Өлең, жыр, ақындар

Отбасындағы мерекелер

Пәні: Дүниетану

 

Күні:

Мұғалімнің атыжөні: Нарманова Б

Сынып: 1

Қатысқандар:                  Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Отбасындағы мерекелер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

1.1.6.1 Отбасылық мерекелердің бірін сипаттау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Отбасылық мерекелер туралы түсінеді.

Оқушылардың көпшілігі: Отбасындағы мерекелерді ажыратады.

Кейбір оқушылар: Отбасылық мерекені сипаттайды. Мерекені өткізуді жоспарлай алады.

Бағалау критерийлері

Отбасылық мерекелерді, дәстүрлерді анықтайды

Отбасылық мерекені сипаттайды.

Отбасындағы  дәстүрлі мерекелерді  жоспарлайды

Тілдік мақсат

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Отбасылық дәстүрлер

 

Талқылауға арналған сұрақтар:

-Мерекеде қандай жағдайлар орын алады?

-Мереке күні жай күнмен салыстырғанда қандай ерекшелігі бар?

-Оқиға сөзін қалай түсінесің?

Құндылықтарды дарыту

-Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау

-Қарым-қатынас жасау қабілеті

-Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау

 

Пәнаралық байланыс

Музыка, көркем еңбек

АКТ қолдану дағдылары

Проектор, слайд

Бастапқы білім

Оқушылардың отбасындағы шағын мерекелер туралы түсініктері бар (туған күн, жаңа жыл, наурыз, т.б.)

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақ басы

 12 минут

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

Ширату жаттығуы: «Мен қалайтын сыйлық»

Шаттық шеңберде тұрып айтады.

 

«Ашық сұрақтар пайдалану» әдісі

-Отбасында қандай мерекелер өтеді?

-Қай кезде көбірек қуанасындар? (Мереке күндері)

-Ия,дұрыс айтасындар, балалар! Ендеше біз бүгінгі сабақта немен танысамыз?

- Отбасындағы мерекелермен

-Ия, бүгінгі сабақта  отбасындағы дәстүрлі мерекелер жайында білеміз

-Саған отбасындағы қандай мереке ерекше ұнайды?

-Неге?

-Сенің отбасыңда қандай мерекелер ерекше аталып өтіледі?

Сөздік жұмыс

Оқушыларға негізгі сөздерді үш тілде меңгерту. Интерактивті тақтадан көрсетіледі

Отбасы-семья-family

Мереке-праздник-celebration

Дәстүр- традиция- tradition

Отбасылық дәстүрлер-семейные традиция- family tradition

 

Топқа біріктіру: «Мазайка» әдісі

Қағаздағы мерекелер суреттері арқылы топқа бірігеді.

1 топ: «Туған күн»

2 топ: «Бесік той»

3 топ: «Тұсау кесер»

Көңілді музыка.

Слайдтан сурет көрініп тұрады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мереке суреттер

 

 

 

Сабақ ортасы

23 минут

 

 

10 мин

 

 

Айтылым, тыңдалым

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

10 мин

 

 

 

 

 

Топтық жұмыс. Проблеманы шешу мақсатында:

1-топ.Отбасылық мерекелер туралы айтыңыз.

2-топ.Отбасындағы мерекелерді анықтаңыз.

3-топ. Мерекені өткізуді жоспарлаңыз.

     

«Тұсау кесер»   «Бесік тойы»        «Туған күн»

 

Критерий

Дескриптор

Отбасылық мерекелерді, дәстүрлерді анықтайды Отбасылық мерекені сипаттайды.

Отбасындағы дәстүрлі мерекені жоспарлайды.

-Суретке қарап мерекелерді атайды

Меркелерді сипаттайды.

Мерекелерді жоспарлайды

Бағалау: Топтық тапсырманы «бас бармақ»  арқылы топпен  бағалайды.

 

Сергіту сәті: «Көңілді күн» бейнеролик арқылы көрсету.

 

Бірлескен жұмыс. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

«Туған күн» мерексін жоспарла.

Жеке ойланып, жұпта талқылайды. Топта бөлісіп, бір шешіге келіп, ортаға шығып жоспарларын қорғайды.

 

Критерий

Дескриптор

Отбасындағы  дәстүрлі мерекелерді  жоспарлайды

«Туған күн» мерекесін өтуі туралы еске түсіреді.

 «Туған күн» мерекесін керекті құралдарды талқылайды.

«Туған күн» мерекесін жоспарын құрайды.

 

Бағалау: «Жарайсың!» мадақтау арқылы бағалайды.

 

Мереке суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Көңілді күн» бейнеролик

 

 

 

А3 қағазы, маркерлер

 

 

Сабақ соңы

10 минут

 

7 мин

 

 

 

 

 

3 мин

 

Кері байланыс:

«Интервью»  әдісі  бойынша топтар бір-біріне  сұрақтар  қояды,  сабаққа кері байланысты ауызша айтады. Кері байланыста оқушылар өз топтарының жұмысымен бірге басқа топтың да жұмыстарына  кері  байланыс береді және ұсыныстарын айтады.

 

Бүгінгі сабақта «Күлегештер» арқылы суреттерді таңдау.

Түсіндім       Сұрағым бар     Түсінбедім

                                               

        

Микрафон

Саралау- оқушыларға  қалай  көбірек  қолдау  көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті  жоғары оқушыларға  қандай  міндет   қоюды  жоспарлап  отырсыз?

Бағалау-оқушылардың  материалды  меңгеру  деңгейін  қалай  тексеруді  жоспарлайсыз?

Денсаулық  және  қауіпсіздік  техникасының  сақталуы.

Тапсырма:

Әр оқушы өзінің туған күндерін  атап өтуді жоспарлайды,жұпта, топта талқылайды

«Бас бармақ»

 

 

 «Күлегештер»

Түсіндім     Сұрағым бар   Түсінбедім

 

 Топтық, жұптық жұмыстарда техника қауіпсіздіктерін сақтау.

 

         

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз