Өлең, жыр, ақындар

Кестелі мәліметтердің графикалық түрде ұсынылуы

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Есептерді электронды кестелердің көмегімен шешу.

Мектеп: №2 орта мектеп

Күні: 2017 ж

Мұғалімніңаты-жөні: Муринова Айсулу Тайлекеновна

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтыңт ақырыбы

Кестелі мәліметтердің графикалық түрде ұсынылуы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.2.3 Электронды кестеде диаграммалар құру.

Білу, түсіну, қолдану.

Сабақтың мақсаты

Электрондық кестеде диаграмма құруды үйрену.

Барлығы: Диаграмма түрлерін біледі, қарапайым диаграммалар құрады.

Көпшілігі: Құрылған диаграммалардың параметрлерін өзгерте алады.

Кейбірі: Берілген деректер бойынша кесте жасап, өз бетінше диаграмма құрады.

Бағалау критерийі

Оқушылар электрондық кестеде диаграмма құрады.

(стикерлер арқылы және сөзбен қолдау көрсету)

Тілдік мақсаттар

 

Пәндік лексика мен терминология:

Диаграмма – Диаграмма – Diagram

Электрондық кесте – Электроннная таблица - ElectronicTable

Ауызша/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар.

Талқылау:

«Сыныптардың сабаққа қатысу пайызына диаграмма құру» тапсырмасын талқылау

Жазу:

Диаграмма түрлерін жазу

Құндылықтарға баулу

Шапшаңдық, жауапкершілік, қарым–қатынас жасау қабілеті;

Пәнаралық байланыс

Математика

Алдыңғы білім

 

Оқушылар нені

-    Электронды кестеде шартты пішімдеуді қолдану туралы;
-    Шартты пішімдеу туралы;
«ОЙЛАН – ЖҰПТАС – БӨЛІС» әдісі арқылы мұғалім оқушыларға сұрақ–жауап, тапсырма береді.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

0-3 мин

 

Сабақ басында:

- Амандасу, сыныпты түгендеу; Психологиялық ахуал тузығу;

- әр жұп бірінің-бірі атын және оның сүйікті тағамы, жануары, музыкасы және т.с.с туралы айтады.

- Сиқырлы сандықшадан түрлі-түсті фигураларды таңдау арқылы екі топқа бөлу;

 

Графикалық фигура

 

Сабақтың ортасы

Білу

Түсіну

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

       2 мин

 

 

 

 

Қолдану

12 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Білу кезеңі:

  Диаграмма дегеніміз не?

  Диаграмманы не үшін пайдаланады?

  Оның қандай түрлері бар?

  Электрондық кестеде диаграммалардың қандай түрлері бар?

Түсіну кезеңі:

  - Жасалған диаграмманы қалай түзетуге және толықтыруға болады?
  - Диаграммаларды қай салада жиі қолданады? Себебін түсіндір?
  - Диаграммалармен шартты пішімдеудің өзара байланысын анықта.    
  - Диаграммалардың шартты пішімдеуден екі өзгешелігін көрсетіңіз.

«Жұмыр – қылыш» биіне жаттығу жасайды

№1 (жеке жұмыс)

Жұмыс дәптеріне диаграмма құру

Дескриптор: Білім алушы

Оқушы алгебра, физика, информатика, химия пәндерінен алған тоқсандық бағалары бойынша кесте құрып, диаграмма тұрғызады

№2 (жеке жұмыс)

Сатылым мониторингісі кестесін Автосумма көмегімен барлығы жолын есептеңдер.

Дескриптор: Білім алушы

  - Оқушы кесте бойынша диаграмма тұрғызады

№3 (жұптық жұмыс)

Электрондық кестені пайдаланып, анаңыз тапсырыс берген барлық тамақты және 130 теңгеге қытырлақты сатып алуға қолыңдағы 1000 теңге жете ме, соны есептеңдер.

Тамақ аттары

Теңгемен бағасы

Саны

Бағасы

1

Нан

65

2

=С2*D2

2

Кофе

50

5

=С3*D3

3

Сүт

40

2

=С4*D4

4

Тұшпара

380

1

=С5*D5

5

Қытырлақ

130

1

=С6*D6

Дескриптор: Білім алушы

  Электрондық кестені пайдаланып есептеу жүргізу;

  Кесте бойынша диаграмма тұрғызу;

№ 4 (топтық жұмыс)

1 топ

«Диаграммалар еліне саяхат» тақырыбында шағын шығарма жазу

2 топ

«Аялдама» әдісі арқылы топты жұптарға жіктеу, әр аялдамаға сұрақтар беру

Дескриптор: Білім алушы

                      - 1 топтан бір оқушы шығып шығарманы оқиды;

                      - Диаграмма тақырыбы бойынша сұрақтар береді;

Жаңа ақпаратты топта бірін – бірі үйретіп, түсіну үшін «Жигсо» әдісі қолданылады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бейнероликhttps://www.youtube.com/watch?v=wAKpGwfZdk4

 

Жұмыс дәптері

 

 

 

 

 

 

ДК, Оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үлестірме материалдар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

5 мин

 

 

 

 

Үйге тапсырма: «Электрондық кестеде диаграмма құру»тақырыбын оқу.

69 - 70 беттегі тест сұрақтарына жауап беру

Бағалау: Қалыптастырушы бағалау

Кері байланыс:

Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы:

  Сабақ барысында көңіл – күйің қандай болды?

  Диаграмма құруды түсінуде ... қиын болды.

  Мен диаграмма жасауды ... түсіндім.

  Маған ... қызықты болды.

 

Ауызша/жазбаша, стикерлер арқылы


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз