тапсырмасы: Ертегіні мазмұндау.

Оқулық

Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы  күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс

Жұптық жұмыс

Жақсы оқытын оқушы мен нашар оқытын оқушы үйренген білімдерін бір-біріне айтып  пысықтайды.

 

Бағалау картасы арқылы

Сұрақтар қою арқылы

Марапаттау арқылы

 

 

 

 

 

                                                                                         


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз